leugen blijkt een zegen 'Je moet het van de vissenkant bezien' 3 spectrum Zaterdag 17 november 2012 onder de mosselsector. Dat raakte mijn be drijf, mijn gezin." Het was ook tactiek om de beuk erin te gooien. Van den Berg is er van overtuigd dat alle acties - waarin vrou wen en kinderen een grote rol speelden - de onderhandelingspositie van de mosselk wekers hebben versterkt. „Natuurorganisa ties die het van het grote publiek moeten hebben, zoals Natuurmonumenten, kwa men onder druk te staan. De politiek ging zich ermee bemoeien. Dat heeft ons gehol pen tot afspraken te komen waarmee wij echt aan de slag konden." Van den Berg vindt het spijtig dat Van Zonneveld hem nog het één en ander kwalijk neemt. „Ik wil er nog wel eens met hem over praten, bij een bak koffie." Achterafis 2008 het keerpunt ge worden in de mosselsector. En dat is, erkent Van den Berg, niet slecht uitgepakt. Al plaatst hij ook enkele kritische kanttekeningen. Nu er dit najaar weer op mosselzaad in de Waddenzee kon worden gevist, is het de vraag of het mzi-zaad niet te duur wordt. „Met onze combinatie van drie bedrijven hebben we dit jaar 360.000 kilo mzi-zaad ingevangen in de Oosterschelde en Waddenzee. Met al het getob wat daarbij komt kijken. Ter ver gelijking: De Waddenzee levert ons dit na jaar 1 miljoen kilo bodemmosselzaad op. Oftewel bijna drie keer zoveel. Dat staat dus niet in de verhouding tot elkaar", al dus Van den Berg. Hij voorziet ook heftige discussies als er meer mzi's in de Ooster schelde en Waddenzee komen. „De weer stand tegen al dat plastic in het water zal zeker toenemen. Van een complete zegen kun je dus nog lang niet spreken." Veel borden met de leuze Stop de Groene Leugen kom je inmiddels niet meer tegen in het Zeeuwse Landschap. Alles slijt, ken nelijk. foto Visserij op Zeeuwse grond Provincie Zeeland Gees van Hemert Gees van Hemert heeft een ont dekkingsreis gemaakt door de wereld van de Zeeuwse visse rij. Om een boek te schrijven voor de provincie over alle veranderingen die de sector de laatste vijfjaar heeft door gemaakt. „Ik ben ervan onder de in druk geraakt. Het zou eerst een boek van zestig pagina's worden, maar ik heb al snel gezegd dat dit veel te wei nig zou zijn." Visserij op Zeeuwse grond, 5 jaar Blauwe Revolutie is ruim 160 pagi na's dik geworden. Van Hemert kende de visserijsector al goed. In 2005 verscheen van haar hand Vissen op Zeeuws water, een overzicht van visserijactiviteiten in Zeeland. In 2008 vertelde zij het verhaal van de laatste IJsselmeervissers in Vissen op een Zoete Zee. Het lag dan ook voor de hand dat de provincie haar vroeg 'de blauwe revolutie' in de Zeeuwse visse rij te beschrijven. Veranderingen komen nooit zomaar. De overheid besloot internationaal er kende natuurgebieden als de Wadden zee en Oosterschelde strenger te be schermen. Brandstofkosten rijzen de pan uit. De buitenlandse concurrentie is toegenomen. En visbestanden kwa men onder druk te staan. Op alle fron ten heeft de Zeeuwse visserij daarop ingespeeld. Adri Bout uit Colijnsplaat is één van de voorlopers. Hij was kustvisser, ver kocht zijn bedrijf en begon aan de voet van de stormvloedkering op Noord-Be veland een viskwekerij. Van Hemert omschrijft Bouts tarbotkwekerij Sea- farm als 'de modernste van Europa'. De visie van Bout is bijzonder. Citaat: „Je moet anders durven denken, het van de vissenkant bezien." Zo passeert een stoet bijzondere visserij-onderne mers in Van Hemerts boek de revue: Bert Meijering van zagerkwekerij Top- sy Baits bij Wilhelminadorp, onderzoe ker Marco Dubbeldam van stichting Zeeschelp, zeegroente- en tarbotkwe ker Adri Comelisse uit Stavenisse, va der en zoon Bolier uit Tholen (binnen- dijkse kreeftenkweek) en de 'Schotten' uit Zierikzee achter kwekerij Neeltje Jans (pioniers van de kweek van hang- cultuurmosselen). „Er gebeurt zoveel, jammer dat het vaak zo verborgen blijft", zegt Van He mert. Ze vindt het daarom spijtig dat de provincie haar boek 'slechts' als rela tiegeschenk gebruikt. Het kan wel op website van de provincie worden ge- download. Van Hemert: „Je hebt daar mee nog geen boek." Ze overweegt een verkorte handelseditie te maken voor de verkoop. „Het onderwerp is het waard, denk ik." Van Hemert is zelf gegrepen door de visserij, omdat 'het zo'n basale bedrijfs tak is'. „Visserij is een oerberoep, dat was er meteen na de schepping, stel ik me voor. Dat geldt ook voor boeren, maar die hebben al zoveel vernieuwin gen doorgemaakt. Dat zie je nu ook in de visserij en met name in de Zeeuwse visserij." Haar belangstelling voor de visserij is zo'n twintig jaar geleden ge wekt, door te praten met mannen in de haven van Yerseke. „En", vertelt ze, „de man van mijn overgrootmoeder uit Friesland was visser. Hij stierf al jong, waarna mijn overgrootmoeder het gezin met zes kinderen heeft groot gebracht. Ze verdiende haar geld met vis leuren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 59