Voldoende steun kabinet Zorg mag onsje minder, vindt arts 41 binnenland Nederlandse huisartsen verkondigen een opmerkelijk standpunt in een internationaal onderzoek: hun patiënten krijgen te veel medische hulp. Kabinet Curasao mogelijk toch zonder Schotte donderdag 15 november 2012 Deel oppositie belooft; mee te werken door Laurens Kok en Lianne Sleutjes DEN HAAG - Een deel van de oppo sitie wil de uitgestoken hand van premier Mark Rutte aannemen en staat open voor samenwerking met het kabinet de komende ja ren. Vooral D66, de Christenunie en de SGP besloten hun bijdrage aan het debat over de regeringsver klaring gisteren met een construc tieve houding. Dat is goed nieuws voor het kabi net, dat in de Tweede Kamer welis waar een meerderheid heeft, maar in de Eerste Kamer niet. Met steun van D66, Christenunie en de SGP zou het kabinet in de Senaat wel een nipte meerderheid hebben, van 38 zetels. De oppositie maakte het Rutte gis teren niet gemakkelijk. Vooral de ingrepen in de AWBZ, de verkor ting van de WW-duur en het klei ner maken van inkomensverschil len via de belastingen kunnen op scepsis rekenen bij de oppositie. Rutte deed zijn best de belangrijk ste zorgen weg te nemen, maar was met vrijwel lege handen naar het debat gekomen. Veel onderde len van het regeerakkoord moeten nog worden uitgewerkt, bleek tel kens. De Kamer wordt straks welis waar uitgenodigd om mee te den ken, maar aan het bezuinigingsbe drag van 16 miljard euro valt niet te tornen. Dat stelde de oppositie allerminst gerust. Veel vragen werden afge vuurd op de premier, maar die ble ven op belangrijke punten on beantwoord. Want kunnen 'nieu we' dementerenden in 2014 wel aankloppen voor dagbesteding? Om dat zeker te stellen, steunde de voltallige oppositie een motie van ChristenUnie-fractievoorzitter Arie Slob die het kabinet verplicht om ervoor te zorgen dat die dagbe steding ook voor 'nieuwe gevallen' in 2014 nog bestaan Twijfels zijn er ook over de 250 miljoen euro die vanuit infrastruc tuur beschikbaar komt voor de 'so ciale agenda'. D66-leider Alexan der Pechtold, die gisteren de Klare Taalprijs kreeg vanwege zijn duide lijke taalgebruik, ziet liever dat het kabinet het geld gebruikt om 50-plussers aan werk te helpen. Rutte was de dag nog wel begon nen met een geste aan de opposi tie. In zijn regeringsverklaring had hij meer werk moeten maken van het kabinetsmotto 'bruggen slaan', erkende hij. „Niet alleen om een meerderheid te krijgen in de Eer ste en Tweede Kamer maar ook voor draagvlak in de samenleving. We zoeken de dialoog met de op positie." Maar ook toen al had hij er geen doekjes om gewonden dat zijn kabinet bestaat uit twee par tijen: WD en PvdA. „Dit is geen nationaal kabinet." De PW van Geert Wilders vindt dat het kabinet meteen maar moet opstappen, omdat de WD zijn principes heeft 'verkwanseld'. Maar ook andere partijen die zich hebben voorgenomen 'construc tief mee te denken met Rutte-ïï, hebben grote vraagtekens bij de stabiliteit van dit kabinet. SP-lei- der Emile Roemer verweet Rutte dat zijn kabinet geen visie heeft. Slob van de Christenunie zag een 'tijdbom' liggen onder het kabinet omdat WD en PvdA in hun re geerakkoord onderwerpen hebben 'uitgeruild' - als jij dit krijgt, wil ik dat - en omdat PvdA-ministers WD-wensen moeten verdedigen en omgekeerd. Rutte had het lastig met het gebrek aan vertrouwen bij de oppositie. „Dit kabinet hééft ambitie", bezwoer hij. En: „We be zuinigen niet blind." Bovendien heeft hij zijn ministers niet voor niets uitgekozen op hun 'Dreesiaanse uitstraling', die weten hoe je met tegenslag moet omgaan en die weten wat ze willen. „We gaan proberen recht te doen aan uw opvattingen", beloofde hij. door Wilma de Cort Het is misschien makkelij ker om het tegen een onderzoeker te zeggen dan tegen een patiënt die tegenover je in de spreekkamer zit. Maar een meerderheid van de Nederlandse huisartsen (57 pro cent) vindt dat Nederlanders te veel of zelfs véél te veel medische zorg krijgen. Dit blijkt uit een internationaal ver gelijkende studie die vandaag open baar wordt gemaakt Er hebben 522 Nederlandse huisartsen aan meege werkt Ze denken er op dit punt hetzelfde over als hun Duitse colle ga's. In Duitsland vindt 59 procent van de huisartsen dat het met de medische zorg voor patiënten best een onsje minder mag. De twee landen gaan met die mening in het onderzoek aan kop. En dat mag op merkelijk heten in een tijd dat de hoog opgelopen zorgkosten het pu blieke debat in ons land beheersen. In Nieuw-Zeeland vindt bijvoor beeld slechts 6 procent van de