Energiebedrijf Delta wel of niet verkopen 21 zeeland OM verkozen tot beste Fpzc™01 stagebedrijf van 2012 vrijdag Rolluiken De krant 6 weken voor 18 euro! PZC Rob Frohn vrijdag 16 november 2012 door Ondine van der Vleuten Toen ik 's morgens naar mijn auto liep, en auto matisch even naar rechts keek om de buurvrouw te groeten, zag ik dat ze niet voor het raam zat Misschien ook wel, trouwens, maar dan onzichtbaar voor mij: achter het rolluik. Die rolluiken: dat was een van de eerste dingen die me opvielen, toen ik jaren geleden in dit buur tje kwam wonen. Veel van de vrij staande huizen hadden ze. 's Avonds, als het donker werd, gin gen ze omlaag. Eén voor één ver dwenen de verlichte ramen ach ter staal en hout, tot de huizen donker in de stille straat stonden. Het had iets unheimisch, vonden wij. De hele straat kreeg er iets sombers van. Bovendien: zou je zelf niet claustrofobisch worden, zo opgesloten in je eigen huis? De nieuwe buurvrouw dacht er blijkbaar ook zo over, want 's och tends draaide ze de rolluiken zo vroeg mogelijk omhoog. Als ik naar mijn auto liep, zwaaide ik al tijd even naar de buuv', die genoe- gelijk zat te lezen in haar krantje, met een kopje koffie erbij. Het zag er stikgezellig uit. Deze ochtend was er niets te zien. En ik wist ook waarom. Een paar dagen ervoor was er be zoek geweest De buurvrouw zelf was die middag even gaan buur ten, verderop. Pas laat die avond keerde ze terug. Ze was dus niet thuis, toen de on genode gasten met een koevoet een raam insloegen aan de achter kant, bij een ander raam het rol luik probeerden te forceren en het breekijzer op de voordeur uit probeerden. Overal waren de stille getuigen: braakschade en glasscherven, tus sen het speelgoed van de kleinkin deren op de vloer. Bij de vorige inbraak - ja, het was niet de eerste in dit huis - waren al haar sieraden gestolen. Deze keer was er niets weg. Of toch: dat gevoel van veiligheid. Ik keek naar het rolluik. Daarachter zat mijn buurvrouw, gevangen in haar eigen huis. Daarbuiten liepen de inbrekers rond. Vooralsnog, vrij. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes 1:0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee 1:0111-45 4650 E: schouwen-duiveiand@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeiand@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 -17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77.65 per kwartaal ina28i een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (n«8) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (re) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat aorgvuldigom met persoonsgegevens. In het colofon trelt u n 'Energiebedrijven zijn nu minder waard dan jaren geleden. Het is niet realistisch dat de gouden tijden terugkomen. Verkoop levert nu minder op dan gedacht' Zeeland is nog de enige provin cie met een eigen energiebe drijf. De aandelen zijn in handen van de provincie en de dertien Zeeuwse gemeenten. Na een aantal mislukte avonturen vra gen politici zich af of ze het be drijf moeten verkopen. door Frank Balkenende en Jeffrey Kutterink Na de enorme finan ciële debacles in de afgelopen jaren, den ken provincie en ge meenten na over de toekomst van energiebedrijf Delta. Ze vragen zich af of ze aandeelhou der moeten blijven of het bedrijf juist (in delen) moeten verkopen. Delta heeft in opdracht van de aan deelhouders onderzocht wat het beste is. Conclusie: houd alle on derdelen bij elkaar. Alleen dan kan Delta zelfstandig en gezond door gaan en blijven banen behouden. Het is alweer ruim tien jaar gele den dat de provincie en de Zeeuw se gemeenten Delta dwongen meer te investeren in duurzame energie. Met medeweten van hen kocht Delta een biodieselfabriek in Delfzijl en een zonnecellenfabriek in Geleen. De avonturen liepen dramatisch af Delta moest zich te rugtrekken en bleef zitten met een torenhoge schuld. Het drama werd compleet nadat directeur Peter Boerma moest vertrekken en de plannen voor de bouw van een tweede kerncentrale in de ijskast werden gezet. Tijd voor bezinning. Zowel Delta als de aandeelhouders bekijken nu hoe het verder moet. Verkopen of behouden? Delta zegt: behouden. De kersverse directeur Rob Frohn lonkte kort na zijn aantreden be gin dit jaar nog even naar een fusie of samenwerking met Eneco. Maar Eneco wil de duurzame onderde len hebben en de rest verkopen. Frohn zag daarvan af. Het