Tjon En Fa wil in voetsporen Nesty treden sport i 27 vrijdag 16 november 2012 NIEUWEGEIN Opstand basketballers Nederlandse selectie De Nederlandse basketballers zijn in opstand gekomen. De spelers van Oranje hebben belangenorgani satie NL Sporter ingeschakeld om te voorkomen dat de Nederlandse Basketball Bond (NBB) de stekker trekt uit de belangrijkste Neder landse mannenploegen. De NBB kondigde onlangs aan om vanwege gebrek aan geld het programma voor de mannen voor twee jaar stil te leggen. De spelers hebben een brief ge schreven aan de NBB, waarin zij hun onvrede uitspreken over de gang van zaken. BRUGGE Spaanse trainer voor Club Brugge De Spanjaard Juan Carlos Garrido is de nieuwe trainer van het Bel gische Club Brugge. Hij is de opvol ger van de kortgeleden ontslagen Georges Leekens. De 43-jarige Gar rido tekent een contract tot het ein de van het seizoen met een optie voor nog een jaar, meldde de Vlaamse voetbalclub donderdag. Garrido heeft zijn staat van dienst opgebouwd bij de Spaanse club Vil- larreal. Hij leidde die ploeg in het seizoen 2010-2011 naar de vierde plaats in Primera Division, terwijl het in de Europa League de halve fi nales bereikte. ANGERS Angel verbetert wereldrecord 400 vrij De Franse zwemmer Yannick Ag- nel heeft donderdag bij het nationa le kampioenschap kortebaan in An gers het wereldrecord op de 400 meter vrij aangescherpt. De olym pisch kampioen op de 200 vrij tik te aan in een tijd van 3.32,25. Hij bleef hiermee onder het oude re cord dat sinds november 2009 met 3.32,77 op naam stond van de Duit ser Paul Biedermann. Agnel maakt volgende week ook zijn opwachting bij het EK in het 25-meterbad in Chartres. „Ik had op de 400 vrij ingezet op een tijd dicht bij het wereldrecord. Ik ga nu ook nog voor de 100, 200 en 800 meter", aldus de Fransman. Klaas-Jan Huntelaar op de reservebank tijdens de oefenwedstrijd tussen het Nederlands elftal en Duitsland in de Amsterdam Arena. foto Peter Dejong/AP 'Als Klaas-Jan thuis is, zal hij beseffen dat de trainer misschien wel gelijk had met zijn keuze' door Martijn Krullaars APELDOORN - Sir Chris Hoy zal ver baasd opkijken als hij vandaag Jair Tjon En Fa over zijn 'eigen' wieler baan in Glasgow ziet vliegen. De Surinamer (19) maakt zijn debuut in de World Cup en is vast van plan zich in sneltreinvaart in de ge vestigde top te nestelen. Of Tjon En Fa in 2016 (Rio de Janeiro) daadwerkelijk de opvolger wordt van de legendarische Hoy staat slechts in de sterren geschre ven, maar het kind van Paramari bo doet het eigenlijk niet voor minder. Nu hij sinds een paar maanden op de Apeldoornse wie- Ierpiste wordt klaargestoomd voor het grote werk groeien zijn ver trouwen en ambitie met de dag. Tjon En Fa kwam via een U-bocht in Omnisport terecht. Na ander half jaar Miami was duidelijk dat hij in de Verenigde Staten niet echt op de juiste plek zat. Diverse contacten brachten hem uiteinde lijk bij De Adelaar, waar trainer John Hommes zich nu over het ta lent ontfermt. De man met de dik ke dijen fietst nu dagelijks van zijn studentenflatje naar de baan, al waar hij met Hommes vooral aan zijn tactiek en techniek werkt. De jeugdjaren van Tjon En Fa le zen als een echt jongensboek. Op zijn dertiende stapte hij pas voor het eerst op een fiets, met dank aan zijn stiefvader. „Ik hield altijd al van wielrennen, maar mijn moe der was er te huiverig voor. Ze vond het veel te gevaarlijk", vertelt hij. „Gelukkig hield mijn stiefva der er ook van, dus ging ik samen met hem de weg op." Samen reden ze onder meer langs het André Kamperveenstadion, vernoemd naar de oud-voetballer en politicus die omkwam bij de be ruchte Decembermoorden in 1982. Op de betonnen wielerbaan, 500 meter lang, werd Tjon En Fa op slag verliefd. „Ik zag de renners op de baan en dacht: dat wil ik ook! Maar ja, mijn moeder... Ik vroeg haar of ik ook de baan op mocht, maar daar wilde ze eerst goed over nadenken." Pas een jaar later ging moeder Tjon En Fa door de knieën. Het wegwielrennen behoorde direct tot het verleden. Op de wegrotten de betonnen baan werkte de wie- lergekke Jair zijn rondjes steeds rapper af Totdat de baan echt niet meer veilig was en hij noodge dwongen weer de weg op moest. „Gelukkig kon ik op mijn zeven tiende naar Miami. En nu dus sinds een paar maanden in Apel doorn. Geweldig is het hier, de 'Ik hield altijd al van wielrennen, maar mijn moeder was er te huiverig voor' baan is prachtig. Het weer was even wennen, maar daarvoor ben ik hier niet gekomen." In Suriname is Tjon En Fa al geen onbekende meer. Mochten zijn dromen echt uitkomen, dan zal dat wel anders zijn. Suriname pak te ooit twee medailles op de Olym pische Spelen: Anthony Nesty zwom naar goud in 1988 en pakte vier jaar later brons. Nesty bracht de Surinamers in extase en was op slag een volksheld. Tjon En Fa wil dit weekeinde zijn eerste echte stappen zetten op weg naar olympische roem. Tij dens zijn debuut op de World Cup in Glasgow hoopt hij zich te kwalificeren voor het afvaltoer- nooi op de sprint. En dan maar zien hoe ver hij komt. „Ik kan moeilijk zeggen: ik ga winnen. Maar die kwalificatie zit er wel in, dat moet echt kunnen." De cijfers spreken in zijn voordeel. Tjon En Fa reed al eens 10,3 op de 200 meter met vliegende start en was eerder deze maand de voltalli ge Nederlandse sprinttop te snel af op de Grote Prijs Jan Derks. Niet alleen op de vliegende start, maar ook in de directe sprints gaf hij Neerlands hoop een flinke dreun. „Ik won van Matthijs Buchli en Hugo Haak en later ook de fmale van het sprinttoernooi. Nee, dat vonden ze niet echt leuk geloof ik, maar ze feliciteerden me wel net jes hoor. Ik heb er in elk geval van genoten, want eigenlijk heb ik nog maar weinig wedstrijdervaring. De snelheid zit er wel in, maar op tac tisch gebied moet ik nog veel le ren." De Nederlanders hebben in elk ge val schrik voor de jonge Surina mer, want meetrainen met de na tionale selectie is hem verboden. „Dat mag alleen als ik me laat natu raliseren tot Nederlander, maar dat wil ik niet. Ik wil als Surina mer naar de Olympische Spelen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 65