Serieuze zaken in bonte opmaak gevat 221 zeeland d'Antilopen krijgt extra Strandpaviljoen De Strandloper mag reiskosten vergoed voorlopig niet het hele jaar open zijn zaterdag 17 november 2012 S Negen kinderen aan de slag in de natuur. De kindertuinboeken serie van Bram Wolthoorn uit Zierikzee is door de jaren heen meegegroeid met de gefotogra feerde kinderen in het boek én met de lezer. Het derde en laat ste deel is nu uit. door Esme Soesman De speelse opmaak zuigt je zo het boek in. Maar verwacht vervolgens geen sim pele verhalen in 'Tijdreis in je eigen tuin'; het der de deel van de kinderboekenserie over natuur van schrijver Bram Wolthoorn uit Zierikzee. Na 'Mijn eerste tuinboek' en 'Mijn eerste moestuin' trekt de schrijver de na tuur in een breed perspectief Zo wel in ruimte als in tijd. Dus komt de oerknal aan bod. En maken de lezertjes kennis met de eerste mens en dinosauriërs. Er worden verre reizen ondernomen naar het oude Egypte, China en Amerika. „Onbekende landen wor den ontdekt en dat heeft heel veel gevolgen voor de natuur. Er gaat voedsel heen en weer, maar ook ziektes worden naar elkaar overge bracht." Grote hoeveelheden infor matie worden in het boek op bon te wijze aangeboden. Van een re cept voor erwtensoep tot een tot stripverhaal verwerkte discussie over genetische manipulatie. Grappige feiten (in de middeleeu wen werden pissebedden geslikt als pilletje door mensen die moei lijk konden plassen) en proefjes (zelf oersoep maken) wisselen met omvangrijker verhalen af. Ook dankzij de inbreng van tekenaar Roger Klaassen en fotograaf Sylvia Wevers ademt praktisch elke pagi na lucht Hetzelfde drietal tekende ook voor de eerste twee delen van de serie, die in principe nu compleet is. Bij zonder is dat vanaf deel één het zelfde clubje van negen kinderen bij the making of is betrokken. Op de foto's van Wevers is te zien hoe de kinderen door de jaren heen groot groeien. De inhoud van het boek groeide simpelweg met de kinderen mee. Zo was 'Mijn eerste tuinboek' puur bedoeld om natuur voor kin deren (vanaf een jaartje of 4) te 'Dat kan de mens wel wat schelen, maar de natuur niet. De natuur is onverschillig' Bram Wolthoorn heeft zijn liefde voor de natuur met zijn vakkennis als uit gever gecombineerd. foto Dirk-Jan Gjeltema duiden. „Het is als kinderen klein zijn en buiten komen al snel: pas op, kijk uit Natuur is dan vooral eng." Het tweede boek 'Mijn eer ste moestuin' richt zich op kinde ren van een jaar of 9 en gaat inhou delijk een stapje verder. „De tuin heeft betekenis gekregen. Kinde ren leren in dit boek verantwoor delijkheid te nemen voor de na tuur." Het derde deel tenslotte, is bestemd voor kinderen vanaf een jaar of twaalf Door de geschiede nis in te duiken, worden zij be wust gemaakt hoe de mens in de natuur staat en dat de stappen die de mens zet gevolgen hebben voor de aarde. Daarbij oordeelt Wolthoorn niet, al is van ongerepte natuur steeds minder sprake. „Het is zoals het is. Dat kan de mens wel wat schelen, maar de natuur niet. De natuur is onverschillig." Wel hoopt de schrij ver, een voormalig uitgever die zich in 2008 met zijn (van oor sprong Zeeuwse) vrouw Agaath in Zierikzee vestigde, wat begrip en bewustzijn bij de jeugd te kweken. „Eigenlijk is het een opvoedmetho- de om kinderen vertrouwd te ma ken met de natuur, maar de boe ken zijn niet belerend. Het is geen filosofie en geen therapie. Maar wie weet: misschien stemmen de boeken wel tot nadenken." Natuurdoeboek Tijdreis in je