500 Plaatsen één, twee, drie, vier en zes voor Nederland 321 sport Personele problemen bij Ajax Advocaat twijfelt over inzetten Vettel kan in honderdste Grand Prix al zijn derde mondiale titel grijpen Sterke seizoensstart Knicks Wielercriterium Draai van de Kaai in zwaar weer r 99 Strootman, Lens en Narsingh zaterdag 17 november 2012 door William Pomp AUSTIN - Het kakelverse asfalt is am per uitgehard, de belijning nauwe lijks droog. Nadat het Formule 1-cir- cus vijf jaar lang de Verenigde Sta ten voorbij trok zonder dat de boli des werden uitgepakt, gaat het zon dagavond om zo uur Nederlandse tijd weer gebeuren. Op het splinter nieuwe 'Circuit of the Americas' in Austin, Texas begint de veelbelo vende climax van een meeslepend raceseizoen. De grote vraag: slaagt Sebastian Vettel er tijdens de voor laatste wedstrijd in zijn derde ach tereenvolgende wereldtitel voor zich op te eisen of wordt het sei zoen pas volgend weekend in Brazi lië beslist? Voor het ultieme Hitchcock-scena- rio zou het geweldig zijn als de 25-jarige Duitser het voor elkaar krijgt dit weekend zijn trilogie te voltooien en zijn enig overgebleven belager, de Spaanse Ferrari-coureur Fernando Alonso, de knock out toe te brengen. Er zijn ingrediënten voorhanden die de apotheose tot een meesterwerk zouden verhef fen. Zo is het Vettels honderdste ra ce, een jubileum nadat hij vijf jaar geleden ook in de VS debuteerde, op het circuit van Indianapolis. De Heppenheimer zou met zijn 25 jaar de jongste coureur ooit zijn die al drie kruisjes achter zijn naam kan zetten. Bovendien zou Vettel pas de derde stuurman zijn in de roemruchte racegeschiedenis die drie Fi-titels achtereen weet te vero veren. Het lukte de Argentijn luan Manuel Fangio in de jaren vijftig en Michael Schumacher tussen 2000 en 2005. Vettel zei deze week zich nauwe lijks voor te kunnen stellen wat voor gevoelens een nieuwe wereld titel bij hem teweeg zouden bren gen. „Het zal ongelooflijk zijn, ont zettend veel met me doen, maar het is lastig om daar nu al woorden voor te vinden. We zijn alleen maar bezig met de race. Het moet SAN ANTONIO - De basketballers van de New York Knicks blijven als enige ploeg ongeslagen in de Amerikaanse competitie NBA. De Knicks wonnen donderdag (plaatselijke tijd) met 104-100 van San Antionio Spurs en be haalden daarmee de zesde zege op rij. De Knicks zijn bezig aan de beste seizoensstart sinds de jaargang 1993-1994. Jason Kidd had met drie drie punters in het laatste kwart een belangrijk aandeel in de overwinning. foto EPA eerst nog wel gebeuren." De Duit ser staat tien punten los van Alon so. Vettel zal zondagavond vijftien punten meer moeten scoren dan de Spanjaard om zich nu al tot kampioen te kronen. Dat is het geval wanneer Vettel wint en Alonso niet bij de beste vijf rijdt, de Duitser tweede wordt en Alonso geen plekje bij de snel ste acht weet te bemachtigen of als Vettel beslag weet te leggen op de derde plaats en zijn naaste belager geen punten scoort. Als de eerste vrije training de op maat is voor de race, dan moet Vet tel zondag wel winnen. Hij zette vrijdag bij de eerste echte kennis making met het gloednieuwe cir cuit veruit de beste rondetijd op de klokken. Hij was in zijn bolide van Red Buil ruim 1,4 seconde sneller dan de Brit Lewis Hamilton, die in zijn McLaren de tweede tijd neer zette. Alonso reed in zijn Ferrari de derde tijd, maar was zelfs 2,2 secon den langzamer