Delta: opsplitsen is funest Israël zet mogelijk 30.000 reservisten in Will 111 Omgeving Rilland even oorlogsgebied Krimp door dalende consumptie di RILLAND - De omgeving van Rilland leek donder dag wel even een oorlogsgebied. De hele dag klonk het geluid van helikopters, onder meer Chi nooks en Blackhawks. Die hingen af en toe heel laag in de lucht. Het ging om de oefening 'Wolf King' van het Defensie Helikopter Commando (DHC). Het DHC is in 2008 opgericht en ontstaan uit de eenheden van de vliegbasis Gilze-Rijen, de intussen opgeheven vliegbasis Soesterberg, het vliegkamp de Kooy, de voormalige vliegbasis Dee- len (nu militair luchtvaart terrein) en het 303 SAR Squadron op de vliegbasis Leeuwarden. Tijdens oefeningen als die in Rilland wordt de vliegtuigbe manningen getraind in het samenwerken met an dere vliegende eenheden. foto Joris van Boven Bezuinigingen op bibliotheek en Scoop kunnen niet WONEN Rotterdammers thuis in Vlissingen Energiebedrijf zegt alle bedrijfsonderdelen nodig te hebben om te kunnen overleven VRIJDAG I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - editie: Walcheren cC5» I c„riJ's en kil 16 november 2012 I 254e jaargang nr. 272 - los nummer 1,95, abonneeprijs 1,01 I 7° WETENSCHAP door Frank Balkenende en Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta kan alleen zelfstandig gezond ver der als geen onderdelen worden verkocht. Delta heeft stabiele pij lers als Delta Netwerkbedrijf en het belang in waterbedrijf Evides nodig om te kunnen overleven. Die boodschap geeft Delta de aan deelhouders (provincie en Zeeuw se gemeenten) mee in zijn strate gisch plan voor 2013. Daarmee rea geert Delta op scenario's waar aan deelhouders momenteel over na denken, zoals een fusie of verkoop van (delen van) Delta. Delta kiest er voor een multi utili ty bedrijf met energie, water, afval en multimedia te blijven. Dat biedt enerzijds een solide basis, an derzijds kunnen de diverse takken van sport elkaar versterken, zoals de combinatie van energie en mul timedia. Zo'n breed bedrijf biedt volgens Delta ook de beste garan tie dat de aandeelhouders hun jaar lijkse dividend ontvangen (40 mil joen euro) en Zeeuwse werkgele genheid behouden blijft. De financiële positie van Delta baart zorgen. Na mislukte avontu ren in biodiesel en zonnecellen én de gestrande ambitie om een twee de kerncentrale te bouwen, kan Delta geen grote broek aantrekken. De schuld bedraagt 690 miljoen euro. Daarnaast is de energiemarkt ongunstig door hoge inkoopprij zen, overcapaciteit en de recessie. Grote investeringen zijn nu niet mogelijk. Delta concentreert zich op een langere bedrijfsduur van de kerncentrale. Ook wil ze de verlies gevende kolencentrale ombouwen naar biomassa, maar dat kan al leen als de rijksoverheid tien jaar lang deze 'vergroening' met hon derd miljoen euro per jaar subsidi eert. Om meer geld in kas te krij gen, sluit Delta verkoop van een deel van de aandelen van afvalbe drijf Indaver (op termijn) niet uit. Ook zal het onrendabele onderde len afstoten. Verder snijdt Delta in eigen vlees: banenreductie en ver koop van panden staan op de rol. pagina 2 en 3: interview Delta-direc teur Rob Frohn; commentaar DEN HAAG - Met de Nederlandse economie is het de afgelopen drie maanden bergafwaarts gegaan. Vol gens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bedroeg de krimp ijl procent vergeleken met het vori ge kwartaal, zo werd donderdag be kend. De werkloosheid steeg ver der naar 6,8 procent in oktober, een peil dat sinds de jaren '90 niet meer is voorgekomen. Econoom Ni co Kiene van ABN Amro noemde de cijfers een tegenvaller. Die is vol gens hem vooral te wijten aan de al tijden dalende consumptie. Afgelo pen kwartaal was er weer een afna me van 1,8 procent. Ook CBS-eco- noom Peter Hein van Mulligen wijst erop dat de bestedingen van huishoudens al twee jaar dalen. Vooral dednzakkende huizenmarkt is daar volgens hem schuldig aan. DE STELLING Ik blijf hoe dan ook klant bij Delta Reageer op pzc.nl UW MENING 607 reacties Een flinke pot geld voor onderzoek meteen lange adem 10 en 11 Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel 088-013 9910 JERUZALEM - De Israëlische minis ter van Defensie Ehud Barak is ak koord met een mogelijke inzet van 30.000 reservisten in de campagne tegen de Gazastrook. Barak gaf gisteren zijn goedkeu ring aan een verzoek van de leger leiding voor de werving van extra militairen. De aankondiging kwam op het moment dat Israël zijn luchtaanvallen tegen de mili tanten gisteravond weer opvoerde. Getuigen meldden meer dan 25 aanvallen te hebben gezien op ver schillende doelen in de Ga zastrook. „We zijn in het proces van uitbreiding van de campagne" zei brigadegeneraal Yoav Morde- chai tegen televisiestation Channel 2. Palestijnse militanten hebben volgens het leger al meer dan 380 raketten op Israël afgevuurd. „Dit betekent dat alle opties op tafel lig gen", zei de generaal. Minister Moshe Yaalon waarschuwde dat Is raël desnoods een grondoperatie overweegt om de raketaanvallen tot zwijgen te brengen. „Wie ons gaat aanvallen, zal bloed op zijn ei gen hoofd krijgen." zie pagina 8 en 9: Vrede Israël en Egyp te onder druk 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 1