Nederlands nieuwste troetelkind 361 sport Goud op zowel rek als brug in Rio de Janeiro zaterdag 17 november 2012 Turner Epke Zonderland beseft dat hij na de Olympische Spelen van Londen als held wordt gezien Turner Epke Zonderland is vele malen gehuldigd na zijn gouden plak in Londen. En veel bedrijven en instanties klopten bij hem aan. „Ik kan moeilijk 'nee' zeggen. Maar toch leer je dat wel." foto Robin Utrecht/ANP Olympisch kampioen Epke Zonderland zou een dagtaak kunnen hebben aan alle bezigheden waarvoor hij wordt gevraagd. Maar er is ook nog een studie. En turnen. Hij kan inmiddels vier vluchtelementen aan elkaar plakken. door Edwin Fischer Toeval of niet, maar in de stad waar Epke Zonder land zijn grootste sportie ve successen behaalde en zijn mooiste herinneringen als tur ner beleefde, wordt hij gereprodu ceerd. De Fries werd in Londen in 2009 tijdens het WK tweede op rekstok, plaatste zich in januari 2012 in dezelfde stad voor de Olympische Spelen, alwaar hij een dik halfjaar later historisch olym pisch goud delfde. Nu wordt er in de Engelse hoofdstad gewerkt aan een tweede Epke. Daar zit name lijk de productie-afdeling van het wassenbeeldenmuseum Madame Tussaud. „Dat is het meest indrukwekkende wat me dankzij het winnen van het olympisch goud is overko men", zegt Zonderland. „Het is echt heel erg gaaf dat er een beeld van mij gemaakt wordt. Ik heb al verschillende meetsessies gehad en moet binnenkort zelfs nog voor metingen naar Londen. Epke wordt in Londen gemaakt. Het lijkt bijna een rode draad." Dat Zonderland 'hot' is na zijn unieke prestatie tijdens de Spelen hoeft geen betoog. „Wat opvalt, is dat ik heel veel aanvragen voor goede doelen krijg. Ik overweeg ze allemaal, maar maak wel mijn keu zes." Dat doet Zonderland gevoels matig. „Sommige goede doelen staan heel dicht bij je. Voor het Kankerfonds heb ik twee keer voor de actie 'Ik sta op tegen kan ker' in het belpanel gezeten. Om dat ik in mijn eigen omgeving wel met kanker te maken gehad heb. Het is bij dit soort keuzes ook dat als je er gevoelsmatig bij betrokken bent, het minder energie kost om je er voor in te zetten." Zonderland doet vooral dingen die hij leuk vindt. Al is zijn pro bleem ook wel dat hij te sociaal is. „Ik kan moeilijk 'nee' zeggen. Maar toch leer je dat wel." Hij zei geen nee tegen het verzoek om de Televizierring uit te reiken. De op komst in een vol theater Carré deed hem de rillingen over het lijf lopen. „De zaal gaf me een heel lange staande ovatie. Ik stapte daar een andere wereld dan de sportwe reld in. Dat maakte de waardering die ik daar voelde zo bijzonder." Inmiddels beseft Zonderland steeds meer hoe uniek zijn presta tie geweest is. „Het fotoboek Gou den Epke dat over mij gemaakt is, is daar een voorbeeld van. Ik besef nu steeds meer wat ik gedaan heb en bij de mensen teweeg gebracht heb. Hoe het grote publiek mij ziet? Ik denk toch als een held. Dat is wel de indruk die ik heb als ik op straat loop namelijk. Zelf genie ten van wat ik gepresteerd heb, dat kwam pas in de loop van de tijd en dat is eigenlijk nog steeds gaan de." Het fotoboek is een prachtig docu ment en is iets waar Zonderland trots op is. Hij kreeg ook al verzoe- HEERENVEEN - Epke Zonderland wil op de Spelen van 2016 ook een gooi doen naar de olympische titel op het toestel brug. „Ik sta er nu zo in dat ik over vier jaar ook op brug goed genoeg wil zijn om voor de medailles mee te doen. En dus voor