eigen tuin' is een uit gave van KNNV uitgeverij, ISBN: 978 90 5011 442 4. Het boek is voor 17,95 euro te koop via de uitgever, boekhandel of bol.com. Dat geldt ook voor de eerste twee delen. Via de website www.tijdreiseigen- tuin.nl is meer informatie vinden. Tijdreis in je eigen tuin is als afzon derlijk boek te lezen. Daarom is in dit deel ook speciaal het zelf ma ken van (tafel)tuinen opgenomen. Er staan onder meer een oertuin en zijderoutetuin in. Het boek kwam tot stand in samen werking met De Botanische Tui nen UtrechtTamara Seur (Jeugd journaal) schreef het voorwoord. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Sportvereniging voor gehandicapten d'Antilopen krijgt de extra reiskosten vergoed die de club moet maken na de sluiting van clubgebouw De Putmeét in Scharendijke. De Putmeet werd een jaar geleden gesloten nadat in de vloer beton rot was ontdekt. Sindsdien zwer ven de sporters over het eiland. Het biljarten is in Ellemeet, car- diotraining in Nieuwerkerk, koers- bal in Noordgouwe en het klaver jassen in de Hoeksteen in Scharen dijke. „We hebben een berg meer kosten," licht Antilopenvoorzitter Harry Thijsse toe. Van gemeente en Zeeuwland krijgt de club over dit jaar maximaal 2500 euro kos tenvergoeding. Er wordt een voor schot van 1500 euro betaald. In het BenW-besluit staat dat er volgend jaar niets meer wordt vergoed. „O, dat wist ik nog niet," zegt Thijsse: „Dan ga ik volgende week naar het gemeentehuis. Want of 't nu uit de lengte of uit de breedte komt; iemand gaat deze kosten toch betalen." Volgend jaar en een deel van 2014 zijn d'Antilopen nog zwervende. Het is de bedoeling dat ze daarna onderdak krijgen in het nieuwe sportcentrum in Zierikzee. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Strandpaviljoen De Strandloper hoeft voorlopig niet te rekenen op toestemming het ge hele jaar open te blijven. Het college van B en W heeft be sloten de aanvraag voor een ge- doogbeschikking af te wijzen om dat er onvoldoende zicht zou zijn op legalisatie van de situatie. Eige naar Kees van der Wekken van het betreffende strandpaviljoen aan het einde van het Vuurtorenpad bij Nieuw-Haamstede zou ver zuimd hebben tijdig de vereiste on derzoeken uit te voeren. In principe staat het dagelijks ge meentebestuur wel positief tegen het verlenen van een vergunning om het hele jaar geopend te zijn. Daarvoor moet echter wel het be stemmingsplan worden aangepast. Dat gebeurt alleen op basis van en kele onderzoeken.: naar de gevol gen voor de natuur en de ecologie en naar de gevolgen van de ver- keersaantrekkende werking. Ver der is een lichtplan vereist, een marktonderzoek en een onderne mersplan om aan te tonen dat het rendabel is om jaarrond te exploi teren. „Van der Wekken is tot half november de tijd gegund om met deze onderzoeken te komen. Tot op heden zijn deze gegevens niet ontvangen en is dus niet te beoor delen of jaarrond plaatsing moge lijk is", aldus het B en W besluit. „Daar klopt niks van. De resulta ten van die onderzoeken liggen al twee weken bij de gemeente. De ambtenaren zou dus die noodzake lijke wijziging van het bestem mingsplan kunnen toetsen", zegt architect Erik van den Bos uit Brui- nisse. Hij heeft namens Van der Wekken de aanvraag voor een ge- doogbeschikking ingediend. Dat deed hij ook voor de strandpavil joens C'est la Vie en Corazon. De verzoeken om jaarrond exploitatie van die twee paviljoens zijn inmid dels wel gehonoreerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 118