27,6 30,7 35,9 'Het is niet alleen een morele steun voor de onderzoekers, maar ook zeker een significante materiële stimulering' II De maatschappij en de ontwikkeling van het kinderbrein Eerr persoonlijke benadering van kanker lijkt effectiever milfoen euro Atoom voor atoom bouwstenen van materie en cellen ontrafelen miljoen euro vrijdag 16 november 2012 Jos Emgellen, NWO-voorzitter Een kankercel foto Martin Oeggerli De meeste kinderen vin den hun weg wel, maar er is ook een groep die er niet in slaagt een plek in de maatschappij te vinden. „We weten dat dit verschil gerelateerd is aan een com- mïlirkfin p,.rn binatie van de eigenschap- :.y pen van een kind en de om geving waarin het kind op- groeit", aldus hoogleraar biologische ontwikkelingspsycholo- gie Chantal Kemner van de Universiteit Utrecht. „Wij onder zoeken de rol van de ontwikkeling van het brein in dit pro ces, hoe de kansen van een kind worden beïnvloed door de (groot)ouders, en hoe we kinderen beter kunnen helpen om zich goed te ontwikkelen." De onderzoekers gaan tien jaar lang kinderen volgen om de te bestuderen welke rol het brein speelt. Elke tumor kent zijn eigen DNA. Door de behandeling af te stemmen op dat DNA moet kanker ved effectie ver bestreden kunnen wor den. Professor René Ber nards ontving voor zijn werk op dit gebied onlangs al de Koningin Wilhelmina Onderzoeksprijs a 2 mil joen euro. Nu ontvangen hij en zijn collega's van het Cancer Genomics Centre Netherlands nog eens 30,7 miljoen euro van het Rijk om op zoek te gaan naar nieuwe behandelings methodes. Bijvoorbeeld door te kijken of een combinatie van verschillende geneesmiddelen wel werkt. Bernards: „Ver gelijk het met de behandeling van aids. Die werd ook pas echt succesvol toen combinaties van meerdere geneesmidde len werden toegepast." Atoom voor atoom de bouwstenen van materie én van levende cellen ontra felen. Onderzoekers van de TU Delft en de Universiteit Leiden denken zo tot ont dekkingen te komen die weer toegepast kunnen worden in de nanotechno- logie. „Kijk naar de kwan tummechanica op de nanoschaal bijvoorbeeld. De uitdaging is om te kijken of we ook werkende computerschakelingen kunnen maken zoals kwantumelektronica met moleculen, dat zijn ontwikkelingen waarmee je veel sneller zult kunnen rekenen dan met de huidige computers," aldus onder zoeksleider Cees Dekker, directeur van het Delftse Kavli Insti tuut. „En in de bionanowetenschap is de vraag: kunnen we bijvoorbeeld nanomedicijnen ontwikkelen?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11