LISSABON* 219, ad zeeland 127 't Verke begreep het, die knikt'n STEDENSTUNT WEKEN Jttr Verdaas heft verbod op fuikvisserij niet op NU VANAF Goedheiligman REIZEN Dinsdag Woensdag Overeenkomst Veilige Publieke Taak ondertekend Donderdag Vrijdag zaterdag 17 november 2012 Sinterklaas leest een verlang;ijstje in zijn paleis. ren maaltje Zeeuwse tong van haar echtgenoot Rinus mee. Een echte moeder voor haar jongens. Wordt ze zelf afgescheept met een nieuwjaars- annex afscheidsborrel. Schande. Voor die Statenleden is geen zak groot genoeg! De Pakjesboot vaart weer. De Golf van Biskaje is gepasseerd. De Com municatie-Piet roept uitbundig 'Holland here we come'. Ook de overige Pieten dansen en springen en doen zich te goed doen aan marsepein en boterletters. Lo gisch, in het door een crisis getrof fen Spanje aten ze enkel nog kou de paella van twee dagen geleden. Nee, dan de mossels uit Yerseke, de streekproducten uit de Zilte Hof van Edwin Vinke bij Hoofd plaat. De Negatief-Piet wees op be denkelijke publicaties over die mossels. Hij is onder hoongelach in een roeiboot gezet en dobbert nu voor de Franse kust. Even afgemeerd in de mooie ha ven van Le Havre. Borreltje ge dronken, hapje gegeten, wijntje GOES - In totaal 41 uiteenlopende organisaties in Zeeland zetten hun handtekening onder een overeen komst om het werknemers met een publieke taak beter te bescher men tegen agressie en geweld. Projectleider burgemeester Anton Stapelkamp van Kapelle reed vrij dag met de campagnebus van Bin nenlandse Zaken langs de stadhui zen in Goes, Vlissingen en Terneu- zen voor ondertekening van het convenant. De instanties en bedrij ven gaan aan de slag met normstel ling, melden incident, registratie, training en scholing, reactie door werkgever richting dader, aangifte, schade verhalen en nazorg. toe. Nog een wijntje en... Wat ge morst op de tabberd, een beetje ge zongen en één voetje van de vloer... De vrouwelijke Pieten goo chelden leuk met stokbrood en wat meer wijn. Bij het aan boord gaan, verloor ik mijn werkpet. De Duik-Piet, die zijn certificaat be haalde bij de duikschool van Ko Modder uit Zierikzee, dook hem op. In de droger gedaan en zelf als een balletje in bed gerold. Geloof ik. Via e-mail komt een bericht bin nen van het Sint Nicolaas Genoot schap in Sint-Niklaas. Of ik zon dag de certificaten aan de geslaag den van de cursus hulp-Sinter klaas wil uitreiken. Okee, als het ooit zo waardig gesloten Pact der Gevers maar snel wordt geactuali seerd, want het gaat weer de ver keerde kant op. Jaren geleden on dertekenden Sint Maarten, de Kerstman en ik de belofte dat wij malkander nooit in de wielen zou den rijden. Maar Maarten is ver drongen door Halloween, een uit Amerika overgewaaid feest van en ge mensen die met bebloed aange zicht ijselijke kreten slaken. Ook foto Roos Kole/ANP de kerstman kruist weer steeds va ker mijn pad. Net als Valentijns dag... Allemaal overgewaaide Ame rikaanse geldgraaierij. Pardon, mijn Psychiater-Piet wenkt. Tijd voor de divan. We zijn Nederland genaderd tot op een pepernotenworp afstand. De mooie Schelde wenkt. De Rijm-Piet meldt zich met een pro bleem. Hij wil zich graag meten met het prachtige proza van de Zeeuwse popgroep Blof, maar zelf komt hij niet verder dan de klassie ker 'En ik geef je nu maar zo, een mooi zakkammetje cadeau (let op de schrijfwijze), en nu ben je naar ik denk, toch wel blij met dit ge schenk.' Ik goochel een beetje met woorden en rijm: 'Sint brengt een zak vol lekkers, niet ver van huis en haard. De lichten zijn gestold, wat is de brandgang waard'. Dat komt toch in de buurt van het pro za van die popgroep? Of niet? Dan: een dreun! Stuurman-Piet meldt dat de boot is vastgelopen in de monding van de Westerschel- de voor Cadzand-Bad. Hij heeft de bergers van Multraship al gewaar schuwd. Ze zijn in aantocht door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Staatssecretaris Co Ver daas (Economische Zaken) is niet van plan het verbod op recreatief vissen met fuiken af te schaffen. Dat blijkt uit antwoorden op vra gen van WD-Kamerlid André Bos man. Die vindt dat het recreatief vissen met fuiken een deel is van het Zeeuws cultureel