dan Vettel. ROOSENDAAL - Het voortbestaan van de Draai van de Kaai staat op losse schroeven. Het Roosendaalse wielercriterium leed dit jaar door tegenvallende bezoekersaantallen een verlies van bijna 60.000 euro. Dat kan de koers zich volgens voor zitter John Hertogh geen tweede jaar op rij permitteren. Hertogh wil op 1 maart 2013 zeker heid over de financiële dekking van het evenement door sponsors. „Anders zijn we genoodzaakt de 34e editie van de Draai van de Kaai af te blazen." Het wielerevene- ment trok dit jaar nog geen 20.000 bezoekers. Dat waren er in voor gaande jaren vaak meer dan 30.000. Hertogh schrijft de afne mende belangstelling toe aan de het grote sportaanbod in de zo mer van 2012 en de economische crisis. Voor volgend jaar vreest hij dat ook de dopingonthullingen rond Lance Armstrong hun in vloed zullen hebben. De Zuid-Koreaanse schaatsster Lee Sang-hwa won de 500 meter. De olympisch kampioene bleef de Amerikaanse Heather Richardson 0,10 seconde voor: 37,85 om 37,95. door Robbert Minkhorst HEERENVEEN - Alleen de Rus Ivan Skobrev kon zich er vrijdagavond nog tussen wurmen, als nummer vijf Voor de rest was de Ne derlandse hegemonie, tijdens de eerste serieuze internationale test van het seizoen, weer ouderwets op de 5000 meter. Eén tot en met vier werden 'we', en ook nog zes de. De buitenlandse schaatsers wa ren bijfiguren in Heerenveen, waar dit weekeinde de eerste van een reeks World Cups wordt ge houden. Niet dat de strijd om de beste tijd en dus het goud op de eerste we reldbekerwedstrijd saai was. Jan Blokhuijsen en Jorrit Bergsma zet ten in hun onderlinge twist de toon. Pas op de laatste meters wist de Fries van de BAM-ploeg zeker dat hij de TVM'er had geklopt. Het onderlinge verschil bedroeg slechts drie honderdsten van een seconde. Sven Kramer, die vorige week de nationale titel op de 5000 meter juist op Bergsma had heroverd, mocht zich vervolgens op diens tijd (6.16,78) richten. „Het was wel enigszins berekenend", gaf Kramer na zijn race toe, „al moet het alle maal natuurlijk wel nog even ge beuren." De opbouw van zijn rit tegen de Noor Havard Bokko zweepte het ruim halfvolle Thialf op. Met zijn versnelling op het eind dook hij precies onder Bergsma door (6.16,09). Jn die zin was het wel weer te spannend", vond de Fries, die daarmee toegaf dat hij harder had gekund. „Ik wil heus wel een World Cup winnen, maar ik hoef niet alles eruit te halen wat er in zit." Halverwege de wedstrijd, toen hij kampte met concentratie verlies, kwam toch de eerzucht. Oh, en met de rug gaat het „steeds beter". In het deel voor de dweilpauze was Skobrev naar een verdienstelij ke 6.21,53 gereden, net wat sneller dan Ted-Jan Bloemen (die zich op de Rus stuk beet en zesde werd) en nog best een stuk sneller dan de Noor Bokko (achtste). Bergsma reed zijn snelste 5000 me ter ooit in Thialf, en was daarom tevreden. Kramer meende dat hij en Blokhuijsen baat bij elkaar had den, maar zo voelde Bergsma het niet. „Je denkt toch steeds: Waar blijft hij? Het remt af Je bent met je hoofd niet bij het schaatsen, maar achter je." De Hollandse hegemonie bewees het hoge niveau op de lange af standen in Nederland, dacht Sven Kramer. „In de breedte gaat het steeds harder", zei de nummer één. „Ik won wel eens in 6.18 en dan had ik nog vier, vijf seconden voorsprong. Maar dat is niet meer. Dat is positief voor het Neder landse schaatsen, al moet ik zeg gen dat het