huis artsen dat patiënten te veel zorg consumeren en in Engeland 12 pro cent. Deze twee landen zijn hek kensluiter in het onderzoek. Moeten de Nederlandse huisartsen dan niet gewoon zelf wat vaker 'nee' verkopen? Daar gaat het niet over in het onderzoek. Maar Marjan Faber, senior-onder zoeker bij UMC St. Radboud in Nij megen, denkt van wel. „Wel een geïnformeerd 'nee'", zegt ze. „Je moet het de patiënt uitleggen en je besluit met argumenten onderbou wen." Neem rugklachten. Faber: „Huisartsen verwijzen mensen bij verdenking van een hernia door naar de neuroloog. Maar als je het zes weken aanziet, met goede pijn bestrijding, blijkt dat afwachten soms beter is. Je ziet dan het aantal verwijzingen afnemen." Faber heeft in Nederland de data verzameld voor het internationale onderzoek. De studie wordt ieder jaar gehouden in Nederland, Duits land, Frankrijk, Noorwegen, het Verenigd Koninkrijk, Zweden, Zwitserland, de Verenigde Staten, Canada, Australië en Nieuw-Zee land. Voor het eerst stond er de vraag in: 'Denkend aan alle medi sche zorg die uw patiënten ontvan gen, inclusief van medisch specialis ten, wat vindt u dan van de hoe veelheid zorg?' De onderzoeker weet niet welk land deze vraag heeft ingebracht, maar Nederland was het niet. Waarom zoveel Nederlandse huis artsen de vraag met 'veel' of'veel te 'De huisarts moet vaker met argumenten 'nee' verkopen aan patiënt' veel' beantwoorden, is niet duide lijk. Faber: „Ik weet niet waar dit ge voel van de huisartsen vandaan komt en ik kan het, omdat het een nieuwe vraag is, niet in historisch perspectief plaatsen. Maar als ik een koppeling probeer te leggen met andere uitkomsten in het on derzoek, spelen de wachtlijsten mis_- schien een rol." Vooral huisartsen in landen met lange wachtlijsten vinden dat hun patiënten eerder te weinig dan te veel zorg krijgen, zegt ze. „In Nederland zijn de heel lange wachtlijsten ontzettend snel verdwenen. Vergeleken met veel an dere landen is de toegang tot specia listische hulp of diagnostische tes ten hier nu hartstikke goed." Een beetje vreemd blijven de on derzoeksresultaten wel. Het zijn im mers de huisartsen zelf die een ver wijzing voor het ziekenhuis geven. Bovendien vinden de dokters dat ook de eerstelijnszorg doorschiet - zij dus, en de fysiotherapeuten. Fa ber: „Maar als je kijkt naar de fysio therapeuten is het aantal consulten het laatste jaar juist afgenomen, waarschijnlijk doordat de zorgver zekeraar minder vergoedt." Het onderzoek biedt volgens Faber aanknopingspunten om de zorgkos ten in Nederland te verminderen. Zo mogen huisartsen hun patiën ten wel vaker coachen om zelf iets aan hun gezondheid te doen, bij voorbeeld door hun leefstijl te ver anderen. Nederlandse dokters doen daar, vergeleken met hun bui tenlandse collega's, weinig aan. Ook valt er geld te verdienen met betere informatieoverdracht tussen ziekenhuis en huisarts, denkt Fa ber. „Bij spoedzorg gaat het bijna al tijd goed. Maar in andere gevallen worden wijzigingen in medicatie of zorgplan dikwijls niet aan de huisarts doorgegeven." Nederland scoort op dit punt zelfs het slechtst in de studie. Slechts 60 procent van de huisartsen zegt dat het zieken huis veranderingen doorgeeft. voor ^et 'aatste nieuws ook op; www.pzc.nl PAUL KUSTERS toosenhenk.nl B: SENEN VARKEN! IN KAART (5EBRACHT ER SAAT MEER BOVEN JE PET BAN ERONBER... I MARCUS AURELIUS? NEE. TOOM HERMANS WILLEMSTAD - Een nieuwe regering op Curasao komt steeds dichterbij, maar zonder dat de partij MFK van de omstreden oud-premier Gerrit Schotte meedoet. Er is spra ke van een doorbraak in de vor ming van de nieuwe coalitie: vier partijen hebben aangegeven te wil len samenwerken: PS, PAR, PAIS en PNP. De coalitie zal onder leiding staan van de onafhankelijkheidspartij Pueblo Soberano (PS) van Helmin Wiels. Deze is de winnaar van de parlementsverkiezingen van 19 ok tober. Volgens informateur Glenn Camelia wordt door de vier par tijen een politieke tegenstelling overbrugd over de koers van Cura sao die het eiland al enkele jaren in z'n greep houdt Ze hebben sa men 14 van de 21 zetels. Bij de parlementsverkiezingen be haalde ook Gerrit Schotte winst. Uitsluitend geldig op do. 15 NOVEMBER Elders 59 verblijf in een 4-sterren hotel i j: ontbijtbuffet t/ VIP-package met upgrade naar Privilege Room en een fles prosecco Zie: www.kras.nl BOEK ONLINE of bel 0900-9697 zijn p.p.. tenzij a.itfe.-f ermeld: Pn/zen zijn exclusief tese 2 dgn Stedentrip AMSTERDAM Vandaag bij KRAS.NL v.a. waarom zou je meer betalen i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4