versterk te het gevoel om alle onderdelen bij elkaar te houden. Elk ander scenario betekent opknip pen en het einde van Delta? „Bij opsplitsen of verkopen van de len kom je in gevaarlijk vaarwater terecht. Van alle onderdelen heeft alleen de energiepoot het zwaar. Juist doordat we een combinatie van activiteiten hebben - zoals wa ter, afval en multimedia - kunnen we door moeilijke periodes ko men. De aandeelhouders gaan er uiteindelijk over. Maar we vragen hen de tijd om te laten zien dat Delta zelfstandig en gezond verder kan. In ruil daarvoor komt er jaar lijks 40 miljoen euro dividend en behouden we werkgelegenheid." Andere provincies hebben hun ener giebedrijf juist wel verkocht. „Energiebedrijven zijn nu minder waard dan jaren geleden. Het is niet realistisch dat de gouden tij den terugkomen. Verkoop levert nu minder op dan gedacht" 'We hebben geen ruimte voor grote avonturen en we kunnen niet alles.' U zet in op behoudt en het verster ken van onderdelen. Er is weinig ruimte om te investeren. Is Delta vleugellam? „Het is passend om nu te zeggen: we behouden wat we hebben, we doen mee waar we kunnen en we reduceren het risico dat Delta loopt. We moeten nu geen grote broek aantrekken en vooral doen waar we goed in zijn. Overigens in vesteren we flink, bijvoorbeeld in het langer openhouden van de kerncentrale. Delta heeft de moge lijkheid om een rol te spelen in de overgang naar een duurzame ener giemarkt. We willen de kolencen trale volledig ombouwen tot een biomassacentrale." Daarvoor vraagt u het Rijk 1 miljard subsidie, verspreid over tien jaar. U vraagt nogal wat. „Dat is nogal wat. Maar we leveren ook nogal wat. In één klap draagt Delta dan 5 procent bij aan de over- heidsdoelstelling om in 2020 16 procent minder CO2 uit te stoten. We leveren dus een wezenlijke bij drage op korte termijn aan een deel van de klimaatdoelstelling in Nederland. Is het een raar ver zoek? Nee, want de Nederlandse regering geeft geld uit om die kli maatdoelstellingen te realiseren." Er zijn nog kolencentrales in aan bouw. Zijn die niet om te bouwen? „Die zijn bijna klaar en niet makke lijk om te bouwen. Ze zijn vier a vijf keer zo groot, dus dat kost ook nog eens veel meer geld. Minister Kamp van Economische Zaken heeft nog niet op ons verzoek ge reageerd. We denken dat het re geerakkoord aanknopingspunten biedt." En wat als het Rijk minder subsidie geeft? „Dat ga ik niet zeggen. Het zou mooi zijn als we in 2013 uitsluitsel krijgen. Anders moeten we plan nen maken. We hebben ook een verantwoordelijkheid naar het per soneel. Komt er geen subsidie, dan moeten we de centrale uiterlijk 1 ja nuari 2016 sluiten. Of zo eerder als noodzakelijk is. Op dit moment moet er geld bij." Snijdt u ook in de kosten? „We kijken op brede schaal of het efficiënter en goedkoper kan. Niet alleen op het hoofdkantoor. We kijken bijvoorbeeld ook of we de onderdelen infra en netwerkbe drijf dichter bij elkaar kunnen krij gen. Beide hebben aparte kwali teitscontroles. Dat kan efficiënter. Ik verwacht niet dat er gedwongen ontslagen zullen vallen. Ook kij ken we of we volgend jaar gebou wen of kleine activiteiten kunnen verkopen." Andere energiebedrijven zijn innova tiever. Consumenten kunnen via apps hun thermostaat bedienen of online video's huren. Bij Delta niet. „We zullen moeten bewijzen dat we daarin mee kunnen. Waar we achter lopen, kijken we hoe we MIDDELBURG - Het Openbaar Minis terie Breda-Middelburg is verko zen tot het beste stagebedrijf 2012. Het OM deed in de speciale Ecabo- verkiezing mee met de categorie MBO Juridisch. Ecabo is het kenniscentrum van het beroepsonderwijs en het be drijfsleven voor de economisch, ad ministratieve, iet en veiligheidsbe- roepen. Het OM heeft de prijs te danken aan de manier waarop sta giaires binnen de afdeling admini stratie worden opgeleid en bege leid. De stages worden geken merkt door een hoge mate van af wisseling, betrokkenheid, verant woordelijkheid en goede admini stratief juridische inhoud. Die aan pak wordt volgens het OM 'zeer ge waardeerd door de scholen en de leerlingen die bij ons stage lopen'. NIEUWE SITE Voortaan past www.pzc.nl zich aan aan uw computer, tablet of smart- phone. Overal is al ons nieuws. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Twitter mee over de leraar van het jaar: #besteleraar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2