Vol met mensen, gebrek aan alles io gazastrook Bovenop elkaar wo nen, zonder goede voorzieningen. En dan ook nog bedreigd worden door het machtige Israël. De be volking van de Ga zastrook gaat een on zekere tijd tegemoet. zaterdag 17 november 2012 -4 door John Jas f en Ptek die in 2020 niet W I meer leefbaar is.' Dat zegt een VN-rapport 1 van augustus dit jaar over een smalle strook grond langs de Middel landse Zee. Het is een enorm understate ment, want de situatie is nu in feite al op veel plaatsen in de Gazastrook erbar melijk. Weinig gebieden in de wereld zijn zo dichtbevolkt. Op slechts 360 vierkante kilometer leven bijna 1,7 miljoen men sen. Als Israël nu overgaat tot een grote, militaire actie in het gebied, zoals in 2008/2009, heeft dat voor de burgerbe volking welhaast zeker desastreuze gevol gen. De Israëlische invasie van bijna vier jaar terug, gevoerd met behulp van in fanteristen, tanks en zelfs fosforraketten liet dat duidelijk zien. Naar schatting kwamen toen zo'n 1.400 Palestijnen in vijftien dagen tijd om het leven, tegen dertien Israëlische soldaten. Het waren merendeels burgers die in de Gazastrook werden gedood en niet de le den van Harnas, de organisatie die Jeru zalem eigenlijk wilde treffen. Israël was de voortdurende aanvallen met raketten destijds zat. Toenmalig pre mier Olmert trotseerde felle internatio nale kritiek met de acties. Een onder zoeksrapport van de VN uit 2009 be schuldigde zowel Harnas als Israël later van oorlogsmisdaden. In de Gazastrook is eigenlijk aan alles een tekort: huizen, scholen, ziekenhuis bedden, levensmiddelen. Over een klei ne tien jaar zijn deze tekorten volgens de VN verdubbeld als er niet wordt inge grepen. En het grondwater dat langs de kust wordt opgepompt is vermoedelijk al in 2016 onbruikbaar. Van de bevolking was 29 procent werk loos in 2011, vooral veel jongeren en vrouwen nemen niet deel aan het ar beidsproces. Economische initiatieven zijii er haast niet: er is geen luchthaven en ook geen fatsoenlijke zeehaven. Een aantal kleine industrieën, kleinscha lige landbouw en in dienst treden als ambtenaar bieden bewoners nog enige soelaas, maar de situatie is sinds 2007 be hoorlijk verslechterd. In dat jaar werd de in- en uitvoer van goederen ernstig aan banden gelegd door grensblokkades van Israël. Ook de Egyptische buren werden een stuk strenger. Wapenhandel was hiervoor de belangrijkste aanleiding. Veel inwoners die over de grens werk ten, verloren hun baan. Met de regel maat van de klok worden tunnels ont dekt om goederen vanuit Egypte naar de Gazastrook te smokkelen, en hoewel de bepalingen een aantal keren zijn ver soepeld, bijven grote tekorten, bijvoor beeld aan apparatuur en medicijnen, be staan. Ook met de mensenrechten is het niet best gesteld in de Gazastrook. Human Rights Watch (HRW) heeft grove sche ningen door de veiligheidsdiensten van Harnas gedocumenteerd. Arrestaties zon der aanhoudingsbevelen of onder valse voorwendselen, geheime detentieplaat sen, marteling met de dood tot gevolg. Nog maar enkele jaren geleden deelde Harnas de verantwoordelijkheid voor de Gazastrook met Fatah, de andere Pales tijnse organisatie, die de touwtjes in han den heeft op de Westoever van de Jor- daan. Na een gewelddadige strijd werd Fatah verdreven. Harnas zorgde met allerlei sociale pro gramma's voor de burgers, maar de con tinue animositeit met Israël zorgt er voor dat de bevolking er niet echt veel beter van wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10