Varkens zijn gelukkig net mensen binnenland 17 Roc's eisen 100 miljoen van Rijk KRA5.NL Internationaal Strafhof viert 10-jarig bestaan donderdag 15 november 2012 Genetische kaart moet gezondere dieren, beter vlees en gezondere mensen opleveren door Joep Trommelen Varkens kunnen goed rui ken, het best van alle die ren waarvan het ge noom (alle genen bin nen een organisme) in kaart is ge bracht. Ze proeven echter weinig. Ook dat zit in hun genen, weten we sinds gisteren. Daarom zien varkens er geen been in ons voed- selafval te verorberen; ze proeven niet hoe smerig dat kan zijn en worden juist aangetrokken door de soms penetrante geur. Gisteren is het bijna drie miljard bouwstenen bevattende genoom van het varken gepubliceerd, on der andere in het gezaghebbende wetenschappelijke tijdschrift Natu re en twintig andere vakbladen. Twintig jaar lang hebben 136 we tenschappers in 54 onderzoeks groepen in twaalf landen gewerkt aan deze kaart van 21.640 genen die in 2,8 miljard basisparen zijn gegroepeerd. Samen bepalen die de erfelijke eigenschappen van het met 100 miljard kilo vlees per jaar meest gegeten dier ter wereld. Een van de drie onderzoeksleiders van het Swine Genome Sequencing Consortium is professor Martien Groenen, van de leerstoel Fokkerij en Genetica van Wageningen Uni versiteit. „Deze kennis zal van on schatbare waarde zijn, niet alleen voor de fokkerij maar ook voor ge bruik van het varken in biome disch en fundamenteel biologisch onderzoek." Het menselijk lichaam lijkt sterk op dat van het varken. Beide zijn aüeseters, de spijsvertering werkt ongeveer hetzelfde en hart, nieren en alvleesklier zijn bij het varken ongeveer net zo groot als bij de mens. De medische wetenschap kijkt van oudsher al met belang stelling naar het varkens als 'biolo gisch model' van de mens. Het interessante aan het varkensge- &SmO&9SS!XiÉZS3ZaXi*XXEa!S££66aBSSaSS66G&5!£&SSS& Een varken van het ras Duroc, waar van het genoom nu in kaart is ge bracht. foto L. Brian Stauffer noom is dan ook dat de onderzoe kers varianten van genen hebben gevonden die bij de mens moge lijk een rol spelen bij 'welvaarts- ziekten' als obesitas, diabetes, Alz heimer en Parkinson. Die worden meestal veroorzaakt door een com binatie van voeding en genetische factoren. Onderzoek van de wer king van genen van varkens kan dan ook belangrijke informatie op gaan leveren over ziekten en de be strijding van deze ziekten bij men sen. „Dat kan over tien, twintig jaar wellicht leiden tot medicijnen of behandelmethoden bij men sen", schat Groenen. Varkensboeren kunnen met de kennis uit het project op kortere termijn veel gerichter gaan fokken. Groenen: „Met name op kenmer ken waarop tot dusver lastig te fok ken was, bepaalde ziekten, de kwa liteit van het vlees. Het vetpercen tage kan wellicht omlaag worden gebracht, al waren traditionele fok kers daar ook al goed ih." Veelbelovend is volgens Groenen het gebruiken van de genetische kaart bij het voorkomen van 'be- rengeur'. Het vlees van mannelijke varkens (beren) stinkt, en dat is te voorkomen door jonge biggetjes te castreren. Omstreden, want op veel plaatsen gebeurt dat nog on verdoofd. „Door de genetische fac tor te bestuderen, is castreren in de toekomst misschien niet meer nodig", hoopt Groenen. In de VS loopt al een onderzoek naar de grote gevoeligheid van var kens voor virale luchtweginfecties dat baat kan hebben bij de nu be schikbare genenkaart. Én varkens lijden net als mensen aan aderver kalking, vooral als ze veel vet eten. Ook hier leidt de genenkaart tot beter inzicht waar uiteindelijk de mens van profiteert. De onderzoekers beschikken over de kaart van tientallen gefokte ras sen en een tiental wilde zwijnen. Uiteindelijk moeten duizenden dieren onder de genetische loep, en dat gaat volgens de onderzoe kers een schat aan informatie ople veren. DEN HAAG - Vier regionale oplei dingscentra, roc's, uit de Randstad eisen