Garanties over Hedwige Klaverblad moet vechten voor behoud 23 brieven vrijdag 16 november 2012 door Marcel Modde MIDDELBURG - Directeur Ad van de Kreeke van patiëntenplatform Kla verblad Zeeland rekent er op dat 'de politiek' hem voldoende tijd en ruimte gunt om zijn organisa tie te redden van de ondergang. Hij moet op zoek naar andere fi nancieringsbronnen, nu de provin cie heeft aangekondigd de geld kraan (jaarlijks 1,3 miljoen euro) na 2016 dicht te zullen draaien. Door decentralisatie van de jeugd zorg en een deel van de AWBZ ver schuift de verantwoordelijkheid voor de zorg de komende jaren van provincies naar gemeenten. Dat houdt in dat ook ondersteu nende diensten als Klaverblad voortaan bij de gemeenten moe ten aankloppen. Maar die staan daarvoor niet bepaald te trappe len, aldus Van de Kreeke. „Wat ik begrijp uit gesprekken met ge meenten, is dat zij dit vooral erva ren als iets wat door de provincie over de schutting wordt gegooid. En wanneer twee overheden het niet eens zijn met elkaar, gaan ze strategisch gedrag vertonen. Daar zitten wij tussenin. Knap lastig." Het Klaverblad is door de provin cie zelf opgericht, memoreert Van de Kreeke fijntjes. Het bureau biedt ondersteuning aan tien vrij willigersorganisaties op het vlak van patiëntenzorg en ouderen. Ge vraagd en ongevraagd wordt van uit het klantenperspectief advies uitgebracht, variërend van een vi sie op de ontwikkeling van de Zeeuwse ziekenhuiszorg tot aan een prognose over personeelsbe hoefte in 2030. „Wie gaat dat over nemen als wij dat niet meer doen?" Bij het Klaverblad werken 31 mensen in loondienst. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Volgens gedeputeerde Kees van Be- veren (9 november) kunnen mee vallers bij het onderhoud van de Westerscheldetunnel wellicht lei den tot verlaging van het tolgeld. Dat is goed nieuws. Maar toch, stel dat in Zeeuws-Vlaanderen 1 pro cent van de bevolking van Neder land woont. Die andere 99 pro cent, bijna alle Nederlanders dus, kunnen in heel Nederland mensen bezoeken zonder tolgeld te beta len, behalve bij een bezoek in Zeeuws-Vlaanderen. En wij, de in woners van Zeeuws-Vlaanderen, moeten voor ieder bezoek ergens in Nederland tweemaal tolgeld be talen, voor uit en thuis. Dat ver schil wordt beklemtoond door ons 10 procent korting te geven. Heer van Beveren, gelijke monniken, ge lijke kappen, aub de tunnel direct tolvrij voor Zeeuws-Vlamingen. Jaap Schijve Markt 18, Retranchement Pesten De zelfmoord van de 20-jarige Tim Ribberink laat keihard zien hoe in tens pesten ingrijpt in een leven. In de regel merkt de omgeving niet dat pesten plaats vindt, omdat de dader ervan dit heel subtiel uit voert, en net kan doen of er niets gebeurt. Tim had niet het karakter om de pester(s) zelf terug te pak ken, of bijvoorbeeld er op te slaan, zodat het voor eens en altijd over was. Als je die houding niet aan kan nemen, tast pesten je identi teit aan. Dat is het begin van een eenzame lijdensweg die negatiefin je leven doorwerkt. Ook bij de zo genaamde meelopers van de pes- ter(s) is niet voldoende besef met welk gevaarlijk spel ze mee aan het helpen zijn, of om de pester te la ten stoppen. Maar ondertussen is Tims jonge leven voorbij. De ouders van Tim zijn voor hun le ven getekend. Terwijl de pester(s) fluitend verder gaat met zijn leven, maar wel een moord op zijn gewe ten heeft. De dader(s) komen er nu nog veel te makelijk mee weg! M. J. Waverijn Moerplein 56, Yerseke Pesten 2 Voor mijn boek 'Samen eenzaam', heb ik ouderen geïnterviewd. Zij vertelden hoe eenzaam ze in hun jeugd zijn geweest. Steeds hoorde ik dezelfde klacht: 'Ik heb signalen afgegeven en niemand pikte ze op'. In het geval van Tim hebben de leerkrachten niets gemerkt. Mijn grote wens is, dat in de Pabo-oplei ding aandacht wordt besteed aan het leren lezen van signalen, die kinderen afgeven, als ze in nood zijn en zich eenzaam voelen. Ook zou het goed zijn,als er een ver plichte cursus was voor iedereen, dié met jeugd werkt om zo onno dig lijden uit te bannen. Frida den Hollander Noordoordplaat 19, Goes Het Zwin In de startnotitie wordt Het Zwin aangemerkt als onderdeel van de Delta vormende rivier de Schelde. Uit de Atlas van Nederland in het Holoceen, samengesteld onder ver antwoording van TNO, Deltares en de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, kan