57 binnenland 15 ledereen krijgt een tweede huisarts Slimmer werken in zorg levert veel op Miljoenen vragenlijsten om Dongziekte te vinden Extremisten sluiten kampje af 'Meer praten en minder snel doorverwijzen' Coalitie: Rente restschuld 10 jaar aftrekken Gewonde kickboksgala op vrije voeten donderdag 15 november 2012 procent van de huisartsen vindt dat Nederlanders met wat min der medische zorg toe kunnen Steven van Eijck, voorzitter van de Landelijke Huisartsenvereniging DEN HAAG - De rente van een rest schuld moet niet vijf jaar aftrek baar zijn, maar tien jaar. Dat vin den VVD en PvdA. VVD-Kamerlid Helma Neppérus bevestigde woens dag berichtgeving hierover in het Reformatorisch Dagblad. Volgens de coalitiepartijen kunnen de kosten van de verlenging wor den betaald doordat de overheid een rentemeevaller heeft van 15 miljoen euro door het vrijgeven van levenslooptegoeden. Neppérus verwacht dat de aanpassing een prikkel kan zijn voor mensen om een nieuw huis te kopen. Afgelo pen maandag kwamen CDA en Christenunie ook al met dit idee. Minister Stef Blok laat de aftrek baarheid van de restschuld ingaan vanaf de presentatie van het regeer akkoord, dus 29 oktober. Voorwaar de is dat op 31 december het voorlo pig koopcontract is getekend. NIJMEGEN - Bijna zeven miljoen mensen in de leeftijd van 40 tot 70 jaar zouden een vragenlijst van hun huisarts moeten krijgen om zo getest te worden op een ver hoogd risico op COPD, een verza melnaam voor chronische bronchi tis en longemfyseem. Zo'n 320.000 mensen in Nederland lij den hieraan. Het Nederlands Huisartsen Ge nootschap (NHG) en het Astma Fonds schatten echter dat er nog zo'n 300.000 mensen met COPD rondlopen zonder dat te weten. De twee organisaties denken die met de enquête te kunnen vinden. „Maar het moet voor de huisart sen wel organiseerbaar zijn", zegt Rob Dijkstra van het NHG. „Huis artsen en zorgverzekeraars moeten met elkaar om tafel om te kijken hoe dit te organiseren en te finan cieren is." DEN HAAG - Iedere patiënt krijgt in de toekomst naast de eigen huis arts een vaste tweede huisarts, die de eerste vervangt bij vakantie en ziekte. In de avond en het week end blijft de patiënt aangewezen op de huisartsenpost. Dit staat in de toekomstvisie van de huisart senzorg die gisteren is gepresen teerd. De belangenorganisaties van huis artsen en diverse universitaire cen tra kijken daarin tien jaar vooruit. Ze voorzien een flinke toename van het aantal huisartsen, die meer tijd voor hun patiënten zul len nemen. Dat is volgens de art sen niet alleen hoognodig om bete re zorg te verlenen, het wordt ook mogelijk doordat de praktijken ge leidelijk kleiner worden. „Meer praten en minder snel door verwijzen", zegt Steven van Eijck, voorzitter van de Landelijke Huis artsenvereniging (LHV). „Mede daardoor zal de huisarts van de toekomst nog meer dan nu de spil in de zorg worden." Om een zo goed mogelijke zorg te geven, zullen ook de openings tijden van de praktijk flexibeler worden. Niet ruimer, want de werkdruk van huisartsen is al erg groot. De huisartsen zijn blij dat het kabi net de rol van de wijkverpleegkun dige versterkt. „Daardoor kunnen veel mensen zorg dichtbij huis krij gen", zegt Van Eijck. Patiënten zullen ook steeds meer via internet en sms een afspraak kunnen maken en met behulp van de moderne technologie onder houdt de arts contact met patiën ten. Vooral mensen die roken, gerookt hebben of intensief meeroken, lo pen een verhoogd risico op COPD. Onder mensen jonger dan 40 jaar komt COPD alleen als erfelijke ziekte voor. De symptomen zijn benauwdheid en hoesten. De long ziekte is de vijfde doodsoorzaak ter