Oude tijden herleven op fokdag KWPN Hoek 'CM 27 Sloepoort Cup heeft topbezetting Auteur LA Confidential komt met nieuw boek In bijna elke kern in de streek wonen (oud-)sporters, bestuurders, trainers of vrij willigers die een verhaal waard zijn. In de rubriek 'Kriskras' worden zij in de schijnwerpers gezet. Vandaag deel 84: de KWPN afdeling Zeeuws-Vlaanderen. donderdag 15 november 2012 door Lucien Roelandt HOEK - De fokkerij vormt de basis van de hippische sport. Het KW- PN-stamboek (Koninklijk Warm bloed Paard Nederland) speelt daarin een cruciale rol. Zowel in de fokkerij als in de paardensport staat het Nederlandse stamboek al jarenlang wereldwijd aan de top. De bij het stamboek geregistreerde hengsten en hun nakomelingen zijn bij fokkers en ruiters dan ook erg gewild. Via de door de afdelin gen georganiseerde fokdagen en keuringen wordt de kwaliteit be waakt. De KWPN-afdeling Zeeuws-Vlaan deren is één van de kleinste, zo niet het kleinste fokdistrict van het stamboek. Dankzij het ont plooien van veel activiteiten, met de jaarlijkse internationale fokdag als hoogtepunt, bewijzen zij het bestaansrecht van een kleine orga nisatie. Een aantal jaren geleden kwam de club echter in zwaar weer terecht. De belangstelling voor de fokdag, waar de aanleg van de paarden voor dressuur en springen uitgebreid wordt getest, liep terug. Een aantal bestuursle den vond het tijd het stokje over te geven aan de jeugd. Zoals bij veel verenigingen stond de jonge garde echter niet te trappelen om dit stokje aan te nemen. Petra Verschueren uit Hoek, zelf een verdienstelijke dressuuramazo- ne, nam de handschoen op. „Om dat ik veel waarde hecht aan de fokkerij, ben ik vijf jaar geleden in het bestuur gestapt. Toen secreta resse Christian de Feyter een jaar later aangaf dat ze ging stoppen, heb ik mijn vriendin Sibyle Burm uit Zaamslag benaderd. Met haar als nieuwe secretaresse en Annelie de Waal uit Koewacht en Peter van Harn uit Biervliet erbij, kreeg de vereniging bijna een compleet nieuw bestuur. Het zijn jonge mensen die de kar willen trekken. Alleen To Picavet maakte als voor zitter nog deel uit van de oude gar de." Peter van Harn met een van zijn fokp Inmiddels heeft Picavet, na 25 jaar, de voorzittershamer overgegeven aan Van Harn. Onder diens leiding timmert de club flink aan de weg. Dat bleek enkele weken geleden uit de ruim 130 inschrijvingen voor de 29e editie van de interna tionale fokdag op de Beatrixhoeve in Zaamslag. En dan te bedenken dat het evenement enkele jaren ge leden met amper zestig paarden op de keuring een dieptepunt had bereikt. Peter van Harn: „Het zou doodzonde zijn geweest als de fok dag verloren zou zijn gegaan. Ik ben niet hippisch geschoold, maar via de stoeterij van mijn zus wel bij de fokkerij betrokken. Daarom tducten. ben ik er ingestapt. En ik heb er geen spijt van. We vormen een leuk enthousiast team. Met een wat andere opzet van onze fokdag hebben we geprobeerd er een posi tieve draai aan te geven. En gezien de vele positieve reacties is dat ons aardig gelukt, denk ik. Daarmee wil ik beslist niet zeggen dat onze voorgangers het niet goed zouden hebben gedaan." Sibyle Burm denkt dat het per soonlijk benaderen van de fokkers veel heeft bijgedragen aan de toe nemende belangstelling voor de fokdag. „Als je daarbij zelf enthou siast bent, slaat dat op hen over. Tot voor kort bestond de deelna me hoofdzakelijk uit Belgen. Zij vormen nog steeds de hoofdmoot. Maar we trekken nu ook meer deelnemers van de andere kant van de Westerschelde. Ja, zelfs uit Brabant. De medewerking van de voorzitter van het KWPN-afdeling Zeeland, Loucky Haagens, heeft daar zeker toe bijgedragen", vertelt ze. Met de verkoop van manege Heikant, de oorspronkelijke locatie van de fokdag, leek er toch nog een kink in de kabel te komen. Burm: „Heikant was een schitte rende accommodatie. Het was dan ook even slikken toen we te horen kregen dat we daar niet meer te recht konden. Maar gelukkig was foto Peter Nicolai het al vroeg bekend, zodat we rus tig naar een nieuwe locatie kon den uitkijken. Met de Beatrixhoe ve van de familie Bouthoorn zijn we daarin geslaagd. Dat zijn en thousiaste mensen, die alle mede werking verlenen." Vormt de door de crisis stagneren de handel geen volgende bedrei ging voor de fokdag? Van Harn: „Er wordt inderdaad heel wat min der gefokt. Veel hobbyisten die het leuk vonden om een veulentje te fokken, zijn afgehaakt. Maar voor de hengstenboeren en handelsstal len is een fokdag zoals de onze een mooie etalage om hun jonge paarden in de kijker te zetten." door Jan Dagevos NIEUWDORP - Het voetbaltoernooi om de Borsele Sloepoort Cup (BSC) krijgt een topbezetting. Het evenement dat dinsdag 6, woens dag 7 en zaterdag 10 augustus 2013 in Nieuwdorp wordt gehouden, herbergt alle hoogstspelende clubs van Zeeland De organisatie kreeg woensdag van Kloetinge te horen dat de Be- velandse zaterdag-hoofdklasser ook graag aan het toernooi wil meedoen. Eerder al hadden Hoek (hoofdklasse zaterdag), Goes (hoofdklasse zondag), Vlissingen (eerste klasse zondag) en GPC (eer ste klasse zaterdag) hun deelname toegezegd. Zeelandia Middelburg (derde klasse zondag), Oostkapelle (tweede klasse zaterdag) en Nieuw dorp (derde klasse zaterdag) com pleteren het deelnemersveld. Hoek en Kloetinge lieten het toer nooi de laatste jaren meerdere ke ren links liggen, omdat het niet in de voorbereiding op het seizoen paste. De clubs zijn nu op hun schreden teruggekeerd. „We zijn trots op het deelnemersveld", liet de organisatie woensdag weten. De voorrondes van het toernooi zijn op dinsdag 6 en woensdag 7 augustus. De finaledag is zaterdag 10 augustus. Tijdens die dag is er ook weer speeltijd en ruimte inge roosterd voor het vrouwenvoetbal en de A-junioren. Tijdens een sponsorbijeenkomst in maart wordt de loting voor het toernooi verricht. RIJSWIJK - David Walsh, de auteur van 'From Lance to Landis' en 'LA Confidential", brengt op 13 decem ber een derde boek op de markt. In Seven Deadly Sins (Zeven Hoofdzonden) beschrijft Walsh zijn jarenlange strijd om het be drog van de Amerikaanse wielren ner Lance Armstrong aan het licht te brengen. Nadat Walsh zijn eerste boeken over Armstrong had uitgebracht, opende de Amerikaan publiekelijk de aanval op hem en sleepte hij de auteur zelfs voor de rechter. Uit het beruchte Usada-rapport blijkt dat Walsh wel degelijk gelijk had. „Het is het verhaal van mijn leven als auteur", zegt Walsh. „Ik ben nooit méér overtuigd geweest van iets dan dat die man aan de do ping zat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 73