erfgoed, dat de omvang zeer beperkt is en dat het verbod erop dus moet worden opgeheven. Verdaas stelt dat het verbod geldt voor heel Nederland, ongeacht de omvang of historie van die visserij in sommige plaatsen. Oud-minis- 5:SXSraS535KaSï5 door Engel Reinhoudt Het is november. Dat za wè de reden weze dat het verke inééns in de belangstelling staèt. Vanouds is november de slacht- maend en dan mö Knorretje d'r an. Het verke ei aoltied een beest ewist toet nut voe de mensen. Je kon 't opete en vadder ao je d'r nie vee an. Mae noe liekt het 'r op at het net zó gaèt as mie d'onden. Langzaemerand kriegt het verke een beter 'imago', zó eêt dat. A je vroeger een ondeleven a, dan ao je 't slecht etroffe, mae a je tegen woordig een ondeleven eit, dan bin je goed af. Rond dierendag 'k daè ok a over eschreve. En net as de onden bin noe de ver- kens an een opmars bezig. Afgelöpe dunderdag stoeng 'r een groat stik in de krante 'Varkens zijn gelukkig net mensen'. Anders om wiste me het allank, mae noe tal van wetenschappers het ver ke bestudeerd en schetse een groa- te toekomst voe 't beêstje. Straks zie ze kans om verkens te fokken mie weinig of juust vee spek, ze kunne wat an de smaeke doe en gaè zó mae deur. Meugelijk kunne ze de knuffelgenen versterke. Straks ka je dan in plekke mie d'n ond, een blokje om mie de keu. Keu-re eêt dat. Of, leuk voe de guus, een benne mie biggen in uus. Wellicht zulle ze toch eêst probere om de vleêsproductie te beïnvloe den. Misschien zie ze wè kans om een verke te kweêken mie zes pao ten en extra vee zwirte. Dat zou goed weze voe de snert. Dat is eêl wat anders dan bie dat boertje an de rand van de Poel. Toen a de veearts een keêr op 't of kwam, zag 'n a t'r een verke kreu pel was. Die ao eigenlijk mae drie poaten. Die vroeg d'n boer d'r naè en die zei doadgemoedereerd: „Je dienkt toch zeker nie a 'k voe eên zootje erwtesoep, een eêl verke slachte"?! Op televisie zag ik een vrouwe die ieuw a twï verkens gewoon in uus. .^EfC Ze vond ze lief, knuffelproof en in telligent. Mae a je een degelijke op voeding genoten eit, vin je dat toch vremd. Bie oans ei 't verke noait in uus ewist, behalve dan in een Keulse pot. Een verke was om op te eten en vadder niks. M'n vao- der zei vroeger a 't verke an de beurte was om eslacht te worren: „Knorrretje, noe ei jie een eêl jaer van oans egete, noe gaè me de rol len es omdraaie." En 't verke be greep het, die knikt'n. Slachtdag was een feêstelijke dag. En ok spannend, 's Ochens vroeg begon het a mie aolles klaer te zet ten. Dan kwam de slachter en most 't verke uut z'n kot. Het kostt'n soms vee moeite om 't beêst op de plekke te kriegen daè a z'n vonnis eveld zou worre: schie- te, kele en dan brande in vers stróó. Ik ruuke nog de geur. Ok het opensnieën an de ladder was een spektakel. (Kom daè het woord spek-takel vandaen?) Daè kon gin biologieles tegenan. In eên oogopslag zag je oe a 't verke d'r van binnen uutzag. Vervolgens de keurmeêster die a blauwe stem pels zett'n, die a terug te vinden were op de zwirten die a je laeter kreeg. Kortom, slachten was een öögtepunt in het jaer. Het mag dan gezond weze, mae een blok so ja geef eêl wat minder sensatie. Oe a de verkens d'r zelf over dienke, weet ik nie, mae 't za nie lank mï dure of ok dat is bekend. Reacties: Werrilaan 21, 4453 CA 's-Hee- renhoek. E-mail: cn.zeeuws@zeelandnet.nl. Het stukje is nae te lezen op www.zeeuwsezanger.nl ter Gerda Verburg heeft toenmalig gedeputeerde Douwe Hollenga van Groningen gevraagd te zoeken naar een oplossing die beperkt re creatief vissen met staandwant langs de Nederlandse kust moge lijk kan maken. Zijn advies ging uit van een vrijstelling van het ver bod op de recreatieve visserij met staandwant én aalfuiken in de Waddenzee en Westerschelde. Ver daas' voorganger, Henk Bleker, wees die oplossing af, omdat het strijdig is met het Nederlandse aal- beheerplan. Bovendien zou er extra moeten worden gecontro leerd. Verdaas ziet geen reden op dat besluit terug te komen. MEERSTEDENSTUNTSOP OAD.NL/STEDENSTUNT Iww? /fS) l&l Bel 0900-8482 (0,15 P.m.) of ga naaruwANVR-reisbureau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27