schadevergoeding, omdat ze geld zijn misgelopen nadat het ka binet in 2007 besloot de inburge- ringscursssen voortaan over te la ten aan de vrije markt. Maar vol gens minister Lodewijk Asscher (Integratie) kregen de roc's eerder al 122 miljoen euro compensatie. Asscher reageert woensdag op be richten dat de vier roc's gezamen lijk 100 miljoen euro van de staat eisen. Door de veranderde regels waren gemeenten niet meer ver plicht de inburgeringscursussen in te kopen bij de roc's. Inburgeraars konden daardoor kiezen bij welke instantie ze een cursus doen. Maar volgens advocaat Tom Bark- huysen kunnen de scholen niet concurreren met de andere private aanbieders. „Zij zijn flexibeler en hebben lagere (loon)kosten." De roc's Albeda en Zadkine (Rotter dam), roe Amsterdam en roe Mondriaan (Den Haag) beroepen zich op een afspraak van vijf jaar geleden. In die overeenkomst staat volgens de scholen dat 'het niet de bedoeling is dat roc's onevenredig getroffen worden door de effecten van de stelselwijziging'. Vooral de scholen in de Randstad zijn zwaar getroffen, legt Barkhuy- sen uit. „Daar was het aanbod het grootst." Naast minder inkomsten geven de regionale opleidingscen tra ook aan te maken te hebben ge had met dure ontslagregelingen en overtollige gebouwen. Volgens Asscher wisten de oplei dingscentra al in 2005 dat er meer dere aanbieders zouden komen voor de inburgeringscursussen en zijn ze gecompenseerd voor moge lijke aanloopverliezen. „Ik begrijp dat de roc's in financieel zwaar weer zitten, maar wat mij betreft is het afgehandeld." De roc's willen al een aantal jaren schadevergoeding, maar maakten nog niet de stap naar de rechter. DEN HAAG - De president van het Internationaal Strafhof Sang- Hyun Song, ontvangt de Flag of Compassion tijdens de viering van het tienjarig bestaan van het Straf hof in Den Haag. In aanwezigheid van koningin Bea trix werd gisteren in de Ridderzaal bij dit jubileum stilgestaan. Inmid dels zijn 212 landen aangesloten bij dit eerste permanente hof voor oorlogsmisdaden, genocide (vol- kenmoord) en misdaden tegen de mensheid. Minister van Buitenlandse Zaken Frans Timmermans herinnerde er in een toespraak aan dat het kwaad in de mens niet is uit te roeien. Het ICC moet ertoe bijdra gen dat slechte in de mens te on derdrukken. foto Bas Czerwinski/ANP AMSTERDAM Politie schiet beter door 'paintballtraining' Als agenten trainen met een realis tische dreiging, schieten ze nauw keuriger. Angst heeft na een derge lijke training niet meer zo'n nega tief effect op precisie. Dat zegt Arne Nieuwenhuys die gisteren aan de Vrije Universiteit promo veerde. Hij ontwikkelde een 'realis tische' training waarbij agenten worden beschoten met verfpatro- nen. AMERSFOORT Joodse familie krijgt potje sieraden terug Bert Manasse uit Amersfoort heeft gistermiddag van burgemeester Lu cas Bolsius van die stad een potje met sieraden teruggekregen. Het glazen potje is in de Tweede We reldoorlog door zijn Joodse familie leden verstopt in hun woning. Het potje met sieraden kwam onlangs tevoorschijn bij archeologisch on derzoek op die plek. DEN HAAG 'Trombosezorg wordt veel duurder' De nieuwe anti-stollingsmedicij- nen waarvoor geen bloedcontrole nodig is, maken trombosezorg 80 tot 90 miljoen euro per jaar duur der. Minister Schippers (Volksge zondheid) wist de kostenstijging slechts met zo'n 20 miljoen te be perken. Volgens de Nationale Trom- bosedienst zijn de oude medicij nen, in combinatie met zelf prik ken, de goedkoopste zorg. ARNHEM Man moet naar PBC na vergiftigen vrouw De 54-jarige Wageninger die vast zit op verdenking van vergiftiging van zijn vrouw door azine in haar Berenburg te doen, moet van de rechter naar het Pieter Baan Cen trum (PBC). De man werd aan gehouden nadat zijn 60-jarige echt genote half mei overleed. Een ande re vrouw heeft verklaard dat zij azi ne aan de man heeft geleverd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7