Bij Dolf Schoot is het elke dag familiedag zeeland 119 'Nieuw huis als tweede woning mag soms wél' Naar de markt Ruim een derde minder inbraken in Beveren VINTERSPORT vrijdag 16 november 2012 Jacky Schoot vindt het logisch dat het bedrijf alleen op de Markt verder gaat Je bent mobieler met een marktkraam. Als het niet meer goed loopt op een bepaalde markt, kan je altijd ergens anders naartoe." Viswinkel Dolf Schoot in Axel gaat na zestig jaar dicht. Het bedrijf blijft bestaan in de vorm van marktkramen. door Karlijn de Splenter Hier zit mijn hele le ven in." Jacky Schoot zet een rood krat met daarin hon derden foto's op ta fel. Ze zitten vol met herinnerin gen aan aan familiebedrijf Dolf Schoot, waarvoor Jacky 47 jaar heeft gewerkt. Per 1 januari 2013 stoppen hij en zijn vrouw Rina, zijn broer Johnny en zus Anneke met werken. Daarmee komt er een eind aan Dolf Schoot in de huidige vorm. De viswinkel in de Weststraat in Axel sluit, maar de marktkramen blijven wel bestaan. Jongere broer Axel Schoot - inder daad vernoemd naar de stad - neemt het vanaf dan over. Jacky tovert zwart-wit foto's uit de begintijden van de viswinkel in de Weststraat naar boven, maar ook kiekjes van de viskramen op de verschillende weekmarkten in Zeeuws-Vlaanderen zijn bewaard gebleven. „Ik weet het nog goed. Als zeventienjarig jongetje, zonder rijbewijs, met de auto naar Koe wacht om daar op de markt vis te verkopen. Het zijn allemaal mooie herinneringen." Jacky is het tweede kind van Dolf Schoot en Cathrien van Broekhoe ven. In de jaren '50 begon vader Dolf met het rondbrengen van vis in Axel en omstreken per bakfiets. Het mondde in 1952 uit tot een vis winkel in de Weststraat in Axel. De viskramen op de weekmarkten van Terneuzen, Sas van Gent, Hulst, Heikant, Koewacht en Axel volgden later. In 1975 overleed Dolf Schoot. Zijn zonen Johnny en Jacky en dochter Anneke na men de vishandel over. Nu hebben de kinderen besloten om de zestig jaar oude winkel te sluiten. „We zitten op een moei lijk bereikbare plek in Axel, er ko men steeds minder klanten." In de huidige vorm zijn de kosten te hoog en daarom hebben ze het fa miliebedrijf gereorganiseerd. De toekomst van Dolf Schoot ligt op de markt. Op die plek heeft Jacky de meeste tijd doorgebracht. „De weekmarkten zijn een feest. Kinde ren die om een bakje kibbeling of een zakje frietje komen, het is er al tijd gezellig." T ohnny's zus Anneke, zijn I vrouw Rina en dochter Sandy I stonden jaren in de viswinkel aan de Weststraat. Ook zij hebben altijd met plezier en veel liefde gewerkt „Aan de ene kant is het heel jammer dat de winkel ver dwijnt, maar aan de andere kant zijn we erg blij dat het in deze vorm verder gaat en zo dus in de familie kan blijven," vertelt Sandy achter de toonbank. Anneke haakt daar op in: „Het is hier elke dag fa miliedag, dat is het mooie ervan. Ik kan me de dagen herinneren dat mijn moeder nog leefde en we hier met drie verschillende genera ties haringen zaten schoon te ma ken." Bij de dames komen de nodi ge emoties los. Rina: „Ik weet na tuurlijk nog niet hoe het is om niet meer in de winkel te staan, maar het contact met de klanten ga ik zeker missen. Er waren wei eens klanten die een mop vertel den. Nou, dan lagen we met zijn drieën achter de toonbank, dubbel van het lachen." Veel van de oude foto's zijn terug te zien in het tijdschrift 'Dolf Schoot, 60 jaar vishandel in Axel' dat speciaal gemaakt is voor het zestigjarig bestaan van het bedrijf. Op de voorkant van het magazine is een emmer met vis en een toe ter te zien. Jacky: „Zo begon het al lemaal. Mijn vader bracht de vis met zijn bakfiets thuis bij verschil lende boeren. Zij hingen een em mer buiten als ze vis wilden. Mijn vader blies dan op de toeter en de vrouw des huizes kwam dan de vis betalen." Wat er met het pand van de viswinkel gaat gebeuren, is nog niet bekend. „Hopelijk komt er een winkel voor terug. Er gaan veel winkels weg in Axel en dat is toch zonde." door Martijn de Koning CADZAND - Het eventueel aanbie den van nieuwe huizen in Cad- zand als tweede woning is niet te gen de