De bijstander merkt niks van nivelleren a 41 binnenland Cijfers Nibud stellen oppositie niet gerust De vorige keer werden de koopkrachtberekeningen van het Nibud ingehaald door de actualiteit, nu laten ze precies zien wie het de komende jaren zwaar krijgen. y* V t: Onderzoek naar Schipholtunnel zaterdag 17 november 2012 Nivelleren, kleinere inko mensverschillen: er is veel over gepraat. Maar mensen met een bijstandsuitkering hebben er uiteindelijk niets aan gehad. door Sander van Mersbergen De bijstandsontvanger die zich de afgelopen weken in de handen wreef bij het horen van alle berichten over nivellering en kleinere inkomensverschillen, doet er goed aan nog even kritisch naar de meest recente berekenin gen van Nibud te kijken. Het is namelijk heel goed mogelijk dat hij zich moet voorbereiden op een fors lager inkomen. Uit de gis teren gepresenteerde Nibud-cijfers blijkt dat mensen in de bijstand er de komende jaren tot wel 82 euro per maand op achteruit kunnen gaan. Vooral alleenstaande ouders in de bijstand leveren in. Zij krijgen nu maandelijks 935 euro, hun budget krimpt in sommige gevallen met bijna 6 procent „Dat is heel pit tig", zegt een woordvoerster van het Nibud. „Mensen in de bijstand houden nu vaak al niets meer over." De krappere portemonnee wordt veroorzaakt door het afschaffen van de aanvulling in de bijstands uitkering van alleenstaande ouders. Het Nibud verwacht dat het beroep op de bijzondere bij stand de komende jaren sterk zal stijgen. Dat er voor mensen in de bijstand een daling optreedt, is overigens niet helemaal nieuw. In de vorige doorrekening van het Nibud, die van het eerste regeerakkoord, was hij zelfs nog iets sterker. Die doorrekening kwam echter op de dag dat WD-leider Mark Rutte en zijn PvdA-collega Diederik Samsom het aangepaste regeerak koord presenteerden. De cijfers van het Nibud-onderzoek waren daarmee in een klap achterhaald en sneeuwden onder. Nu zijn ze echter definitief, en vor men ze de meest gedetailleerde ra mingen voor de komende vijfjaar. Opnieuw berekende Nibud voor honderd voorbeeldgezinnen de ef fecten van alle maatregelen die op stapel staan. Die van Rütte-I, Rut- te-II én het Kunduz-akkoord. Ten opzichte van de vorige doorre kening, waarin de effecten van de gesneuvelde inkomensafhankelijke zorgpremie waren meegerekend, valt op dat de extremen minder groot zijn, vooral voor de hogere inkomens. Het verdwijnen van de zorgpremie scheelt hen tot wel 650 euro per maand. De middeninkomens zijn iets min der goed af dan bij het eerste re geerakkoord, maar over het alge- PAUL KUSTERS 'oosenhenk.nl OH Stijging/daling koopkracht werkenden in euro's per maand Alleenverdiener met kinderen Tweeverdieners met kinderen Inkomen €35.000,- Inkomen 50.000,- €30.000,-en €20.000,- €75.000,-en €30.000,- Stijging/daling koopkracht inactieve» in euro's per maand Sociale minima met kinderen Alleenstaande minima meen hoeven zij nog steeds niet te mopperen. Behalve wanneer zij met een part ner leven en de kost alleen verdie nen: alleenverdieners leveren zon der uitzondering in. Onverminderd hard worden ook de ouderen met een aanvullend of vervroegd pensioen geraakt. Wie vervroegd met pensioen gaat, ont vangt in 2017 tot wel 16 procent minder dan nu het geval zou zijn. Dat komt neer op honderden eu ro's per maand. Bij de ouderen met een aanvullend pensioen loopt het verlies ook op tot hon derden euro's, zij verliezen tot ruim 10 procent van hun maande lijks inkomen. Het kabinet kan hier niet zo heel veel aan doen. De AOW gaat de ko mende jaren zelfs iets omhoog. Het zijn vooral de tegenvallende opbrengsten en daardoor lagere uitkeringen van de pensioenfond sen die de ouderen de das om doen. Tegelijkertijd zullen de kos ten van het leven namelijk stijgen, en dat levert onderaan de streep een dikke min op. SCHIPHOL - Spoorbeheerder Pro- Rail en de NS schakelen een ex tern onderzoeksbureau in dat de veiligheid in de Schipholtunnel on der de loep moet nemen. Deze week werd het treinverkeer in de tunnel tot drie keer toe stilgelegd op last van de brandweer na mel dingen over brand en rook. Vrijdag ochtend bleek een blokkerende rem van een trein de oorzaak en vermoedelijk was dat ook in de an dere twee gevallen de aanleiding om het treinverkeer stil te leggen, meldde een woordvoerder van Pro- Rail vrijdag. „Het onderzoek moet antwoord geven op de vraag of we extra maatregelen kunnen nemen om het aantal meldingen van brand en rook omlaag te brengen." DEN HAAG - De oppositie in de Tweede Kamer is niet gerustge steld door de berekeningen van het Nibud. SP, CDA, Christenunie en 5oPlus lieten gisteren weten zich grote zorgen te maken. Volgens SP-Kamerlid Sadet Karabu- lut zorgen de maatregelen ervoor dat bijstandsmoeders door het ijs gaan zakken. Het miljoenenpotje van de PvdA om de effecten te verzachten, is vol gens haar niet voldoende. „Dit gaat er bij bijstandsmoeders echt inhak ken", zegt ze. Volgens CDA-Kamerlid Pieter Heer- ma bevestigen de cijfers van het Ni bud dat gezinnen met middeninko mens en ouderen met een aanvul lend pensioen de prijs betalen voor de nivellering. „Dit laat zien dat nivelleren zeker geen feest is", aldus het Kamerlid. De Christenunie is vooral ge schrokken van de gevolgen voor ge zinnen. Die gaan er volgens fractie voorzitter Arie Slob tussen de 1,8 en 6 procent op achteruit. Henk Krol van 50PIUS reageerde verbijsterd. „Deze berekeningen la ten zien dat het kabinet ouderen echt in de kou laat staan", zegt hij. zie onze website:binnenland Bekijk het volledige Nibud- rapport over de koopkracht BELANGRIJKE MEDEDELING Albert Heijn heeft besloten de pure chocolade hagel (dark chocolate sprinkles) van het Euro Shopper merk uit de winkels terug te halen. De hagelslag kan melkpoeder bevatten. Dit kan schadelijk zijn voor de gezondheid van mensen met een melkelwit-allergie of lactose-intolerantie. Klanten met een melkeiwit-allergie of lactose-intolerantie worden dringend verzocht de pure chocolade hagel van het Euro Shopper merk niette consumeren en terug te brengen naar een Albert Heijn-winkel, waar zij bij inlevering van het product het aankoopbedrag vergoed krijgen. De hagelslag levert geen gevaar op voor klanten die geen melkeiwit- allergie of lactose-intolerantie hebben. Voor nadere inlichtingen kunnen klanten terecht op www.ah.nl of contact opnemen met de gratis Servicelijn van Albert Heijn 0800-03 05. Wij bieden onze verontschuldigingen aan voor dit ongemak. Zaandam, 17 november 2012 ALBERT HEIJN BV Albert Heijn foto Lex van Lieshout/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4