Mag het ietsje meer zijn? 61 wonen Saffraan Hebben?! Bijdetijdse sta-klok Design Academy Graduation Show 2012: vrijdag 16 november 2012 We gaan zware rijden tege moet. Haagse berichten over broekrie men die moeten worden aangehaald, beloven niet veel goeds. Tijd om niet passief af te wachten, maar om er zelf voor te zorgen dat uw inkomen op peil blijft. Een paar we- ken geleden had ik het Saffraankrokus. foto RvdK over de huisteelt van gem ber, nu ga ik het kweken van saffraan behandelen. Daarmee is pas echt geld te besparen, misschien zelfs te verdienen. Saffraan is verreweg de duurste specerij die we kennen. Er wordt wel eens gezegd dat een kilo saffraan duurder is dan een kilo goud, maar dat gaat bij de huidige goudprijzen niet op. Toch komt saffraan, met een prijs van 30.000 euro per kilo, in de buurt. Een groot deel van die prijs bestaat uit loonkosten; de productie is arbeidsintensief. Saffiaan is niets anders dan gedroogde stempels van Crocus sativus, saffraankrokus. Als de bloemen 's morgens open gaan en de dauw is verdampt, worden ze afgeknipt en op ta fels gestort. Daar peuteren lenige vingers de donker rode stempeldraadjes uit de bloemen. Je kunt zeg gen dat die wijze niet snugger is; door de bloemen af te knippen, voorkom je dat ze door insecten wor den bevrucht. Maar in dit geval maakt dat niets uit, want de saffraankrokus is toch onvruchtbaar. Hoe hij zich dan voortplant? Door meerdere onder grondse knollen te maken. En doordat de onthoof de plant geen energie hoeft te steken in het maken van zaad, kan hij ondergronds extra snel groeien. Omdat loonkosten zo zwaar wegen in de saffraan- productie, wordt saffraan vooral geteeld in landen met lage lonen, zoals Iran en Marokko. Onbekend is dat onze jongens in Uruzgan daar niet alleen put ten hebben geslagen en wegen aangelegd, maar dat ze ook boeren hebben aangemoedigd over te scha kelen van papaver-naar safffaanteelt Met wisse lend succes; een kilo heroïne blijft fors duurder dan een kilo saffraan. En de taliban werkt ook al niet mee. Ook in Europa wordt de saffraankrokus geplant. In Spanje zijn grote plantages en zelfs in België wordt saffraan geteeld. In Henegouwen is een bedrijf waar per jaar een kleine kilo wordt geoogst van 65.000 krokussen. Hoe pakken we de thuisteelt aan? Safffaankrokussen hou den van warmte, dus plant ze op het heetste plaatsje van de tuin. De saffraankrokus haat nattigheid en vraagt goed- doorlatende grond. Meng er zo nodig wat puin of grind door. Knip de bloemen op een zonnige dag en bewaar de oogst donker. Iedere bloem levert drie draadjes saffraan. U hebt geen tuin? Geen nood; ook in een bloembak op een balkón kunnen safffaankrokussen worden geteeld, je kunt de knollén zelfs gewoon tussen de winterviolen planten, maar zorg wel voor een goedé afwatering. Oogst de knollen in juni, bewaar ze droog en warm en plant ze weer in sep tember. Pas op voor muizen: zij zijn dol op krokusknollen. De sta-klok, (be)staat die nog? Bij opa en oma stond er een in de kamer. Een mooie houten, die vaak werd gepoetst en waar uiterst voorzichtig mee werd om gegaan. Maar tegenwoordig zie ik ze niet meer. Worden er nog sta- klokken gemaakt? Jazeker! Zelfs in een modern jasje, zoals ik op de website van Cloggy Clocks zag. Achter de deur van de sta- klokken die dit Nederlandse be drijf ontwerpt en produceert, schuilt een kastje of altaartje, dat de gebruiker naar eigen in zicht kan inrichten. Er zijn vijf laatjes binnenin de klok ge maakt, waarin souvenirs of ande re spulletjes kunnen worden bewaard. Cloggy Clocks heeft drie versies van de sta-klok: de witte Original, Colour your life in vier kleuren en Time Totems, limited editions met een bijzon der design. Vanaf 1.599 euro. rj www.cloggycIocks.com Hosun Ching boog zich over de kledingkast. De standaarddiepte van 60 centimeter is curieus, want niet handig. De diepte zorgt voor stapeltjes achter stapels; een gebrek aan overzicht Binnen hetzelfde for maat ontwikkelde Hosun Ching zijn concept: de inloopkast in de kast. Als de deuren (op wielen) opengaan, ontvouwt zich een sys teem van bergdeuren en ook in de hoeken bevinden zich kasten, alle maal ondiep. Door het gebruik van schappen en bakken is alles in het zicht. Dankzij ingebouwde spiegels is deze inloopkast een heuse mini- garderobe. Veel oh's en ah's bij de dames in Eindhoven en de opmer king van een man: 'Is dit ontwerp er ook als inloopkoelkast?' www.playfuldesign.nl Bijenparadijs Pollinators Paradise, paradijs voor bestuivers, heet dit modu laire tuinobject. Het is een ontwerp van Benjamin Spöth, waarmee hij onder meer bijen en wespen - bestuivers onder de insecten - de helpende hand biedt „Voor het hebben van fruit, groenten, zaden en noten - samen een derde van ons voedsel - zijn we afhankelijk van bestuiving door insecten", zegt Spöth op zijn site. „Terwijl het aantal bijen, wespen en andere bestuivers afneemt en hun leefgebied kleiner wordt, verlangt de groeiende wereldbevolking juist meer voedsel." Een veilig heenkomen voor insecten, zo mag je dit huis met diverse hout-, stro- en plantenkamertjes, dus wel noemen. Si www.benjaminspoth.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42