-1,1 -1,8 6,8 41 binnenland Alle economische signalen staan nu T0©S PAULKUSJfs R°eP om gerichte actie meer werk 'Mensen leven op te grote voet' De Nederlandse economie dreigt opnieuw af te glijden naar een recessie. In het derde kwartaal van dit jaar heeft de eCOnOmie zeer teleurstellend gepresteerd. EconomischeTrimp ten Afname uitgcwen huishou- Percentage werkloosheid velen neseren financiële problemen "h vrijdag 16 november 2012 opzichte van vorig kwartaal dens in derde kwartaal in derde kwartaal Economische krimp ten Afname uitgaven huishou- Percentage werkloosl door Lilian Dominicus door Frits BBoemendaaD DEN HAAG - De roep om de snel op lopende werkloosheid gericht aan te pakken, wordt luider. Van ver schillende kanten klinkt de kritiek dat de aanpak van het nieuwe kabi net, gericht op versterking van de economie, niet voldoende is. Er is volgens de critici dringend behoef te aan een werkgelegenheidsplan. Ouderenbond Anbo pleit er voor om weer Melkertbanen van stal te halen om het groeiend aantal werklozen aan de slag te helpen. Vooral oudere werklozen kunnen er baat bij hebben. Van de 512.000 werklozen in het derde kwartaal van 2012 waren er volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek 173.000 ouder dan 45 jaar. Ook D66-leider Alexander Pecht- old pleit voor maatregelen om werkloosheid onder 55-plussers ge richt te bestrijden. D66 lanceerde eerder dit jaar een plan voor een bijscholingscheque voor deze groep en voor belastings voordeel voor werkgevers die oude re werknemers in dienst nemen. SP-leider Emile Roemer riep het kabinet deze week op de econo mie (met name de bouw) te stimu leren in plaats van drastisch te be zuinigen, waardoor meer mensen aan het werk kunnen blijven. WD-prominent Hans Wiegel vindt dat het kabinet een staats commissie moet instellen om de jeugdwerkloosheid aan te pakken. Wiegel vreest voor opstand als gro te aantallen jongeren zonder werk blijven. Oud-WD-leider Joris Voorhoeve pleit voor een omvat tend werkgelegenheidsplan. „De aandacht is de afgelopen weken veel te veel uitgegaan naar de koop kracht", zegt Voorhoeve (inmid dels lid van D66). „Bestrijding van de werkloosheid zou de grootste prioriteit moeten zijn. Dat is nodig om het draag vlak van de economie te behou den." Het Centraal Bureau voor de Statis tiek maakte gisteren bekend dat in middels 536.000 mensen werkloos zijn, een stijging van 75.000 in een jaar tijd. Dat holt het draagvlak onder de economie uit, zegt Voorhoeve, om dat steeds minder mensen pre- t mies betalen. Voor schoenenwinkel Jan Röttjens tuurt de slecht ziende Ingrid Haver door de etalageruiten. „Kun je zien hoe veel die laarsjes kosten?" vraagt ze, wijzend naar een okergeel paar. „Die kleur heb ik nog niet" Dit is de Hoofdstraat in Velp, op een steenworp afstand van Rozen- daal, een van de miljonairsgemeen ten van het land. Economische krimp? Haver merkt er niet veel van. „Ik kom gewoon rond met m'n AOW. Ik heb mijn leven lang gespaard. En ik heb een erfenis. Dat kapitaaltje is verdubbeld, maar ik kom er gewoon niet aan. Ik heb mijn leven lang gewerkt, had een eigen praktijk, mijn huis is bijna afgelost" Haar man krijgt een pensioen en betaalt gas, water en licht Verzekeringen vindt ze niet nodig. „Mensen leven op te grote voet, ze willen alles kant-en- klaar en zijn te lui om zelf de andij vie te snijden. Ik maakte mijn kle ding zelf, reed een Nissan Micra, ook al wilde ik een Polo." Op de hoek met de Parkstraat springt Tim van Leeuwen op zijn fiets. Hij heeft hazelnoten gekocht bij de biologische winkel. „Voor notenbrood, had ik zin in." De pas afgestudeerde natuurbeheerder heeft wel last van de crisis. „Het is moeilijk een baan te vinden, zelfs bij de AH kom je er niet tussen. Ik leef nu van mijn spaargeld, zolang het kan, wil ik geen uitkering." In de chique modewinkel Entrée wordt niet minder besteed, zegt ei genares Inez Roosen. „Het gedrag van klanten is wel veranderd. Men sen denken beter na, zijn minder impulsief." Mark Wierbos van kaaswinkel De Boerenhoeve ziet de laatste tijd zelfs een opleving in zaken. „Als ik tot het eind van het jaar net zoveel omzet draai als de laatste zes weken, dan maakt dat de slappe zomer helemaal goed." Alle signalen voor de Neder landse economie springen op rood. De consument houdt de portemonnee bijna dicht, de export daalt, de werkloosheid neemt toe. Dalende huizenprijzen en de voortzeurende eurocrisis hangen als een zwaard van Damo cles boven de Nederlandse econo mie. In combinatie met de steeds lang zamer draaiende exportmotor zijn dat de hoofdoorzaken van de on- door Chris van Alem verwachte grote teruggang van de economie in het derde kwartaal van dit jaar. Vergeleken met een jaar geleden bereikte de krimp zelfs een recordhoogte sinds de start van de crisis in 2008. De cij fers die het CBS gisteren publiceer de - zie bovenin deze pagina - wa ren onverwacht somber. Voor het laatste kwartaal van 2012 hoeft nie mand zich illusies te maken: Ne derland is op weg naar de derde economische recessie in vier jaar. De belabberde huizenmarkt is een van de grote boosdoeners. De prij zen van de woningen zijn gemid deld 15 procent gedaald. Bij onge veer 700.000 woningen is de hypo theekschuld op dit moment hoger dan de waarde van het huis, eind volgend jaar loopt dat aantal op tot 800.000. Een kwart van de wo ningbezitters heeft daarmee een flink probleem en daardoor trapt de consument nu vol op de rem. Ondanks een kleine opleving eind september - vanwege de btw-ver- hoging per 1 oktober - daalden de bestedingen van de huishoudens het afgelopen kwartaal fors. Om dat de consument steeds voorzich tiger wordt, is het laagste beste dingsniveau sinds 2008 bereikt. De export is zorgenkindje num mer twee. Weliswaar steeg de uit voer nog licht, maar ten opzichte van het tweede kwartaal is de groei meer dan gehalveerd. Door de aanhoudende eurocrisis is de toename van de export naar landen binnen de eurozone - een kwart van de totale uitvoer - nage noeg tot stilstand gekomen. De ex port buiten de eurozone, die eer der nog profiteerde van de lagere koers van de euro tegenover de dollar, zakt nu langzaam weg. Met de investeringen gaat het steeds beroerder. Ze zijn inmid- ANALYSE JA< WEER EEN 2 ONDER I KAP. MAAR WEL KLEINER DAN EERST...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4