Uniek experiment De Geule en ZSC Titel 'duurzaamste school' vergde veel energie van De Hille Hoekse hulp voor de Hooglanders ZEEUWS-VLAANDEREN VRIJDAG 16 november 2012 17 Bij Dolf Schoot is het elke dag familiedag 18 en 19 Tweetalig basis- en middelbaar onderwijs in Terneuzen door Henk Boot TERNEUZEN - Basisschool De Geule in Terneuzen, waar vanaf groep 1 Engelse les wordt gegeven, gaat sa menwerken met het Zeldenrust Steelant College (ZSC). Op deze middelbare school wordt nu al op het vwo en vanaf volgend school jaar ook op de havo tweetalig on derwijs gedoceerd. Directrice Marian de Moor pro beert de taalvoorsprong van haar 130 leerlingen niet verloren te la ten gaan, zodra die overstappen naar een middelbare school. „Het zou zonde zijn als die weer op het laagste niveau moeten beginnen", aldus De Moor. Die instelling spreekt ZSC-directeur Peter Boone wel aan. „We proberen nu te zoe ken naar mogelijkheden en metho den om die aansluiting voor elkaar te krijgen." De Geule is één van de weinige ba sisscholen in Zeeuws-Vlaanderen waar ze via het zogeheten Early- Bird-programma hun kinderen En gels leren spreken. Dat gebeurt let terlijk spelenderwijs. Met een digi taal schoolbord, waarop een gebo ren en getogen Engels sprekende man of vrouw het woord voert. In alle groepen zingen, spreken en schrijven de leerlingen gedurende een lesuur per week Engels. „Kin deren, ouders en leerkrachten zijn enthousiast", zegt Marina de Moor. De leerkrachten volgen zelf ook les om het Engels beter onder de knie te krijgen. „We spreken hier tijdens die lesuren alleen maar Engels met elkaar", aldus Karin Somers, Geuledocente van groep 1 en 2. Er wordt nu met het ZSC gespro ken over uitwisseling van leer krachten en leerlingen. Een optie is om leerlingen van ZSC gastles sen in het Engels te laten geven op De Geule. Ook andersom kunnen docenten en leerlingen van De Geule meelopen op het ZSC. De Moor: „Het zou mooi zijn als onze taalmethode en die van het ZSC op elkaar aansluiten. Dan hebben leerlingen daarvan het meest pro fijt. Al is niemand verplicht door te stromen naar het ZSC." De Geule vervult binnen de negen scholen van de stichting Kapriom voor katholiek onderwijs in Mid- den-Zeeuws-Vlaanderen een pio niersrol. ZSC-directeur Boone hoopt dat meer basisscholen het voorbeeld van zijn buurschool De Geule volgen. „Vroeg beginnen met vreemde talen helpt. Ook het hbo schakelt vaker op lesaanbod in het Engels over." door Raymond de Frel TERNEUZEN - Het ging er drie we ken om zoveel mogelijk energie te besparen, maar stiekem kostte de titel 'duurzaamste school van Zee land' De Hille in Terneuzen ook heel veel energie. Er werd-werkelijk alles uit de kast getrokken om organisator Delta te overtuigen dat zij, en niet de vijf tien andere deelnemers, de titel verdienden. De energiewedstrijd Sjaak Zoekt Sjakies zorgde niet al leen voor veel nuttige besparin gen, maar versterkte ook de saam horigheid. Ouders, leerkrachten en kinderen zetten er samen flink de schouders onder. Met tal van activiteiten, zoals het maken van een videoclip op een 'bespaarlied' van de Gebroeders Ko, moesten de scholen laten zien dat zij veel energie besparen en heel creatieve besparingsmetho den hebben toegepast. De Hille won twee van de drie weekop- drachten. Daarom kwam de trek ker van het project, Sjaak Vogel, donderdag met de Gebroeders Ko naar Terneuzen om een feestje te bouwen. De Hille wint 5000 euro, dat zal worden ingezet voor de aan koop van lesmateriaal en het ver fraaien van het schoolplein. „En nog veel meer, maar dat ben ik door de feestvreugde even kwijt", zei de dolenthousiaste directrice Kirstie van der Heide. De Regen boog in Nieuwdorp ging er met de tweede prijs vandoor (3000 euro). De Jenaplanschool in Poortvliet verdiende als derde 2000 euro. Video op www.pzc.nl door Romain van Damme HOEK - De zeven Schotse Hooglan ders kunnen voorlopig blijven gra zen op het noordelijk terrein van Vakantie-Eiland De Braakman. „Dankzij de steun van het Hoeks installatiebedrijf Dierx", zegt een dolblije Marco Knipping, hoofd groenvoorziening. „We krijgen ie dere maand geld voor het kopen van voer. Geweldig nieuws." „Die beesten kunnen er ook niets aan doen", zegt eigenaar Dierx van het installatiebedrijf. „Die beesten kun je niet zomaar aan hun lot overla ten. Later zien we wel wat er met De Braakman gebeurt en die run deren." Voor de dieren van de kinderboer derij is belangstelling genoeg, zegt Marco Knipping. „Die krijgen wel onderdak. Ook dat is natuurlijk heel goed nieuws. Die Schotse Hooglanders kan ik nu in ieder ge val bijvoeren. Ik heb trouwens ook nog een mailtje gehad van iemand die zelf Hooglanders heeft. Maar dat moet ik nog even natrekken." Knipping wacht nu maar af wat er verder met het recreatiepark ge beurt. „We weten helemaal niets. Onvoorstelbaar toch?" BRESKENS-SCHOONDIJKE Kap van 166 bomen aan doorgaande weg De provincie begint maandag met de kap van 166 populieren aan de weg tussen Breskens en Schoondij- ke. De bomen zijn kaprijp; vallen de takken leveren gevaar op voor passerend verkeer. Er komen 180 nieuwe populieren terug. Bosjes worden teruggesnoeid tot veertig centimeter. Het werk is klaar op 7 december. Tot die dag wordt het verkeer soms kort tegengehouden. maar het echte feest volgde pas toen de jury bekendmaakte dat foto Peter Nicolai De Gebroeders Ko brachten de leerlingen en leerkrachten alvast in een feeststemming, De Hille de duurzaamste school van Zeeland is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 69