Kaasschaaf volstaat niet 61 binnenland NL Asielzoekers krijgen week om op te breken Vandaag opent minister Ploumen de Afrika- dag over ontwikkelingshulp. Met in het achter hoofd een zware taak: miljard bezuinigen. 'Het is pijnlijk, dat zeker. Maar het is wel de realiteit waarmee ik moet werken' Rode Kruis richt zich op 'verloren' kinderen bij intocht sint zaterdag 17 november 2012 Lilianne Ploumen, minister voor Ontwikkelingssamenwerking Nederland bezuinigt een miljard op ontwikkelings hulp. Een historische kente ring. Het kabinet moet har de keuzes maken om het doel te bereiken. door Sander van Mersbergen Internationale hulporganisa ties en -fondsen zullen het be langrijkste slachtoffer worden van de bezuinigingen op ont wikkelingssamenwerking. Dat ver wacht Paul Hoebink, bijzonder hoogleraar ontwikkelingssamen werking aan de Radboud Universi teit in Nijmegen. „Het ontwikkelingsprogramma van de Verenigde Naties (UNDP) bijvoorbeeld, en fondsen op het ge bied van gezondheidszorg. Zij zul len de bezuinigingen van Neder land goed voelen." Nederland bezuinigt de komende kabinetsperiode opnieuw een mil jard op de begroting voor ontwik kelingssamenwerking, een wens van de WD. In 2017 wordt nog 3,3 miljard aan ontwikkelingssamen werking besteed. In 2008 was dat nog bijna 5 miljard. Het NCDO, kenniscentrum op het gebied van internationale samen werking, verwacht dat de kaas schaaf in ieder geval niet volstaat om een dergelijk grote bezuiniging door te voeren. NCDO denkt dat minder landen rechtstreeks geld krijgen van Ne derland, voortbordurend op het beleid van staatssecretaris Knapen. Die bouwde het aantal landen dat geld kreeg al af naar vijftien. Onge veer 30 procent van het huidige budget wordt op deze 'bilaterale' wijze besteed. Als Nederland nog meer landen 1 ontwikkelingssamenwerking n het Bruto Nationaal Product (BNP) BBK 1,0 2 1,00 SÉBM 0,99 0,86 Het kabinet Rutte II verlaagt het budget voor ontwikkelings samenwerking van 0,75% naar ca. 0,5% van het Bruto Nationaal Product. van de lijst afhaalt, zou een inter nationale afspraak geschonden worden, stelt Hoebink. „Neder land wordt dan een onbetrouwba re donor. In de Verklaring van Pa rijs is vastgelegd dat hulp 'voorspel baar' moet zijn, dat hulpontvan- gende landen van een donor op aan moeten kunnen." Het zou de tweede internationale afspraak zijn die het kabinet schendt op het gebied van ontwik kelingshulp. De andere is de af spraak dat westerse landen 0,7 pro cent van hun inkomen aan de min derbedeelden schenken. Nederland bevond zich altijd in de voorhoede. Net als Denemarken, sdgnGOOISCHE VROUWEN arrangement Elders 79 INCLUSIEF verblijf in een 4-sterren hotel v j ontbijtbuffet glas prosecco met hapjes shopping routes •:v> T; Zie: www.kras.nl waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm Pri/zen zi/n p.p.. tenzij anders vermeld. Pn/zen zijn exclusief reserveringskosten. infographic De Persdienst I bron OESO (2011 Luxemburg, Noorwegen en Zwe den zat het boven de 0,7 procent. Alle andere landen zitten ver on der het streefpercentage. Toch is deze doelstelling binnen de EU wel geformaliseerd: alle leden moe ten in 2015 op 0,7 procent zitten. Maar hoeveel landen gaan deze doelstelling daadwerkelijk halen, gezien de crisis? Volgens Hoebink kan dat nog best eens meevallen. De resterende le den van de kopgroep gaan sowieso niet bezuinigen, stelt Hoebink. „En Groot-Brittannië, België en Duitsland zeggen dat zij dit stre ven nog steeds overeind zullen houden." ROERMOND - Het Nederlandse Ro de Kruis gaat zich naast de EHBO-hulp tijdens de Sinterklaas intocht in Roermond nu ook rich ten op de hulp aan ouders die hun kind zijn kwijtgeraakt. Daarvoor wordt een nieuw alarmsysteem via de mail geïntroduceerd. Dat zegt een woordvoerder van het Rode Kruis. Vorig jaar raakten tijdens de intocht in Dordrecht re latief veel ouders hun kind kwijt of kinderen hun ouders. „Om in dat soort situaties kinderen zo snel mogelijk te herenigen met hun ouders, seinen we via de mail di rect alle hulpdiensten in als wij een kind hebben gevonden. Het gaat dan om politie, brandweer, ambulancepersoneel en de ge meente", vertelt een woordvoer der van het Rode Kruis. Hulp Nederland bereikt historisch dieptepunt Nederland heeft historisch weinig over voor de hulpbehoevenden in de ze wereld. Het budget krimpt als gevolg van het regeerakkoord van Rut- te-II naar ongeveer een half procent van het nationaal inkomen in 2017. We moeten terug naar de jaren '6o van de vorige eeuw om een vergelijk baar percentage te vinden. Ontwikkelingshulp stond toen in de kinder schoenen. Vanaf de jaren '70 zat Nederland altijd boven de internationale standaard van 0,7 procent. Ook nu nog, hoewel het vorige kabinet al in de uitgaven sneed. Het miljard aan bezuinigingen dat daar nu bovenop komt, zorgt er voor dat de standaard voorlopig uit zicht raakt. AMSTERDAM - De afgewezen asiel zoekers die in Amsterdam demon streren, hebben tot vrijdag 23 november de tijd om hun tenten kamp op te breken. Als ze niet voor zeven uur 's ochtends weg zijn, zal de gemeente ze verwijde ren, eventueel met hulp van de po litie. Dat heeft burgemeester Eberhard van der Laan vrijdag geschreven in een brief aan hun advocaten. Volgens Van der Laan is het tenten kamp in strijd met de regels, be staan er zorgen over de geestelijke en lichamelijke gezondheid van de afgewezen asielzoekers en onder vindt de buurt te veel overlast. Ook zou het risico op ongeregeld heden toenemen. Tientallen uitgeprocedeerde asiel zoekers sloegen eind september hun tenten op aan de Notweg in de Amsterdamse wijk Osdorp. Vol gens de gemeente verblijven in middels ongeveer 100 mensen in het kamp, ook al wilde Amster dam maximaal 60 mensen toela ten. Staatssecretaris Fred Teeven van Veiligheid en Justitie bood de .asiel zoekers donderdag onderdak aan, op voorwaarde dat ze zich bekend zouden maken en zouden meewer ken aan hun uitzetting. Dat weiger den ze. „Het is geen serieus aan bod", aldus de woordvoerder. „Ik moet deze keuze respecteren, maar vind dit teleurstellend en het geeft geen aanleiding mijn besluit tot beëindiging van de demonstra tie en het tentenkamp te herzien", schrijft Van der Laan. De asielzoekers bieden staatssecre taris Teeven dinsdag een petitie aan waarin zij hun situatie uitleg gen en aangeven wat in hun ogen een waardige oplossing is. Internationale hulporganisaties vrezen de nieuwe bezuinigingen. foto Peter Jacques Steenman/Cordaid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6