wereld. Ieder jaar sterven 6000 Nederlanders eraan. „Als mensen weten dat ze het hebben, kunnen we ze beter motiveren te stoppen met roken", zegt Michael Rutgers, directeur van het Astma Fonds. De vragenlijst is al in te vullen op www.astmafonds.nl of www.thuis- arts.nl. De NHG verwacht dat de helft van de doelgroep de vragen lijst invult. Per praktijk worden er circa 40 mensen uitgenodigd voor een blaastest. Uiteindelijk kunnen per praktijk zo 9 COPD-patiënten worden opgespoord. Het is ondui delijk hoeveel het project kost. ZIJTAART - De politie heeft gisteren de 31-jarige broer van de zondag in Zijtaart omgekomen Youssef Sab- bahi (37) vrijgelaten. De Veghelaar werd bewaakt in het ziekenhuis waar hij met verwondingen was opgenomen. De politie beschouwt hem nog wel als verdachte. De broers Sabbahi bezochten zon dag de derde editie van 'The Battle of Zijtaart', een kickboksgala, in ge meenschaphuis Het Klooster. Daar mondde een korte vechtpar tij uit in een schietpartij. Daarbij vielen drie gewonden, van wie la ter op de avond Youssef Sabbahi overleed. Zijn jongere broer raakte zwaargewond. Betrokken bij de schietpartij waren onder meer twee andere broers van wie de oudste in 1999 als schutter vijf mensen op roe De Leijgraaf in Veghel verwondde door veertien kogels af te vuren. door Paylus Smits DEN HAAG - Als in de zorgsector be ter wordt gepland en het perso neel zelfstandiger en flexibeler kan werken, zou dat op termijn hon derden miljoenen kunnen bespa ren. Bovendien kan het dreigend tekort van honderdduizenden per soneelsleden in de zorg ermee wor den beperkt. De resultaten van een studie naar de gevolgen van invoering van 'Het Nieuwe Werken' in de zorg zijn gisteren in Den Haag gepresen teerd. Medewerkers die meer ver trouwen en verantwoordelijkheid krijgen en zelf diensten kunnen in roosteren, worden minder vlug ziek en zijn tevredener over het werk. Dat kan tot een besparing leiden van 125 miljoen euro op ver- zuimkosten. Ook is de patiënt ge baat bij een zorgverlener die beter in zijn vel zit. Door het verdwij nen van bureaucratie en door be sparingen op gebouwen- en reis kosten, kan meer dan vierhonderd miljoen worden bespaard. Van de berekeningen van econo misch onderzoeksbureau Nyfer werd gisteren met gemengde ge voelens kennis genomen. Zorgver zekeraars en ziekenhuizen zien kansen, de patiëntenvertegenwoor digers zijn argwanend, omdat in het hele onderzoek het woord pa tiënt nauwelijks voorkomt. AMSTERDAM - Sympathisanten van de extreemrechtse groepering Voorpost hebben in de nacht van dinsdag op woensdag het vluchte lingenkamp aan de Notweg in Am sterdam-Osdorp afgesloten. Ze hin gen een slot om het enige toe gangshek, waardoor de vluchtelin gen niet meer het tentenkamp in of uit konden. De politie moest het slot openbre ken, zei een woordvoerster van burgemeester Eberhard van der Laan. Over de actie ging een e-mail rond die was ondertekend door de nationalistische actie groep- Voorpost. In het bericht wordt gesteld dat 'de illegalen het land uit moeten'. Op haar website laat Voorpost weten dat het geen officiële actie was, maar dat ze wel achter de actie staat van de sympa thisanten. De gemeente vindt de actie 'volstrekt ongepast', aldus de woordvoerster. „Iedereen heeft het recht om te demonstreren, maar niemand heeft het recht iemand op te sluiten." De voornamelijk Afrikaanse uitgeproceerde asielzoe kers bivakkeren sinds eind septem ber in het tentenkamp. Momen teel overnachten ongeveer 80 men sen in het kamp. Van der Laan heeft onlangs aangegeven dat de vluchtelingen hun demonstratie moeten beëindigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5