SPRUIIT PalletlianJel Special: EBBEÜBesa sy Ondernemer 17 november 2012 deOndememer KO Valuepark Terneuzen gio is cruciaal. Hier kunnen nieuwe bedrijven nog moeiteloos aansluiten op het bestaande pijpleidingennet, de vierde dimensie op het gebied van vervo ersmodaliteiten Biobase Europe Biobase Europe is een groot samen werkingsverband tussen Biopark Ter- neuzen en Ghent Bio-Energy Valley. De onderzoeks- en opleidingsfacilitei ten voor bioprocessen moeten de ont wikkeling van een duurzame biogeba- seerde economie in Europa versnel len. Biobase Europe stimuleert duur zame productieprocessen en de verla ging van uitstoot van broeikasgassen zoals C02. Het nieuwe Biobase Op leidingscentrum in de Temeuzense Koegorspolder richt zich ook op de opleiding van werknemers voor de 'gewone' industrie. Naast bio-indus- trie gerelateerde opleidingen, worden er tevens trainingen op het gebied van windenergie en zonne-energie ge geven. Maxime Verhagen (destijds de missionair minister van economische zaken) en Vlaams premier Kris Peet- ers hebben halverwege dit jaar de offi ciële opening verricht van zowel het opleidingscentrum als de proeffabriek van Biobase in Gent. Containerisatie Dick Gilhuis legt uit dat containerisa tie een must is om ook op termijn concurrerend te blijven ten opzichte van andere havens. „In ieder geval moeten we contaimeriseren. De groei van onze haven is -afhankelijk van de aanwezigheid van adequate container- faciliteiten. Om een zeehaven ook op de lange termijn gezond en concurre rend te houden, is er een groot volu me containers nodig. Tegelijkertijd zijn faciliteiten noodzakelijk voor de verwerking-ervan. Het aandeel van de traditionele goederenstromen wordt steeds kleiner. Ook bestaande goederenstromen dreigen te verdwij nen als niet wordt meegegaan in de containerisatie. De Zeeuwse havens moeten overslagcapaciteit creëren om de toenemende volumes ook in de toekomst aan te kunnen. Eerst bin nengaats en vervolgens buitengaats met de Westerschelde Container Ter minal. Ik zie containerisatie in Zee land 'dan ook als een tweetrapsraket", verklaart Gilhuis. Logistiek De commercieel directeur legt uit dat er in de Zeeuwse delta, strategisch ge legen tussen de havens van Antwer pen en Rotterdam, logistiek gezien ontzettend veel mogelijkheden lig gen. Om de groeiambities waar te ma ken zijn erin de komende jaren veel nieuwe banen in de logistiek nodig. Met als thema Logistieke Arbeids markt in de Toekomst, hebben Zee land Seaports, ZPPC, Kamer van Koophandel en het Logistiek Oplei ding Centrum Zeeland de handen in eengeslagen. „Een dreigend tekort aan vakbekwa me mensen maakt het lastig om deze nieuwe banen in te vullen. De vraag naar nieuwe arbeidskrach ten neemt niet alleen toe door de ver wachte groei van goederenstromen en bedrijven, maar ook doordat veel logistieke werknemers de komende ja ren met pensioen gaan. De logistiek zit echter met een imagoprobleem. Een oplossing ligt in een slimmere en duurzame logistiek waar bedrijven minder mensen nodig hebben. Dit is echter niet voldoende. Er is in de toe komst grote behoefte aan MBO-ers maar vooral ook aan hoog opgeleiden in de regio. Het kennisniveau in de lo gistiek wordt immers steeds hoger. Het economisch belang van de logis tiek voor Zeeland is groot. In totaal zijn in onze provincie 1.500 bedrij ven direct actief in de logistiek, goed voor 9.000 arbeidsplaatsen. Door de sterke verwevenheid met de indus trie, reikt de spin-off van de logistiek nog veel verder. Het Zeeuwse haven gebied is goed voor een brede waaier aan technische en logistieke functies. Het is een misvatting dat havenwerk vooral van doen heeft met vuil werk. Van eenlogisdek medewerker, zoals een havenwerker tegenwoordig meestal wordt genoemd, wordt ver wacht dat deze veel kennis heeft over opslag, overslag en ladingbehande ling." Dick Gilhuis: 'Waar moge lijk trekken we gezamenlijk op met de ondernemers.' fn, en verkoop van verpakkingshout - Plaatmateriaal, pallets en kratten www.spruijtpallets.nl 0118-639275 Andorraweg 5 Ritthem Haven 1146 Vlissingen-oost

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 103