geconcludeerd wor den dat genoemde delta op een ge heel andere wijze tot stand is geko men. Het is gewoon agressie van de Noordzee waarbij zandplaten ontstaan zijn. Voor het jaar 1000 na Christis was het eiland Cad- zand onbekend. De zeearm, later Westerschelde genoemd, is ook door Noordzee agressie of inbraak naar het afwatering riviertje de Honte, naar de Schelde, ontstaan en door wantij in de Eendracht bij Tholen met verzanding werd het Scheldewater gedwongen 0111 door de Honte en gevormde zeearm te stromen in een proces van jaren. Om zulke kunstjes te flikken tegen de bewoners rondom Het Zwin is gewoon beschamend voor de initia tief nemers. In België is deze ken nis al aanwezig. L.J. Bensink Burg. Gerritsenstr. 20, Breskens 'Komt er geen campus, dan zal Brussel veel minder geld in de regio stoppen. Europa zoekt naar die gebieden die iets toevoegen aan een sector.' Europarlementariër Lambert van Nistelrooij Lambert van Nistelrooij foto Koen Suyk/ANP emmer. Maar je moet het lef heb ben om opleidingscentrum te wor den voor Europa." En zo niet? „De regio moet bij studenten in het buitenland op het netvlies staan. Biobased Delta: daar moet je zijn; daar leer je alles. We heb ben die kansen, maar doen er geen donder mee. Ik ben pas weer in Silicon Valley geweest. Jongens, daar geniet ik van. Als ik rondloop op die campus, wat daar zoemt en doet, wat daar met elkaar uitwis selt. Wij zijn met projecten bezig. Maar op een manier die we vijf jaar geleden ook al deden. Daar mee win je de slag niet. Er zijn straks maar twee of drie kerngebie den in Europa waar studenten naar toe komen. Ik zou zo graag zien dat we een voorsprong opbou wen en niet dat we straks degene zijn die kopiëren. Dan speel je al in de tweede divisie. Daar moet je helemaal niet in willen spelen." door Ben Jansen MIDDELBURG - Vlaanderen wil ga ranties van Nederland dat de ont- poldering van de Hedwigepolder snel zal beginnen. Het regeerak koord, waarin de knoop over de polder wordt doorgehakt, wordt in Vlaanderen weliswaar als een be langrijk signaal gezien, maar de uit werking is nog onduidelijk. Nederland en Vlaanderen overleg gen achter de schermen over een uitweg uit het Hedwigedossier. Volgende week verstrijkt de onder handelingsperiode van zes maan den die is voorzien in de geschil- lenparagraaf van het Scheldever- drag. Vlaanderen besloot in mei deze procedure in gang te zetten. In het regeerakkoord van het kabi net Rutte II staat dat de ontpolde- ring van de Hedwigepolder na alle onderzoek naar alternatieven voor natuurcompensatie rond de verdie ping van de Westerschelde spoe dig zal beginnen. Dat zou beteke nen dat het geschil van tafel is. In het Vlaams parlement merkte Annick De Ridder van de liberale partij Open VLD begin vorige maand in een vraag-en-antwoord sessie met minister-president Kris Peeters op: „Mocht Nederland te gen 22 november met een bevredi gend antwoord komen, dan is een procedure uiteraard overbodig." Dat werpt de vraag op of de Hedwigepassage in het regeerak koord in Vlaamse ogen als een be vredigend antwoord wordt gezien. De Ridder: „Het is natuurlijk een belangrijk en goed signaal, maar al les hangt af van de bestuurlijke da den die eruit voortvloeien. Daar willen we meer van weten voordat wat ons betreft de geschillenrege ling kan worden beëindigd. Met nieuw onderzoek en nieuw uitstel nemen we geen genoegen." De Ridder onderstreept dat daar bij voor Vlaanderen nadrukkelijk speelt dat in 2014 nieuwe bagger- vergunning beschikbaar moeten zijn om de vaargeul in de Wester schelde op diepte te houden. Ge talm met de ontpoldering van de Hedwigepolder brengt de vlotte verlening van die vergunning in ge vaar. Natuurbeschermingsorganisa ties kunnen er mogelijk een stokje voor steken als nog steeds geen be gin is gemaakt met het natuurher- stel in de Westerschelde. De Rid der: „We willen voldoende zeker heden hebben." Een woordvoerder van het ministe rie van Economische Zaken in Den Haag laat weten dat het depar tement bezig is met de uitwerking van het regeerakkoord en dat er na tuurlijk contact met Vlaanderen over is. De geschillenparagraaf van het Scheldeverdrag schrijft voor dat na zes maanden vruchteloos onder handelen over een geschil een scheidsgerecht wordt gevormd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 23