ii spectrum 3 Zaterdag 17 november 2012 ra. We zijn de Albanese cultuur en ge woonten altijd trouw gebleven. Ik heb Al banees geleerd, al heb ik dat pas goed kun nen doen, nadat we in 2002 weer in Alba nië mochten wonen. Ik spreek het overi gens wel met een accent." De terugkeer van de koninklijke familie was ook na de val van het communisme niet vanzelfspre- kend. Leka I werd bij een bezoek in 1993 binnen 24 uur het land uitgezet. Vier jaar later stemde de regering in met een referen dum over herstel van.de monarchie. „Mijn vader heeft dat referendum toen ge wonnen, dat geeft iedereen nu toe, maar de uitslag is vervalst Mijn vader kon toen kiezen: de winst opeisen en een burgeroor log riskeren, of de uitslag accepteren en ver trekken", zegt Leka II. „Het was fraduleus", erkende premier Sali Berisha eind vorig jaar, toen hij de overle den Leka I, die een staatsbegrafenis kreeg, eerde. Leka woonde toen al bijna negen jaar in Albanië, nadat het parlement de wetten die terugkeer van de koninklijke fa milie verbood, had geschrapt. „Maar nog niet alles is geregeld", weet Leka. In Monte negro heeft de koninklijke familie weer een officiële rol gekregen. Zo ver is het in Albanië niet Leka: „We zijn nog op zoek haar een wettelijke status." De herbegrafe nis van Zog, die in 1925 eerst president werd en zichzelf in 1929 de kroon opzette j als koning der Albanezen, is voor Leka een stap in de goede richting. „Mijn grootvader wilde in Albanië worden herbegraven. Dat heeft hij voor zijn overlijden in 1961 in Frankrijk al laten weten. Het heeft lang ge- duurd, maar nu is het zover. Het past ook bij de viering van honderd jaar onafhanke lijkheid op 28 november. Er wordt anders tegen de geschiedenis aangekeken. Er is nu aandacht voor de rol die mijn grootvader speelde bij het behoud van die onafhanke lijkheid. Hij is altijd blijven strijden voor Albanië, dat wordt nu erkend." reageren? spectrum@wegener.nl Gevaarlijk verleden Albanië riep op 28 november 1912 de onaf hankelijkheid uit. De grote mogendheden gaan akkoord, maar trekken de grenzen van de nieuwe staat willekeurig op een kaart. Meer dan de helft van de Albanezen komt daardoor buiten Albanië te wonen wat nog steeds (Kosovo, Macedonië, Griekenland) voor problemen zorgt. Albanië blijkt nauwelijks levensvatbaar en de bevolking, die een soort vrijbuitersbestaan ge noot onder het Ottomaanse bewind, vormt geen eenheid. Er wordt een staatshoofd ge vonden in Duitsland, waar prins Wilhelm von Wied (via zijn moeder prinses Marie der Ne derlanden, kleindochter van koning Willem I, ook troongerechtigd in Nederland) zichzelf wel geschikt acht. Hij houdt het zes maanden vol, maar regeert in feite alleen over de haven stad Dürres. Het voortbestaan van Albanië is voortdurend in gevaar, omdat de buurlanden het land graag inlijven. Bovendien heeft Albanië geen eigen inkomsten en leeft van financiële steun uit Italië. Ahmet Zogu wordt in 1925 president en pro moveert zichzelf in 1929 tot koning Zog I. Zijn regering duurde tien jaar, tien maanden en tien dagen. Italië bezet Albanië in 1939, de koning vlucht met zijn gezin naar het buiten land. Zog sterft in 1961 in ballingschap in Frankrijk. van de grenzen", meent Leka. De levensloop van Leka II is opmerkelijk. Al bij zijn geboorte in maart 1982 wordt hij door het communistische regime in Alba nië ter dood veroordeeld. Gelukkig voor Le ka komt hij in Johannesburg Zuid-Afrika ter wereld. Daar is zijn vader kroonprins Leka I na vele omzwervingen met zijn vrouw Susan Cullen-Ward neergestreken. Leka I heeft amper in Albanië gewoond. Twee dagen na zijn geboorte (5 april 1939) bezetten Italiaanse troepen het land. Vader Zog besluit niet terug te vechten en vlucht met zijn gezin naar het buitenland. Van terugkeer is daarna geen sprake meer. Nog in de Tweede Wereldoor log (1944) valt Albanië in handen van de communisten onder leiding van Enver Hoxha. Die sterft in april 1985. Pas begin 1992 verliezen de communisten de macht. „Mijn vader was altijd bezig met Albanië", aldus Leka II. „Albanië was ook een deel van mijn leven. Ik herinner me dat ik on der zijn bureau zat te luisteren, als hij weer eens bezoekers had uit de Albanese diaspo- ni" k wil betrokken zijn bij de toe- I komst van Albanië en daarvoor I mijn leven inzetten." Kroon- I prins Leka II (30) heeft die belof- X, te vorig jaar november gedaan op het graf van zijn toen net overleden va der Leka I. „Ik hoop dat ik de kans krijg om de wereld een ander beeld te geven van Albanië, om het imago van ons land te verbeteren en te vernieuwen." Hoe hij dat precies gaat aanpakken is niet duidelijk. In elk geval niet door hardop te pleiten voor herstel van de monarchie. „Dat zou de pre sident niet leuk vinden", lacht Leka. Hij werkt immers als adviseur van de eerder dit jaar aangetre den president Bujar Nishani, de man die nu verant woordelijk is voor de repatriëring van het stoffelijk Macedonië overschot van Le- ka's grootvader ko ning Zog I. „We hoefden zelf niets te regelen, we zijn dank baar dat de regering dat allemaal doet", zegt Leka. Hij ziet zijn werk als raadgever van het staatshoofd vooral als leerschool, zoals zijn eerdere aanstellingen op de ministeries van buitenlandse- en binnenlandse zaken dat ook waren. „Ik leer van binnenuit hoe de staat functioneert, wat de problemen zijn en hoe de relaties met het buitenland zich ontwikkelen." Lelca II ziet de monarchie als een stabiliserende factor. „Wij kunnen mensen binden, we hebben een symbool functie." Niet alleen voor de inwoners van Albanië zelf, maar ook voor de miljoenen Albanezen daarbuiten, in Macedonië en Kosovo bijvoorbeeld. Het was ook niet voor niks dat Zog I de titel 'koning van de Albanezen' aannam, duidelijk makend dat hij voor alle Albanezen opkwam en niet al leen voor hen die in de kleine Balkanstaat woonden. Tot ergernis overigens van buur land Joegoslavië (sinds 2003 Servië) dat veel etnische Albanezen huisvestte. „Maar er kan geen sprake zijn van het wijzigen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 67