-6,4 Psychisch onderzoek voor Robert M. binnenland 15 op rood Probeer de schijn op te houden Timmermans: EU-korting 1 miljard nog niet binnen Voor 167 miljoen aan onderzoeken vrijdag 16 november 2012 Daling investeringen ten opzichte van 2011 dels op het niveau van vóór de cri sis beland. De kwijnende bouwsec tor - goed voor drie faillissemen ten per dag - is er de voornaamste oorzaak van dat de werkloosheid afgelopen kwartaal steeg tot het hoogste niveau sinds 1994. Uitzicht op verbetering is er niet. AH meldde gisteren dat consumen ten steeds moeilijker tot kopen te bewegen zijn. De Rabobank meld de eerder deze week dat de particu lieren volgend jaar weer minder zullen besteden. Uitzendbureaus - een goede graadmeter voor de eco nomie - voorzien volgens ING- prognoses een verdere daling van het aantal uitzenduren. Daarmee zijn alle economische signalen nu op rood gesprongen. Sneller uit crisis Bussemaker: landen die veel investeren in onderzoek ko men sneller en beter uit crisis www.pzc.nl Misbruikverdachte naar Oldenkotte door Paul Bots Tjeu en Jo, moeten we ze noemen. De twee mannen hangen tegen een recent ge sloten winkel aan de Maastrichter laan in het Limburgse Vaals. Cri sis? Ja, het bier is duur geworden, de Chinees is gesloten en de benzi ne voor de scooter is prijzig. Maar ja, de scooter doet Tjeu niet weg. „De bus is veel te duur." Terwijl de Nederlandse economie krimpt, groeide de beurs van de zongebruinde Jo (70) in de crisisja ren juist. Liefst 25 jaar zat hij in de WAO. Sinds zijn pensionering komt er meer geld binnen. Sparen voor later? „Voor wie? Carpe diem. Pluk de dag. Ik kan nog regelmatig op vakantie." Volgens de statistie ken wonen in Vaals ongeveer de minst verdienende Nederlanders. Samen met de gemeenten Pekela en Stadskanaal prijkt Vaals in de negatieve top-3. Plaatselijk Keursla ger Frank Dumont merkt de crisis sinds 2009. „De karbonade is weer goed genoeg. Het hoeft geen cor don bleu meer te zijn. En er zijn mensen die nu een biefstuk van 100 gram nemen, in plaats van 150 gram." Vooral de beter verdienen den komen bij de echte slager. An deren kopen 'plofVlees' bij de su per, weet Dumont. Een van die 'anderen' staat bij de bushalte. „Ik probeer de schijn op te houden, dus geen naam in de krant", vraagt hij, nadat hij de ellende van de afgelopen twee jaar heeft opge somd. Want zo lang is de 59-jarige automatiseringsmedewerker al werkloos. Van vakantie kan hij slechts dromen. Bezuinigen doet hij vooral op eten en kleding. Van daag reist hij naar vrienden in Utrecht. Hij moet er de rest van de maand financieel voor bloeden. De reis is zorgvuldig uitgestippeld. Met de bus naar Heerlen, dan de trein naar Utrecht. „Twee euro goedkoper dan via Maastricht." DEN HAAG - Het bericht dat Neder land zijn korting van één miljard euro op de afdracht aan de Europe se Unie al binnen heeft, is volgens minister van Buitenlandse Zaken Frans Timmermans 'schromelijk overdreven dan wel misplaatst'. Volgens de bewindsman zal er nog 'hard gevochten' moeten wor den om de korting te behouden. Timmermans vertegenwoordigt Nederland dinsdag in de Raad Al gemene Zaken in Brussel waar de onderhandelingen over de meerja renbegroting van de EU worden voorbereid. Minister-president Mark Rutte moet later die week op de Europese Raad het miljard AMSTERDAM - Robert M., hoofdver dachte in de Amsterdamse zeden zaak, wordt geobserveerd in een psychiatrische kliniek. Het ge rechtshof in Amsterdam heeft gis teren bepaald dat M. in de kliniek Oldenkotte in Rekken wordt ge plaatst en dat een psycholoog en psychiater een rapport over hem zullen