Winterstalling voor tropisch groen wonen9 vrijdag 16 november 2012 Een Victorian bell beschermt exotische planten tegen de kou. Niet alle planten zijn bestand tegen de winter. Wat moet je doen de komende tijd met de kwetsbare tropische en mediterrane exemplaren? Een winterjas of een logeeradres is dé oplossing, door Suzanne Dijkstra Exotische planten zijn ingeburgerd in de Nederlandse tuin. Denk aan de olijfboom, de eucalyptus of de Zuid-Amerikaanse Mandevilla, de terrasplant van het jaar. Mediterra ne en tropische planten bloeien vaak lang door, maar bij de eerste vorst beseffen we weer dat niet alle tropische planten in ons klimaat thuishoren. „We hebben al vier jaar op rij zeer koude winters. Hierdoor verzwak ken planten jaar op jaar", zegt Hans Prins van kwekerij en jungletuin De Groene Prins in Steenwijkerwold. „Voor veel soorten was afgelopen winter de genadeklap. De tempe ratuur ging in een week van plus 12 naar min 20. Daar zijn ook winterharde planten niet op berekend. Veel rozen en fuitbomen zijn eveneens gesneuveld." Prins krijgt vaak vragen over winterhard heid en overwinteren van exoten. „Veel mensen weten niet hoe ze planten tegen vorst moeten beschermen." Volgens hem zijn veel exoten nog niet geschikt voor het Nederlandse klimaat. „Er wordt volop geëx perimenteerd. Dat doe ik zelf ook. In de winter haal ik zaden uit extreem koude ge bieden in Australië. Die test ik meerdere ja ren in Nederland, om te kijken wat ze doen. De Camellia is intussen behoorlijk winter hard. Soorten die niet goed tegen vorst kun nen, doejk in de uitverkoop." De kweker ziet dat mensen het leuk vinden exotische planten in de tuin te zetten. „Al zijn dat vaak plantennerds of snobs die iets in hun tuin willen dat niemand heeft." Maar ook in een 'gewone' tuin vinden exo ten een plek. Bijvoorbeeld de niet-woekeren- de variant van de reuzenbamboe is het hele jaar interessant om te zien. „Ze trekken veel vogels aan en kunnen goed tegen de kou." Palmen zijn de laatste jaren minder popu lair. „Dat komt doordat er veel soorten zijn verkocht uit Zuid-Korea. Consumenten den ken dat ze winterhard zijn, maar dat blijkt achteraf een fabeltje en daardoor raken ze te leurgesteld in palmen. Kies altijd voor goed gewortelde planten en laat je informeren door een kweker", adviseert Prins. Algemene richtlijnen voor het laten overle ven van niet-winterharde planten zijn er amper. „Elke soort heeft zijn eigen eisen. Of een plant de vorst overleeft, hangt af van verschillende aspecten." Niet alleen vorst is een boosdoener, ook vocht speelt een rol. Is de plant te 'sappig' doordat hij veel water heeft opgenomen, dan bevriest hij eerder. Wind is ook een factor. Hoe schraler, des te meer de plant eronder lijdt. En het maakt volgens kenners ook nog uit in welk deel van Nederland je woont, hoe beschut de tuin ligt en hoe oud de plant is. Hoe dan ook, niet-winterharde planten moeten zo goed mogelijk beschermd worden tegen vrieskou. Strooi afgevallen bladeren gerust over vaste planten in de border, dit laagje isoleert. Exoten kunnen worden afgedekt met takken, stro, riet, olifantsgras of blade ren aan de voet van de plant of bij het kwetsbare groeipunt. Of pak ze in met een jute zak, hoes, rietmat of vliesdoek. Dat ziet er niet fraai uit, daarom wikkelen sommige tuiniers snoeren met kerstlichtjes om hun ingepakte planten. Die geven bovendien nog een beetje warmte. Ook zijn er speciale vorstvrijhoudkabels te koop, die warmte afgeven aan de plant. Te genwoordig zijn er ook kant-en-klare hoe zen te koop in diverse formaten. Tuinweb- winkel De Wiltfang heeft bijvoorbeeld exemplaren met een isolerende fleecelaag. Wat is winterhard? Planten bevatten veel water. Bij vorst vor men zich waterkristallen in de plant, die de celwanden beschadigen en de plant laten sterven. Planten die vorstbestendig zijn, ma ken een soort antivriesmiddel aan, dat de plant in winterslaap brengt. De plant bevat hierdoor minder vocht, zodat hij minder snel bevriest. Sommige planten kunnen zonder bescher ming in de winter niet overleven;.zij zijn niet winterhard. Andere soorten zijn be stand tegen vorst tot 15 graden; dit wor den matig winterharde planten genoemd. Sommige planten sterven in het najaar af, om onder de grond door te leven. Hierdoor kan de plant temperaturen van minstens min 40 graden Celsius trotseren. Winterhard heid hangt af van meer facto ren. Behalve de vrieskou spelen bijvoor beeld wind, standplaats, leeftijd en grootte van de plant en vochtigheid een belangrijke rol. Houd de constructie altijd luchtig, zodat de plant niet gaat rotten onder de winterjas. „Ik maak van bananenplanten een soort composthoop door de planten te voorzien 'van een kooi van kippengaas waarin ik tuin afval doe. Dat gaat lekker broeien in de win ter, zodat de plant warm blijft." Verwijder de bescherming zodra de vorst voorbij is. Planten in een pot zijn veel kwetsbaarder voor vorst dan planten in de volle grond. Zet kuip- en potplanten het liefst binnen in de winter. Van oudsher had men daar een oranjerie voor. Een andere koele plek, zoals een serre, plantenkas, kelder of garage vol doet ook. Bladverliezende planten kunnen donkerder overwinteren. Geen koele over- winterplek? Of is de exoot te groot? Er zijn speciale winterstallingen bij tuincentra en kwekerijen. De kosten hiervan hangen af van de diameter van de plant. In de winter worden de planten in de stalling verzorgd en insectenvrij gehouden, zodat ze in de zo mer optimaal groeien. Desgewenst worden de planten zelfs opgehaald. Nu is het afwachten hoe koud het komende winter wordt. Prins: „Strenge winters zijn al leen leuk voor schaatsers. Voor mij hoeft het niet en voor planten al helemaal niet." Wees er in het voorjaar zeker van dat het vorstgevaar geweken is, alvorens het exoti sche groen weer buiten te zetten. B www.degroeneprins.nl www.oranjerievereniging.nl www.dewiltfang.nl www.kuipplanten.com Reageren? wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 45