antwoord 81 wonen vrijdag 16 november 2012 Boormachines „Acccuboormachine, klopboormachine, boorhamer... Er zijn zo veel ver schillende, welk apparaat moet ik kiezen? Ik wil gewoon simpele klusjes kunnen doen." De vraag van lezeres I. de Bruin houdt ongetwijfeld meer lezers bezig: de keuze aan boormachines is zo groot en divers, dat de (beginnende) klusser door de bomen het bos niet meer ziet. „Ik heb het al eens eerder gezegd: er is bij onze workshops ook altijd discussie over dit onderwerp", zegt Paul Sanders. „Wat is de beste machine, waarom kost de ene zoveel meer dan de andere, welke moet je hebben voor een specifieke klus. Bij boormachines moet je goed kijken naar wat je ermee wilt doen. Een accumachine is heel handig, want snoerloos. Je kunt er, af hankelijk van de uitvoering, bijvoorbeeld snel schroeven mee aandraaien of precisiegaatjes mee boren. Nadeel is dat de accuboor doorgaans niet de kracht heeft van een goede klopboor. Wil je iets zwaarder werk doen dan zo nu en dan een gaatje boren voor het ophangen van een schilderij en wil je niet afhankelijk zijn van de beperkte capaciteit van een accu, neem dan een klopboormachine op netstroom. Stel je hoge eisen, kies dan een duurdere. Die heeft over het algemeen betere Iagering, langere levensduur, meer slagkracht en betere instelmogelijkheden. Boren in ste vig beton zal voor de meeste klopboormachines een behoorlijk groot ob stakel vormen. Neem in die zware gevallen liever een hamerboor." In de maandelijkse rubriek Vraag en antwoord, onder redactie van Jan van Mullem, geven experts op het gebied van tuinieren, klussen, huishouden en interieur(styling) advies aan lezers. Het deskundigenpanei TUINIEREN Romke van de Kaa is voormalig kweker, auteur van tal van tuinboeken en 'groencolumnist' voor dagbladen en vakbladen. KLUSSEN Paul Sanders is klusinstructeur en tevens eigenaar van Beqwaam, een opleidingscentrum dat uiteenlopende kluscursussen aanbiedt. Zie ook: www.beqwaam.nl STYLING Joke Stephan is interieurspecialist voor kleine ruimtes en eigenaar van Emma Interieuradvies. Ze geeft advies over verbouwing en inrichting van woningen. Zie ook: www.emma-interieuradvies.nl Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met foto) naarwonen@wegener.nl Bellen kan eventueel ook: 024-3650509 In plaats van hedera Een voortuin bedekt met hedera, dat is wat C. Slangen graag wil en hééft. „Aan de ene zijde van de tuin doet de plant het prima, maar aan de andere kant niet. Telkens, ook na nieuwe be planting, vallen de blaadjes af en uit eindelijk sterft de plant. We wonnen informatie in bij een tuinarchitect, die denkt dat het een schimmel is. Maar wij weten niet hoe we die moeten be strijden. Waarschijnlijk kunnen wij be ter een andere bodembedekker plan ten. Wij denken aan Pachysandra. Zou dat een juiste keuze zijn?" „Het bestrijden van schimmels bij klim op is wel mogelijk", zegt Romke van de Kaa, „maar in de praktijk kun je be ter een andere bodembedekker plan ten. Pachysandra is inderdaad een goed idee, maar maagdenpalm is ook een mogelijkheid. Vooral 'Vinca major' is geschikt. En die bloeit ook nog aardi ger dan Pachysandra." Geen appeltjes J. Scholtes heeft ruim twee jaar terug een malusboompje (sierappeltjes) in zijn tuin geplant. Er zaten toen zo'n twintig appeltjes aan. „Vorig jaar deed hij het prachtig, hij zat vol met appel tjes, tot ver in de winter. Dit jaar heeft hij niet gebloeid, dus geen enkel appel tje te zien. Wat zou hiervan de oorzaak kunnen zijn?" „De late en strenge vorst is hier debet aan", zegt Romke van de Kaa. „Er zijn dit jaar veel vrucht gewassen waarvan de bloem knoppen zijn bevroren: appels, peren, kwetsen, walnoten. Het verschijnsel komt dit jaar dus va ker voor, maar is wel uitzonder lijk. Het is in elk geval gedeelde smart: bijna niemand heeft dit jaar (sier)appels aan zijn boom. Volgend jaar beter." Vogelpoep Vogelpoep op je terras, je tuinstoelen, je auto of in je haar. Allemaal heel ver velend. Maar volgens J. van der Meer is er niets erger dan vogelpoep op de ramen van je huis. „Soms gaat het nog wel, maar vaak krijg je het er bijna niet af. Waar ligt dat aan? En wat is de bes te manier om hardnekkige vogelpoep- vlekken van je ruiten te krijgen?" Zoals altijd bij dit soort vragen biedt 'de Vlekkengids' van Alfred Jacobsen soelaas. In dit boekje wordt een com pleet hoofdstuk aan vogelpoep(vlek- ken) gewijd. Met name duivenpoep - dat onder meer 17 procent fosforzuur en 3 procent zwavelzuur bevat - kan nare 'inwerkende' gevolgen hebben op tal van ondergronden. Dat geldt ook voor vogelpoep die gekleurd is door bessen. Het advies bij deze vlekken is: 'zo snel mogelijk verwijderen'. Op rui ten ga je bij voorkeur als volgt te werk (blijkt uit Amerikaans consumentenon derzoek): Gebruik lauwwarm water met daarin per 10 liter water een paar druppels handafwasmiddel, een scheut je schoonmaakazijn en een scheutje spiritus, en lap het raam. Niet schoon? Herhaal met iets meer spiritus. Nog niet schoon? Krab eerst de vogelpoep weg met een verfkrabbertje. Pas wel op; voorkom dat zand in de vogelpoep krassen op de ruit veroorzaakt. Daarna nog een keer in zijn geheel lappen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44