wonen 17 a 'Wat zijn ogen zien, maken zijn handen' 52 www.cargocollective.com Reageren? wonen@wegener.nl Lichte lamp Een lamp maken die refereert aan een luchtspiegeling of een zweven de Oosterse lantaarn; zo licht en luchtig dat hij nauwelijks opvalt. Dat wilde Michou van Gennip met haar Mandalight bereiken. De sculptuur - van brons, roestvrij staal en koper - is uitgerust met stipjes led-licht. De metalen struc tuur die ze ontwierp, is in verschil lende vormen te 'vouwen'. Zo is de lamp in de kleinst gevouwen vorm niet groter dan 20 centime ter, maar kan die ook rustig een diameter van 130 centimeter halen. De hele constructie, gebaseerd op het idee van boeddhistische Man dala-cirkels, weegt hooguit een paar kilo. Al lijkt de lamp door de fijne structuur praktisch gewicht loos. vrijdag 16 november 2012 www.madebychou.com Niet elk tweede huisje staat in mondain v— Mante Carlo of in ongerept Varmiand. IT| De meeste staan in eigen tuin. door Jan van Mullem Met een tuin zo groot als een sportveld móét je wel een tuinhuis hebben, al is het maar om uit te rusten. Jeanne Vleming: „Ja, eigenlijk wel. Maar in de praktijk komt het daar toch niet zo vaak van. Een grote tuin heeft veel onderhoud nodig. Er blijft nauwelijks tijd over om uitgebreid te gaan zitten pauzeren. En doen we dat toch, dan kijken we uit het raam en zien we al tijd weer iets wat nog gesnoeid, aangeharkt of opge ruimd moet worden. Zitten we toch niet rustig." De jaarlijkse afstudeershow van Design Academy Eindhoven is een goede thermometer voor wat er speelt in de wereld van (Dutch) design. Het lijkt niet het meest vruchtbare jaar, maar wat opvalt in 2012: veel ontwerpen dienen meer dan één doel. Een selectie van ontwerpen die raken aan wonen, door Renske Schriemer foto's PR Magische meubels Jonge kinderen zien nog magie in alles om zich heen, ook in alledaagse voorwerpen. Fantaseren is iets wat je vooral als kind doet, stelt Carina van den Bergh. „Als we ouder wor den, verdwijnt die fantasie steeds meer onder een serieus laagje." Van den Bergh ging op zoek naar het naïeve denken van toen ze klein was. Ze maakte een volwassen meu- bellijn, gebaseerd op de ongekunstel de taal van kinderen: vijf meubels van eikenhout om mee te spelen. Ze bevatten herkenbare elementen van standaardmeubels, maar zijn dat allesbehalve. Een stoel wordt een kastje als je de zitting omdraait, een pootje groeit uit tot lamp. En als je ze tegen elkaar schuift, ontstaat weer een heel nieuw beeld. Behang van leer Stukjes leer met littekens of andere beschadigingen belan den in de meubel- en kledingindustrie op de stapel 'rest afval'. Logisch, want we willen geen zichtbare oneffenhe den op onze bank of stoel. Maar het is ook jammer, vindt Sjoerd Ebberink. In zijn muurbekleding The Hyd - eigen lijk behang - is juist ruimte voor al deze afdank-lapjes vol gaten, brandmerken en littekens. De butsen en breuken ge ven extra levendigheid aan zijn als dakpannen over elkaar geplaatste stukjes leer. Een gefragmenteerd beeld vol ver halen, maar ook een mooi lijnenspel; dat levert zijn muur collage op, stelt de ontwerper. Wij zien heel mooi behang! www.sjoerdebberink.nl NAMEN Jeanne (64) en Bert Vleming (66) BEROEPEN zij: „Geen. Oppasoma-zijn zie ik als leuke hobby"; hij: gepensioneerd WOON PLAATS Ravenstein TWEEDE HUISJE sinds 1997 FUNCTIE zitje, winterstalling planten Jeanne en Bert Vleming hebben een zelfge bouwd, zeskantig tuinhuisje. foto's JV Dus in het najaar, als de tuin toch in slaap is, zitten jullie er wel. „Nee, dan is er geen ruimte voor ons. Ik zet de niet-winterharde kuipplanten in het na jaar in het huisje. Past precies. In het voorjaar en de zomer zitten wij er zelf het meest, op momenten dat we niet in de tuin bezig hoeven. Dan staan er een tafel en vier stoelen. Nemen we wat drinken mee uit huis, een leesboekje... Heerlijk! We kunnen er genieten van het uitzicht; aan de ene kant op het groen en de kleurig bloeiende plan ten van onze tuin, aan de andere kant op de Raven- steinse gracht. Tegenwoordig is het huisje steeds vaker het domein van onze kleinkinderen. Het is - buiten de winter om - natuurlijk ook een knusse speelplek." Druk, druk, druk... „Ja, ach, zolang we het kunnen, doen we het graag. Als alles er weer mooi bij staat, kunnen we er ook enorm van genieten. De tuin is mijn hobby, mijn ding. Bert, mijn echtgenoot, is meer van het klus sen. Hij heeft het com plete huis verbouwd. Als er iemand is die kan maken wat zijn ogen zien, is hij het. Héél knap vind ik dat. Het zeskantige tuin huis is ook zijn eigen ontwerp. Vijftien jaar geleden is het ge bouwd. Op de dakbe kleding na, de leitjes, heeft Bert alles zelf ge daan. Van het teken werk tot het metsel werk, de vloer en de houten dakconstructie. Er is ook elektra; voor een lampje en een ka chel in de winter." Wat vinden anderen van jullie tweede huisje? „Tja, je vist niet naar complimentjes, maar ik geloof dat de meesten het 'passend bij de tuin' of'charmant' vinden. Dat zijn in ieder geval de reacties die we van bezoekers kregen toen onze tuin was opengesteld voor publiek, via Groei en Bloei. Kan slechter, vind je niet?" Reageren en aanmelden? wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43