18,3 26,9 27,6 io wetenschap Ondanks alle bezui nigingen van het ka binet is er voor de wetenschap ook goed nieuws: een flinke pot geld voor onderzoek met een lange adem. 'Dat levert vernieu wingen op die onze fantasie te buiten gaan.' Nieuw ontdekte vormen van materie krijgen eigen uitleg miljoen euro Zelfhelende materialen die zich aanpassen aan hun omgeving De rol van het brein in het leren van een taal miljoen euro vrijdag 16 november 2012 Fundamenteel geld door Annemieke van Dongen en Freke Remmers In het lab van Bert Meijer, hoogleraar organische che mie aan de TU Eindhoven, was het gisteren feest. Net als op veel andere universi teiten, zoals die van Nijme gen, Delft en Utrecht Zes onder zoeksteams krijgen een grote zak geld waarmee zij de komende 10 jaar onderzoeksprogramma's gaan opzetten. Onder die zes groepen verdeelt het ministerie van Onder wijs, Cultuur en Wetenschappen (OCW) 167 miljoen euro. Het gaat om de crème de la crème van de Nederlandse wetenschap, zegt mi nister Bussemaker. „Onderzoek dat tot de wereldtop behoort of de potentie ervoor heeft." Het geld moet de universiteiten sti muleren om hun krachten te bun delen. De beste onderzoekers krij gen zo de gelegenheid om met el kaar samen te werken bij onder zoek naar bijvoorbeeld kanker, na- notechnologie en de werking van de hersenen (zie hieronder). In de. groep die Meijer leidt, wer ken onderzoekers van de TU nauw samen met collega's van de universiteiten van Nijmegen en Groningen. De 26,9 miljoen euro subsidie die ze krijgen is een enor me opsteker, zegt de hoogleraar. „Het stelt ons in staat om onze we tenschappelijke voorsprong te be houden, doordat we voor de ko mende jaren samen honderden jonge onderzoekers kunnen aan stellen en nieuwe onderzoeksappa ratuur kunnen kopen." Volgend jaar en in 2016 zijn er nieuwe subsidierondes met nieu we kansen voor onderzoeksgroe pen die nu naast het net vissen. In totaal kwamen bij de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappe lijk Onderzoek (NWO), die het mi nisterie over de toekenning van de subsidie adviseerde, 42 aanvragen binnen voor deze ronde. Met het potje van 167 miljoen moeten de zes uitverkoren onder zoeksgroepen in principe tien jaar vooruit. Omgerekend hebben ze samen dus een kleine 17 miljoen euro per jaar beschikbaar. Zet dat zoden aan de dijk, op het miljardenbud get van de totale wetenschap in Nederland? Alleen al de Rijksover heid pompt daar zo'n drie miljard euro per jaar in; het bedrijfsleven en (Europese) fondsen zijn goed voor nog eens ruim 4,5 miljard. Volgens NWO-voorzitter Jos Enge len maakt de subsidie wel degelijk verschil „Het is niet alleen een mo rele steun voor de onderzoekers, 'Echte, radicale innovatie komt voort uit fundamenteel onderzoek' maar ook zeker een significante materiële stimulering. Van het to tale budget voor wetenschap gaat ook veel geld naar bijvoorbeeld la boratoria en andere vaste kosten. Met dit geld kunnen de onder zoeksgroepen voor de langere ter mijn hun eigen koers uitstippelen en jong talent aannemen." Dat beaamt directeur Hans Chang van de Koninklijke Academie van Wetenschappen (KNAW). „Inter nationaal erkende toponderzoe kers krijgen met dit geld de kans om hun nieuwsgierigheid te bevre digen op een aantal heel interes sante onderwerpen. De kans is groot dat die samenwerkingsver banden toponderzoek opleveren." Hij wijst erop dat het budget voor fundamenteel wetenschappelijk onderzoek de laatste jaren sterk on der druk staat. Jarenlang kon de wetenschap rekenen op een deel van de opbrengsten van de gasbel in Slochteren via het Fonds Econo mische Structuurversterking (FES). Maar vorig jaar is dat fonds opgeheven. De crisis en de bezuini gingen van het vorige kabinet kwa men daar bovenop. Begin september brachten de we tenschappelijke organisaties van Nederland samen met het bedrijfs leven (VNO-NCW en MKB-Ne- derland) een manifest uit Daarin