Macht maakt meer kapot dan je lief is i-'J 61 binnenland Supervoordelig TURKIJE BOEK ONLINE of bel 0900-9697 Orka Morgan blijkt echt doof vrijdag 16 november 2012 Sociaal psycholoog trekt vergelijking met 'ontremmende functie van alcohol' Struikelen machtige mannen over seksaffaires omdat het mannen zijn of omdat ze het voor het zeggen hebben? Een duik in de psycholo gie van de macht. door Hans Coossen illustratie Mark Reijntjens Generaal David Petraeus, de recent afgetreden chef van de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA, is niet de eerste topfunctionaris die in de problemen komt door overspel. Zijn naam kan toegevoegd worden aan een lan ge, lange lijst van lotgenoten. Bijna allemaal mensen met een penis, maar dat heeft er vooral mee te maken dat de machtsposities tussen man en vrouw zo ongelijk verdeeld zijn. Althans, dat concluderen de Tilburgse so ciaal psycholoog Joris Lammers en de Gro ningse hoogleraar leiderschap Janka Stoker en hun co-auteurs in een vorig jaar gepre senteerd onderzoek naar de link tussen macht en ontrouw. Het geslacht blijkt er niet toe te doen: bij zo wel mannen als vrouwen die zijn opgeklom men in de politieke of zakelijke hiërarchie is de kans op vreemdgaan groter dan bij hen die minder voor het zeggen hebben. Het zit 'm dus in de macht. Of beter gezegd: vooral in het zelfvertrouwen dat de succes vollen onder ons aan dat succes ontlenen. Succes dat hen in elk geval in eigen ogen een stuk aantrekkelijker maakt voor een partner. En daarnaar gaan ze zich ook gedra gen, met een verhoogde kans op voor hun functie gevaarlijk overspel tot gevolg. Macht verandert toch al iemands perspec tief op de wereld. Lammers zette die wijzi gingen nog eens op een rijtje in een artikel op de website socialevraagstukken.nl. Dat deed hij vorig jaar naar aanleiding van de ge ruchtmakende seksaffaires rond de toenma lige Italiaanse premier Silvio Berlusconi en de van verkrachting van een kamermeisje beschuldigde IMF-topman Dominique Strauss-Kahn. Lammers signaleert in zijn artikel een over lap met de 'ontremmende functie' van alco hol. „Mensen met macht zijn assertiever en zekerder, ze ervaren minder stress en ze gaan in een meer directe lijn op hun doel af. Ze focussen ook minder op problemen en gaan eerder uitdagingen aan." Op zich geen ongunstige eigenschap: wie altijd op veilig speelt, laat veel kansen lopen. Aan de andere kant werkt het minder oog hebben voor wat mis kan gaan ook het nemen van (te veel) risico's in de hand. Lammers haalt een onderzoek aan waarin mensen mét en zonder macht mochten deelnemen aan kansspelen. De spelers met macht gokten er veel lustiger op los dan de minderbedeel den. Er is nog meer op machthebbers aan te mer ken. Ze zijn vaak volledig op zichzelf en hun eigen doelen gericht. Daardoor willen ze nog wel eens de belangen van de ander vergeten. En alsof het nog niet genoeg is, stelt de sociaal psycholoog ook nog eens de diagnose van hypocrisie. Macht beïnvloedt het morele denken. „Dat wil niet zeggen dat mensen met macht amoreel zijn. In feite zijn ze juist strenger in het toepassen van re gels. Echter: ze zijn vooral strenger voor an deren. Als het om hun eigen gedrag gaat, vinden ze het overtreden van regels minder erg." Volgens Lammers zit het risico op bovenge noemde effecten in elk mens. „Macht kan ie dereen corrumperen." Zelfs als betrokkenen zich van die nadelige effecten bewust zijn. „Als je een biertje op hebt, heb je een ande re kijk op de wereld en