het goud." Het is een reëel doel, omdat Zon derland ook op dat toestel voldoen de elementen beheerst om een moeilijke oefening met een bijzon der hoge uitgangswaarde samen te kunnen stellen. Omdat de Heeren- vener zich voor de Spelen van Lon ken voor een biografie. „Die heb ik maar afgewezen. Zoiets past be ter als je stopt, toch? Want als er nu een komt, dan zal er nog wat in dat boek missen, hè", zegt Zon derland met de hem kenmerkende guitige glimlach. De Heerenven er doelt op nóg een olympische cyclus. Nog vier jaar turnen, met ongetwijfeld sportie ve hoogtepunten op EK's en WK's. En een apotheose in Rio de Janeiro. Want die komt er, is zijn stellige overtuiging. Dat is geen grootspraak. Na elke Olympische Spelen stelt de techni sche commissie van de internatio nale turnfederatie FIG een nieuwe technische code op. „Die is in mijn voordeel, want ik kan op rek stok nagenoeg dezelfde oefening blijven doen. Anderen moeten wel licht een andere oefening in elkaar gaan zetten en heel hard werken om die aan te leren en daarna sta biel te krijgen. Ik hoef alleen maar fit te blijven en aan de stabiliteit te werken." den via een allroundtoernooi moest kwalificeren, viel het plan in duigen om brug ook in Londen al op het allerhoogste niveau te kunnen turnen. Het is het ultieme sportieve doel van Epke Zonderland, een dubbele olympische titel. Maar wie denkt dat het zijn enige doel is voor de laatste vier jaar van zijn turncar- rière, komt bedrogen uit. De 26-jarige Heerenvener somt en kele doelen op. „Wereldkampioen worden. Dat ben ik nog nooit ge weest. En op brug wil ik niet wach- Maar Zonderland zou zichzelf niet zijn als hij niet het maximale wil bereiken. Hij vond dat in het ach ter elkaar plakken van vier vlucht elementen. In Londen bezorgden drie vluchtelementen achter elkaar - de Cassina, de Kovacs en de Kol man - hem mondiale bewonde ring én het goud. De bewondering is sinds kort nog meer toegeno men. Zonderlands vierde vlucht- element, de Gaylord II, werd in zijn gouden olympische oefening nog los geturnd. Inmiddels heeft de Viegende Hollander ook deze aan zijn vluchtserie geplakt. Een filmpje op YouTube is het bewijs. „Je moet blijven vernieuwen", zegt Zonderland lachend. Om er wel aan toe te voegen dat hij nog helemaal niet verwacht had dat hij het kwartet vluchten al achtereen zou kunnen. „Ik snap wel dat het er op zo'n filmpje makkelijk uitziet. Dat is drie weken geleden op een vrijdag gemaakt. Maar ik kan je verklap pen dat op de dinsdag ervoor de ten tot in Rio, ook op de EK's en WK's ervoor wil ik al meedoen voor het podium. En we willen met het team naar de Spelen. Daar wil ik ook mijn steentje aan bijdra gen." Om met de wereldtitel te be ginnen: die wil Zonderland vol gend jaar oktober in Antwerpen gaan behalen. Dat toernooi zal zijn eerste grote wedstrijd weer wor den. Het Europees kampioenschap, dat begin mei 2013 in het Russi sche Kazan plaatsvindt, laat hij schieten. Cassina los nog niet eens lukte. Toen was ik echt in de veronder stelling dat ik wel behoorlijk wat weken nodig zou hebben voordat ik überhaupt dacht de vier achter elkaar te kunnen proberen." Maar zoals zo vaak verbaasde Zon derland zichzelf weer eens. Op de donderdagochtend trainde hij de Kovacs-Kolman en dat liep aardig. „Ik heb toen de Gaylord er achter aan gedaan en bij de eerste keer zat ik ver van de stok af en de tweede keer tikte ik de stok met de vingers aan. Als dat gebeurt, dan