maken. M., die achttien jaar celstraf en tbs kreeg voor seksueel misbruik van tientallen kleine kinderen in Am sterdam en Amstelveen, heeft be loofd dat hij zal meewerken. Eer der weigerde hij medewerking, omdat hij het Pieter Baan Cen trum (PBC) niet als onafhankelijk zag. Volgens hem stond van tevo ren vast wat de uitkomst van zijn observatie zou zijn. Ondanks de weigering maakte het PBC toch een rapport, op basis waarvan de rechtbank hem de tbs-maatregel oplegde. Zijn verde diging stelde het hof gisteren voor hem óf in het Erasmus Medisch de zaak Robert M. Centrum op te laten nemen, óf in Oldenkotte. Het rapport over M. moet voor 15 februari klaar zijn. Lukt dat niet, dan zal M. door een onafhankelij ke psychiater en psycholoog wor den onderzocht in de gevangenis in Vught, waar hij nu verblijft. Het gerechtshof streeft ernaar dat de inhoudelijke behandeling in maart plaatsvindt. Enige spijt of berouw over zijn misdaden toonde M. tijdens de zit ting niet. Hij stond geen seconde stil bij het feit dat de ouders van de slachtoffers in het hoger beroep opnieuw moeten aanhoren hoe hun kinderen soms veelvuldig zijn misbruikt. Enkele slachtoffertjes blijken zich het misbruik inmiddels te herinne ren. Ze zijn er tegen hun ouders over gaan praten, gaf hun advocaat Richard Korver aan. Robert M. maakte gisteren op de eerste dag van het hoger beroep een zelfverzekerde en strijdbare in druk. De man leek emotioneel niet te zijn geknakt tijdens zijn ge vangenschap. De enige, opvallen de verandering betrof zijn verschij ning. Robert M. is sinds de uit spraak van de rechtbank een flink aantal kilo's zwaarder geworden. De komende tijd worden vier poli tiemensen gehoord over de huis zoeking bij M. en zijn echtgenoot en medeverdachte Richard van O. Volgens de advocaten is die huis zoeking niet rechtmatig geweest en zouden de in beslaggenomen af beeldingen van kindermisbruik niet als bewijs gebruikt mogen worden. Van O. moest van de rechtbank zes jaar de gevangenis in. DEN HAAG - Zes onderzoeksteams krijgen een grote zak geld waar mee zij de komende tien jaar on derzoeksprogramma's gaan opzet ten. Het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen (OCW) verdeelt 167 miljoen euro onder wetenschappelijke teams die onderzoek doen naar onder meer kanker, nanotechnologie en de hersenen. Dat heeft het ministe rie gisteren gemeld. „Dit is erg veel geld voor een klein aantal onder zoeksgroepen", zei een woordvoer ster van de Nederlandse Organisa tie voor Wetenschappelijk Onder zoek (NWO) desgevraagd. zie ook pagina's 10 en 11 voor Nederland veilig zien te stel len. Timmermans weigerde de Ka mer precies inzicht te geven in de Nederlandse onderhandelingstac tiek. „Als we dat doen, staan we in Brussel meteen met 5-0 achter." Hij wees erop dat EU-president Herman Van Rompuy heeft voor gesteld om te korten op de vergoe ding die Nederland krijgt op de in ning van Europese douane- en landbouwheffingen. Nu mag Ne derland daar nog 25 procent van houden, Van Rompuy stelt een percentage van 15 procent voor. „Dat scheelt Nederland 200 mil joen euro", rekende hij de Kamer voor. Met Interactieve Televisie van Ziggo genietje van films en series wanneer jij dat wilt. Met één druk op de knop heb je On Demand toegang tot een hele videotheek, gewoon bij je thuis. Bovendien kun je tot 10 wisselende films en 3 wisselende series kosteloos bekijken. Haal de videotheek in huis met Alles-in-1 en de Interactieve HD ontvanger. Nu voor slechts 69* Bestel snel op ziggo.nl/alles-in-1 of bel 0900 - 0730 (lokaal tarief)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5