gedraag je je anders, ook als je weet wat de effecten van alcohol zijn." De negatieve effecten treden het sterkst op als mensen hun macht als vanzelfsprekend zijn gaan beschouwen en 'het onderscheid tussen hun persoon en hun positie verge- Onderzoek: kans op overspel ook groter bij vrouwen met macht ten'. Lammers breekt dan ook een lans voor bescheidenheid: mensen met macht moe ten zich realiseren dat 'zij de macht hebben om anderen zo goed mogelijk te dienen'. Een besef dat voor veel machthebbers geen natuurlijk gegeven is, maar afgedwongen kan worden door een kritische houding ten opzichte van onze leiders. Alle machtspsychologische verklaringen ten spijt, blijft toch de vraag knagen waarom Pe traeus cum suis maar niet van eikaars fouten en struikelpartijen leren. Om de alcoholver gelijking er nog maar eens bij te halen: als je weet dat ook macht meer kapot kan maken dan je lief is, kun je je biertje ook laten staan. Een wetenschappelijk sluitende verklaring voor de telkens terugkerende misstappen kan hoogleraar leiderschap Stoker niet ge ven. Ze keert terug naar het grote zelfver trouwen dat zo'n cruciale rol speelt in het onderzoek naar macht en ontrouw. „Het zou kunnen dat het vergrote zelfvertrouwen een leereffect in de weg staat: mij overkomt dat niet." EEÖÖÉBIBS Voordeelreis Pamukkale Fethiye 8 dagen inclusief ontbijt en 2 x diner Vertrek: van 1/12/12 t/m 26/3/13 excursiereis met o.a. een bezoek aan de kalksteenterrassen van Pamukkale, de ruïnes van Myra en het mooie Fethiye met 5 nachten in een 5-sterren hotel! tot 100 korting bij vertrek in dec. en jan.! w.kras.nl/77722 "zènvZl 2 Per* J: Zeer luxe hotel! I Zeer populair bij Nederlanders! 1 Diamond Beach Hotel* 6 i/m 22 dagen o.b.v. all Inclusive Vertrek: van 1/1/13 t/m 27/10/13 modern hotel, gelegen nabij het strand met ruime en comfortabele kamers met o.a. een beautycenter en diverse restaurants nergens voordeliger! Hotel Eftalia Resort* 6 t/m 22 dagen o.b.v. all inclusive Vertrek: van 20/11/12 t/m 31/10/13 echt familiehotel met gezellige sfeer en zeer scherpe prijs-kwaliteitverhouding met o.a. een spa- en wellnesscenter, binnenbad en diverse activiteiten zeer voordelig in december! Zie www.kras.nl/77824 Zie www.kras.nl/72139 Hotel Sherwood Breezes* 6 t/m 22 dagen o.b.v. ultra all inclusive Vertrek: van 20/11/12 t/m 25/10/13 luxe hotel, direct aan het privé-strand met diverse restaurants en bars, spa- en' wellnesscenter, zwembaden en entertainment nu nog met hoge vroegboekkorting! Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. AMSTERDAM - Orka Morgan is doof De vermoedens van verzorgers in dierenpark Loro Parque op Teneri- fe over het gehoor van de omstre den orka blijken te kloppen, heeft het park donderdag bekendge maakt De onderzoekers bestudeer den het gehoor van meerdere or ka's die in het park op Tenerife ver blijven. Alle orka's behalve Morgan bleken hersenactiviteit te laten zien in respons op geluid. De verzorgers van Morgan gaan nu meer visuele signalen gebruiken om met haar te communiceren. Orka Morgan werd ruim twee jaar geleden ernstig ver zwakt aangetroffen in de Wadden zee. Het dier werd opgevangen in het Dolfinarium Harderwijk. Delta- park Neeltje Jans verzocht in juli vo rig jaar staatssecretaris Bleker om Morgan over te plaatsen naar een bassin van Neeltje Jans om het dier voor te bereiden op een leven in vrijheid. Omdat het dier naar Tene rife ging, was dat niet meer nodig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6