Huntelaar is terug bij af onder Van Gaal 261 sport 34 Duitse Messi snel weer te zien in Arena Shani Davis zuiniger op zijn Bichaam geworden vrijdag 16 november 2012 Klaas-Jan Huntelaar was tot dusver re goed voor 34 treffers in Oranje. Hij had daarvoor 59 duels nodig. door Theo Brinkman AMSTERDAM - De Duitse Messi is hij hier en daar al genoemd. Woensdag, bij Nederland-Duits- land (0-0), leek Marco Reus echter weinig zin te hebben om zijn repu tatie waar te maken. Dat zal vol gende week waarschijnlijk anders zijn, wanneer hij met Borussia Dortmund 'om het echie' terug keert in de Arena. Af en toe gooit Reus er tegen Oran je een demarrage uit, soms combi neert hij razendsnel met wat ploeg genoten. Al na vier minuten maakt hij het doelman Kenneth Vermeer lastig. Kort voor rust schiet hij rakelings naast. Het zijn wat flitsen van klasse van de Duit se voetballer van het jaar, maar daar tegenover staan momenten waarop Reus zich inhoudt, een been terugtrekt of een beetje treu zelt. Hij lijkt het wel best te vin den. Ook zonder voluit te gaan is Duitsland de betere ploeg. Marco Reus (23) beleefde vorig sei zoen zijn definitieve doorbraak. De aanvaller liet zijn veelzijdig heid zien op uiteenlopende posi ties. Hangende spits, vleugelspeler, spelmaker: Reus kan het in princi pe allemaal. Is sterk in de combina tie, is onberekenbaar en brutaal. Daarnaast toonde hij zich trefze ker met achttien doelpunten in het afgelopen seizoen. Geen wonder dat de website van zijn club Borussia Mönchenglad- bach op tilt sloeg toen het nieuws bekend werd gemaakt dat Reus was verkocht aan Borussia Dort mund. Dik zeventien miljoen euro betaalde Dortmund voor de 'Ko ning van de Borussen'. De belang stelling van Bayem München leg de Reus naast zich neer. Zo keerde hij afgelopen zomer te rug bij de club waar hij opgroeide. Reus is geboren in Dortmund, speelde er als jochie bij Post- und Telekomsportverein Dortmund en stapte vervolgens over naar de jeugd van Borussia Dortmund. Dat hij er op zijn zeventiende weg moest, kwam hard aan. Volgens de jeugdtrainers kwam Reus fysiek te kort. Hij vertrok naar Rot Weiss Ahlen, waar hij aanvankelijk in het tweede elftal zijn wedstrijden in de Oberliga speelde voor lege tri bunes. Vandaar ging hij naar Bor ussia Mönchengladbach, waar hij in zijn eerste seizoen degradatie voetbal speelde. Reus zag dus niet alleen maar de zonnige kant van het voetbal. Via die omweg is hij nu alsnog een grote meneer geworden. Niet al leen bij Borussia Dortmund, maar ook bij Die Mannschaft, waarvoor hij inmiddels veertien interlands speelde. „Eerlijk gezegd kende ik hem niet zo goed voordat we met Ajax tegen Dortmund speelden", zegt Ricardo van Rhijn, zowel bij Ajax als bij Oranje de directe tegen stander van Reus. „Hij is lastig te bespelen, omdat hij heel veel in be weging is. Het is inspelen en door lopen, je kunt moeilijk inschatten waar hij heen gaat Hij is onvoor spelbaar. Hij is zo'n speler die bij mij het beste naar boven moet ha len. Dat is me vanavond niet echt gelukt." Woensdag krijgt Van Rhijn de mogelijkheid het beter te doen, als Reus opnieuw langs komt. Reus kijkt er al naar uit, zei hij beleefd en volgens de wetten van het topvoetbal. „Ajax heeft te gen Manchester City bewezen een sterke ploeg te hebben. We zullen slim moeten spelen en geconcen treerd moeten zijn, want we wil len ons plaatsen voor de volgende ronde." Marco Reus door Leon ten Voorde Klaas-Jan Huntelaar doet niet mee in het oefenduel van Oran je tegen Duitsland. De spits blijkt toch niet de grote winnaar van de machtswisseling bij het Nederlands elftal. Ook onder Louis van Gaal is de spits veroor deeld tot een bijrol. AMSTERDAM - Heel even is er tij dens de wedstrijd een close-up van zijn gezicht. De camera heeft hem gevonden en meteen ver spreidt het beeld verspreidt zich over alle Duitse huiskamers. Daar zit hij dan, de scherpschutter van de Bundesliga van vorig seizoen, Klaas-Jan Huntelaar, het feno meen van Schalke 04, reserve van Oranje. Terwijl het afleggingen re gende en zijn grootste concurrent Robin van Persie er niet bij is, blijft hij vastgeketend aan de bank. De Duitse journalisten begrijpen daar niets van, zeggen ze. De mees te Nederlandse toeschouwers waar schijnlijk ook niet. Nee, het was geen gezellig gesprek geweest met Klaas-Jan, erkende Louis van Gaal na afloop. Zoals het eerder dit jaar, vlak voor het Europees kampioenschap, de stem ming ook niet bepaald jolig was toen Bert van Marwijk de spits ver telde dat hij op het toernooi de tweede keus zou zijn. Huntelaar was woedend dat hem geen eerlij ke kans was geboden en dat liet hij blijken ook. Volgens sommige verhalen die na het Europees kampioenschap op doken, was hij op het