andere ook relaxed was." ZSSS/iSS!ZSSSSS«eSS>SSSSSSS^. door Dick Sintenie AMSTERDAM - Zonder Kenneth Ver meer, zonder Toby Alderweireld en zonder Ryan Babel treedt Ajax vanavond aan tegen VW. In een belangrijke fase van de competitie kampt Ajax met flink wat gebles seerden. Tegen een club als VW kan trainer Frank de Boer de per sonele problemen nog wel het hoofd bieden, maar woensdag, thuis in de Champions League te gen Borussia Dortmund, wordt dat lastiger. Na de tweestrijd met de kampioen van Duitsland weet Ajax ver moedelijk of de club ook na de jaarwisseling nog internationaal actief zal zijn, al is het maar in de Europa League. In die zin zal de uitslag woensdag het humeur voor de komende tijd bepalen. De Boer verwacht de zieke doelman Ver meer tegen Dortmund weer terug in zijn elftal, net als de met lies klachten kampende verdediger Al derweireld. De Belg moet dinsdag nog wel een laatste test ondergaan. Babel daarentegen is voorlopig niet inzetbaar. Het maakt de offensieve spoeling steeds dunner. De langdurige kwet suur van Kolbeinn Sigthórsson is een streep door de rekening, maar de geringe bijdrage die Miralem Su- lejmani dit seizoen levert is dat ook. Het contract van de Serviër loopt af, de onderhandelingen zijn op niets uitgelopen en hij komt in de plannen van De Boer niet voor. De trainer zegt dat Sulejmani 'zijn stinkende best' doet „Hij ziet er af getraind uit." Maar het verschil met zijn concurrenten Tobias Sana en Jody Lukoki kan hij kennëlijk niet maken. De Boer: „Als ik de Su lejmani van een jaar geleden zie, zal ik zeker weer een beroep op hem doen." Danny Hoesen is de vervanger van Babel in de selectie. Hij heeft van avond tegen VW geen basisplaats. De positie in de spits zal worden ingenomen door Siem de Jong, de clubtopscorer met vijf competitie- doelpunten. Dat aantal steekt af bij de goals van Wilffied Bony (12), Jozy Altidore en Alferd Finn- bogason (9) en Teddy Chevalier van RKC (7). Woensdag maakt De Boer dan op nieuw de afweging: De Jong in de spits, of toch maar weer de variant met Christian Eriksen aan het front? door Rik Elfrink EINDHOVEN - Oude liefde roest niet. Een ontmoeting met ADO Den Haag maakt bij PSV-trainer Dick Advocaat nog altijd iets los. „Van mijn tiende tot en met mijn 25e heb ik daar gespeeld. Wel in een ander stadion, maar met de mensen die op de tribune staan, heb ik daardoor een bepaalde bin ding." De Hagenaar volgt het team goed, heeft af en toe overleg met trainer Maurice Steijn. „ADO heeft nu een fris en agressief elftal, een ploeg die maar twee van de twaalf wedstrijden tot nu toe heeft verlo ren." PSV trekt vandaag met enige twijfel naar het Kyocera Stadion. Kevin Strootman, Jeremain Lens en Luciano Narsingh zijn nog niet helemaal klachtenvrij, maar kunnen waarschijnlijk wel voet ballen. Advocaat: „We moeten goed de risico's afwegen. Kunnen ze wel spelen met de kans dat ze het voor de komende acht wed strijden verknallen? Is dat het wel waard?" Strootman trainde deze week am per en is met een lichte enkelbles sure het grootste vraagteken. Net als in een wedstrijd lijkt de reser ve-aanvoerder voor de trainer soms niet te stoppen. Hij zit in ie der geval bij de wedstrijdselectie, net als Narsingh en Lens. „Hij wil zo ontzettend graag, maar het moet verantwoord zijn dm te be ginnen. We moeten de zaak niet van een wedstrijd laten afhan gen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 32