eigen, gemeentelijke regels. Dat verklaarde wethouder Peter Ploegaert woensdag in de raads commissie Ruimte van de gemeen te Sluis. Volgens Ploegaert staat in de 'tweede woningverordening' dat in principe geen huizen als tweede woning verkocht mogen worden, maar dat daar verande ring in komt als eigenaren hun wo ning geruime tijd tegen marktcon forme prijs aanbieden, maar die toch niet kwijtraken. Raadsleden en de dorpsraad in Cadzand uitten eerder al kritiek op het feit dat B en W goedkeuren dat de nieuwe 'schuurwoningen' in Cadzand als tweede woning ver kocht mogen worden, als blijkt dat de makelaar er niet in slaagt ze aan vaste bewoners te slijten. Het gaat KLOOSTERZANDE Wintermarkt in kerkje Hof te Zande Sieraden, bloemstukjes, zeepkettin- gen, kaarten en diverse handwerk materialen zijn vanavond (18.00 tot 20.00 uur) en morgen (13.00 tot 17.00 uur) te koop op een winter markt in de Nederlandse hervorm de kerk. De spullen zijn allemaal gemaakt door hobbyisten en de opbrengst komt ten goede aan onderhoud en restauratie van het kerkje. Kinde ren kunnen meedoen aan een workshop en natuurlijk zijn er wa fels, koffie en thee. IJZEND1JKE Drie dagen muzikale 'kermis' in Porte d'Or La Porte d'Or op de IJzendijkse Markt houdt vanavond, morgen en overmorgen 'najaarskermis'. In het café worden de kermisattracties ge vormd door dj's en bands. Van avond is het 'LPD in White'. Bezoe kers kunnen, in het wit, swingen op muziek van DJ H Dobb (Sep- hyr), zaterdag speelt folk/rockband Woodworks en zondag (vanaf 17.30 uur) staan de Lonely Hearts op het podium. om tien woningen op de plaats van de voormalige landbouw- schuur van Kools, op de hoek van de Koolsweg en de Badhuisweg. De PvdA concludeerde een dag eer der tijdens de commissie Samenle ving dat er een kans was gemist door geen zorgwoningen te bou wen. Oppositiepartijen Lijst Ba- bijn en Nieuw Gemeentebelang spraken over 'precedent' en 'ab surd'. Ploegaert zei 'er nog steeds vanuit te gaan dat de huizen voor permanente bewoning worden verkocht' en dat verkoop als twee de woning (nog) niet aan de orde is. Daarmee gaat hij voorbij aan de woorden van verkopend makelaar Wim van Akker, die onlangs in de ze krant vertelde dat er geen schijn van kans is dat dit lukt Op verzoek van de WD, die niet per definitie tegen is maar wel vindt dat er veel onduidelijkheden zijn, komt het college binnenkort met een notitie. IJZENDIJ KE Benefietconcert voor restauratie van kerk In de hervormde kerk te IJzendijke wordt morgen een concert gege ven ten bate van de restauratie van het kerkgebouw. Aan het concert werken onder anderen het Zeeuws Vlaams Kamerorkest, Largo ma non Troppo, organist Erwin Neve en blokfluitiste Nelline van Liere belangeloos mee. Op het programma staan werken van onder anderen Haydn, Fischer, Mendelssohn en Pierné. Het concert in IJzendijke begint om 20.00 uur. HULST Trio Timeless-Tijdloos treedt op in De Lieve In het kader van 'Uit op Zondag treedt het muzikale trio Time less-Tijdloos zondag op in het dien- stencentrum De Lieve aan de Broodmarkt in Hulst. Het Zeeuws-Vlaamse drietal brengt een gevarieerd programma, vooral gericht op ouderen, met lied jes, sketches en Nederlandstalige muziek uit de oude doos. Het optreden begint om 15.30 uur, entree 1,50 euro. BEVEREN - In de grensgemeente Be- veren zijn dit jaar tot nu toe 36 pro cent minder inbraken gepleegd dan vorig jaar. Tot eind oktober werden er 170 inbraken genoteerd, vorig jaar waren dat er al 267. De scherpe daling, die ingaat tegen de nationale trend in België, is vol gens de gemeente deels te verkla ren door een aantal langdurige wegwerken op met name de in valswegen van de E17 en de E34. Dat maakte het voor inbrekers moeilijk om zich snel uit de voe ten te maken. Maar de gemeente denkt ook dat gerichte politieac ties en continue waakzaamheid hun vruchten afwerpen. Grote Kade 40-42 Goes Tel: 0113-323484 Goes - Middelburg - Roosendaal - Sluis - Vlissingen Tel: 0113-270860 0118-611741 0118-744017 jijmar Voorgevel van de pas geopende vishandel, in 1952.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 71