toernooi in Polen en Oekraïne de grote sfeer- verpester en zou Van Marwijk op het punt hebben gestaan hem weg te sturen. Iets dat Huntelaar later overigens met klem zou tegenspre ken. Geen wonder dat Huntelaar zich na de eerste training van de nieu we bondscoach in augustus met een bijna gelukzalige glimlach meldde bij de pers. Onder deze trainer wordt alles anders, alles be ter vooral, zo proefde je uit zijn woorden. Dat gevoel vol optimis me werd nog eens versterkt toen Gaal bij zijn eerste wedstrijd tegen Belgie heel duidelijk koos voor Huntelaar, omdat Van Persie in zijn ogen veel te weinig had ge bracht in Oranje. „Huntelaar heeft mijn vertrouwen", zei Van Gaal op de avond voor de wedstrijd. Maar iedereen weet inmiddels dat het krediet van de bondscoach sneller op is dan dat van de Griekse rege ring. Sinds dat duel stond Huntelaar al leen nog maar tegen het zeer laag aangeschreven Andorra in de ba sis. „Hij is de beste spits ter wereld in het strafschopgebied en dat heb ben we tegen zulke ploegen no dig", legde Van Gaal uit. Om ver volgens in de grotere wedstrijden tegen Turkije, Hongarije en Roe menië de lijn van Van Marwijk te volgen, die steevast voor de meer balvaste Van Persie koos. Toen de aanvaller van Manchester United zich maandag afmeldde, was het voor iedereen wel duide lijk dat Huntelaar weer eens mocht beginnen. Ja, hij had er zin in, zei hij in de aanloop naar het duel. Want wat is er nog mooier voor een spits van Schalke om te spelen tegen Duitsland? Op dit po dium, op deze tegenstander, op de ze kans had hij gewacht. Maar woensdagavond stond tot verrassing van velen niet hij, maar Dirk Kuijt opeens in de spits. „Dirk is een type speler die goed kan uitvoeren wat ik wil", legde Van Gaal uit. Eigenlijk bedoelde hij te zeggen dat hij verwachtte dat de Duitsers dominant zouden zijn. En dan heeft hij niets heeft aan een pure afmaker als Huntel aar, die geen kapstok is waaraan de rest van de ploeg het spel kan ophangen. Maar uitgerekend Kuyt hield geen bal vast en bakte er niets van. Vanaf de bank ziet Huntelaar al die bekenden uit Duitsland aan zich voorbij trekken, maar hem wordt niets gezegd of gevraagd. Zelfs een invalbeurt wordt Huntel aar niet gegund. „Voetballers zijn het per definitie niet eens met de trainer als ze horen dat ze op de bank zitten", zegt Van Gaal nader hand. „Maar als Klaas-Jan thuis is, zal hij beseffen dat de trainer mis schien wel gelijk had met zijn keu ze." Maar stapt Van Gaal hier niet iets te makkelijk over de gekwetste ziel van de speler heen? Is het met het oog op de lange termijn psycholo gisch wel zo handig geweest om Huntelaar uitgerekend tegen Duits land zo te frustreren? Voor de Ach- terhoekse spits was dit de zoveel ste domper bij Oranje dit jaar. Als hij de emoties van zijn reserve- beurt heeft weggestopt, zal hij als geen ander beseffen dat hij na een half jaar onder het bewind van Van Gaal niets is opgeschoten bij het Nederlands elftal. door Johan Stobbe HEERENVEEN - Met zijn karakteris tieke 'big smile' stapte Shani Davis donderdagochtend van het ijs in Thialf Achter de glimlach schuilde twijfel. De dertigjarige Amerikaan heeft last van zijn rechterlies. „Ik probeer het telkens, maar voel het iedere keer." Vorige week dinsdag verrekte hij in zijn vaderland een spiertje. „Slechte timing", vond Da- vis. Want na een kwakkelseizoen waarin hij kampte met vermoeid heid, was hij weer in vorm. Davis reed bij de Amerikaanse trials in Milwaukee nog een baanrecord. Met de pijnlijke lies stapte hij toch in het vliegtuig naar Nederland om zich voor te bereiden op de eerste World Cups. Beter werd het niet. Daarom traint Davis op het ijs van Thialf aangepast. Hij gaat niet tot het uiterste. Maar ook dan voelt hij de lies constant. Vijf keer per dag ijs er op en continu de spieren er omheen los masseren is de enige remedie. „Als het elke dag wat beter gaat, kan hij zondag met beleid de 1500 meter schaatsen", wist zijn begeleider Ingrid Paul. „Maar dan niet met een maximale explosie bij de start." De Amerikaan heeft de 500 meter uit zijn hoofd gezet. De 1000 me ter haalt hij waarschijnlijk ook niet. Davis wil dolgraag rijden, want de reis naar Nederland heeft hij niet voor niets ondernomen. Maar de tweevoudig olympisch kampioen 1000 meter is zuiniger op zijn lichaam geworden naarma te hij ouder wordt. Hij is verstan dig, weet dat hij moet afzeggen bij elke vorm van twijfel. Pas later dit seizoen, bij het WK sprint in Salt Lake City en het WK afstanden in Sotsji, liggen zijn hoofddoelen. Jair Tjon En Fa (links) sprint op de baan van Apeldoorn naar de overwinning tijdens de Grote Prijs Jan Derks. foto Duane van der Geld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26