riepen ze het nieuwe kabinet op om meer te investeren in 'nieuws gierigheidsgedreven', fundamen teel onderzoek op alle weten schapsgebieden. Als Nederland bij de wereldtop van kenniseconomie ën wil horen, moet de klap van het wegvallen van de FES-gelden volgens hen worden opgevangen. Dat het ministerie gisteren met 167 miljoen euro over de brug kwam, was geen gevolg van die noodkreet. Het beleidsprogramma 'Zwaartekracht', waar het geld uit afkomstig is, was al door het vori ge kabinet opgezet. KNAW-directeur Chang bena drukt dat onderzoek de motor is voor de toekomstige economische welvaart en het welzijn van Neder land. „Echte, radicale innovatie komt voort uit fundamenteel on derzoek. Dat levert vernieuwingen op die buiten onze fantasiewereld liggen. Het www, het wereldwijde web, is voortgekomen uit onder zoek op het gebied van hogere energiefysica. De zoektechniek van Google is gebaseerd op een alg oritme dat wiskundig onderzoek van de Amerikaanse National Science Foundation heeft voortge bracht. Zelfs onderzoekers kunnen vooraf niet altijd bedenken waar hun fundamentele onderzoek toe zal leiden." De Eindhovense hoogleraar Bert Meijer weet wel dat de ontdekkin gen van zijn onderzoeksgroep di recte kansen bieden voor bedrij ven als ASML, Philips, Akzo Nobel en DSM, waar al mee wordt sa menwerkt. „Wij houden ons bezig met de assemblage van moleculen. Dat doet Akzo in feite ook bij het maken van verf. Ook om steeds kleinere chips te kunnen maken, die in elke telefoon zitten, komt onze techniek straks mogelijk van pas." Binnen het onderzoeksge bied van Meijer lopen Nederland se onderzoekers wereldwijd voor op. Zonder de nieuwe subsidiepot waren ze die voorsprong snel kwijt geweest, zegt de hoogleraar. „Dat had gevolgen gehad voor het Nederlandse bedrijfsleven." Theoretische natuurkundi gen gebruiken wiskunde om de oorsprong en op bouw van materie van ato men en moleculen tot ster ren en sterrenstelsels te be schrijven. Nieuw ontdekte vormen van materie, zoals 'donkere materie', passen echter niet in de bekende wiskundige modellen. Daarmee gaat de Universiteit van Am sterdam, samen met de Universiteit Leiden en de Universi teit Utrecht aan de slag. De wetenschappers onderzoeken de toestanden van juist die materie. „Pas als we ontdekken waar deze donkere materie uit bestaat, kunnen we voorspellen hoe ons sterrenstelsel en zelfs het heelal als geheel zich ont wikkelen", aldus de betrokken Utrechtse hoogleraar Gerard 't Hooft. Hoe repareert het lichaam cellen en zorgt het ervoor dat de juiste stof op de juist plek komt op het juiste mo ment? Door te begrijpen hoe moleculen zich organi seren tot een grote, com- - plexe structuur (moleculai- re zelfassemblage) denken de wetenschappers van de Radboud Universiteit Nijmegen, de Rijksuniversiteit Gronin gen en de TU/Eindhoven materialen te maken die zichzelf kunnen repareren. „Grote uitdaging in de chemie is om voor het eerst materialen te maken die zich blijven aanpassen aan hun omgeving, zoals dat in het lichaam ook gebeurt. Bijvoor beeld zelfhelende materialen," legt hoogleraar Organische Chemie Jan van Hest van de Radboud Universiteit Nijmegen Iedereen kan een taal leren, zelfs al in de eerste jaren van ons leven. Er zijn ech ter grote individuele ver schillen in hoe goed ie mand een taal kan leren. En waar komen toch al die zesduizend talen vandaan? Spelen genen hierin een rol? „We onderzoeken waarin mensen gelijk zijn, hoe ons brein geschikt is voor taal, en waarin we verschillen", legt hoogleraar psycholinguïs tiek Peter Hagoort van de Radboud Universiteit Nijmegen uit. „Er zijn aanwijzingen dat er subtiele genetische verschil len zijn waardoor bepaalde groepen mensen bijvoorbeeld eerder een toontaal (woorden of lettergrepen moeten met een bepaald toonverloop worden uitgesproken, red.) ontwik kelen dan een niet-toontaal."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10