weet je dat je het kunt. Want dan weet je dat je timing klopt. Dat is het geheim van die vlucht elementen achter elkaar, je timing en gevoel moeten na elk afzonder lijk vluchtelement nog steeds klop pen." Meteen na die donderdagse trai ning werd broer en steun en toe verlaat Herre ingeseind. „Ik vertel de direct dat ik de dag erop de vier achter elkaar zou doen." Het You- Tube-filmpje is het bewijs van het welslagen. Maar voordat Zonder land de combinatie in een wed strijd zal doen, moet er nog heel wat gebeuren. „De stap naar de wedstrijd is heel groot, dat was het ook voordat ik de drievoudige com binatie ging doen. Voor Daniël (Knibbeler, trainer van Zonder land) en Mitch (Fenner, de bonds coach) zijn vier geslaagde pogin gen van de vijf de maatstaf. Die 80 procent geldt zowel voor de combi natie los te trainen als in een volle dige oefening. Dat vergt ook voor mij heel veel training en heel veel tijd", bezweert Zonderland. Om in 2016 zijn olympische rekti- tel te kunnen prolongeren heeft Zonderland de viervoudige vlucht- combinatie niet echt nodig. „Het levert me uiteindelijk maar een tiende extra op. Maar net als voor Londen wil ik wel wat speciaals la ten zien. Een viervoudige zal dat zijn. Het voordeel is dat als ik de viervoudige train en die lukt, dat ik automatisch ook de drievoudige train. Op die manier kan ik altijd een keus maken, drie of vier vluchtelementen in een wedstrijd- oefening." Wanneer hij die spectaculaire combinatie voor het eerst zal turnen in een wedstrijd, durft hij niet te voorspellen. Zeker is vol gens de olympisch kampioen dat op het WK in Antwerpen, in ok tober van het volgend jaar, nog de oefening van Londen geturnd zal worden. Studie krijgt immers voorrang. „Ik heb een planning voor de studie gemaakt", vertelt de student geneeskunde aan de Rijksuniversiteit in Groningen. „Een halfjaar na de Spelen van Rio wil ik afgestudeerd zijn. Dat betekent dat ik vanaf begin decem ber een jaar junior co-schappen in Groningen ga lopen en na dat jaar een tweede jaar co-schappen in Heerenveen. Daarna zal theorie weer de overhand nemen. Vervol gens ga ik mij minimaal een half jaar voor Rio alleen maar met tur nen bezig houden en daarna afstu deren." „Ik kan er nu voor kiezen om al leen maar te gaan turnen en neve nactiviteiten te gaan ontplooien. Als ik alles aanpak, aan presenta ties, workshops, clinics, openin gen, dan heb ik er een dagtaak aan. Maar als ik de studie nu laat lopen is het heel moeilijk om het weer op te pakken." Doet Zonderland nu nog allerlei nevenactiviteiten, vanaf december zal turnen en vooral studie dus de overhand hebben. Hij maakt nog wel tijd vrij voor een heel bijzon dere gebeurtenis. „Op 18 december gaan de olympische medaillewin naars naar koningin Beatrix. Die kon na de Spelen niet bij de huldi ging zijn en ontvangt ons dan als nog. Daar kijk ik echt naar uit." Die ontmoetingsdag zal afgesloten worden met zijn derde verkiezing op rij tot Sportman van het Jaar. Want zonder arrogant te zijn, en dat is Zonderland zeker niet, hij re kent er op dat hij dat weer wordt. „Als je het heel rationeel bekijkt,- dan zal ik die Jaap Eden wel win nen. Waar ik het eerste jaar ver baasd was omdat ik dacht dat Sven Kramer hem wel zou winnen en ik vorig jaar er ook niet op gere kend had omdat ik Bob de Jong en Bas Verwijlen hoger inschatte, daar kunnen ze dit jaar niet om mij heen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 144