Een constructie als een levend organisme 13 donderdag 15 november 2012 BB In beeld www.pzc.nl/uit Honderden stalen ringen zijn met tape met el kaar verbonden tot veelvlakken. Samen woekeren ze als een levend orga nisme door de Vleeshal. Het con trast met de serene gotische archi tectuur is groot. Twee tijdperken ontmoeten elkaar. Het middel eeuwse met zijn op het christen dom gebaseerde, eeuwige waarden en het eigentijdse, bepaald door ra tio, techniek, snelheid en verande ring. De constructie maakt het bezoek aan de Vleeshal nog meer tot een belevenis dan normaal. Je blik en je loop worden erdoor bepaald. Je moet af en toe bukken om je een weg te zoeken. Gaat het hier puur om een visuele ervaring of is er meer aan de hand? De tentoonstelling heet Architect ure without building en komt voort uit de samenwerking van architect en theoreticus Yona Friedman (Boedapest, 1923) en Jean-Baptiste Decavèle (Grenoble, 1961), die oor spronkelijk videofilmer is, maar zich steeds vaker richt op ruimtelij ke projecten. Friedman heeft spe ciaal voor deze plek een construc tie ontworpen, Decavèle heeft het ontwerp met de medewerkers van de Vleeshal omgezet naar een drie dimensionale structuur van 500 ringen, waarin kunstwerken gepre senteerd kunnen worden. Friedman noemt zijn ontwerp dan ook Museum Iconostase. Pu bliek kan wat voor hen belangrijk is aanleveren, zodat het in de vor men een plaats kan krijgen. Daar mee zet Friedman het begrip ico nostase in een ander licht. In plaats van een wand met iconen - volgens een vast stramien geschil derde portretten van christelijke selectie ■1 I heiligen - schept hij ruimte voor wat van mensen zeifis. Eeuwig heid vervangen door tijdelijkheid, afhankelijkheid van de wil van de schepper getransformeerd tot zelf beschikking. Maar in beide geval len gaat het om waarden. De term museum komt immers van 'plaats waar de muzen vereerd worden'. En muzen waren de beschermgo dinnen van kunst en wetenschap: vormen van expressie en kennis die ons verder brengen, tekenen van beschaving waarin we het unieke van ons menszijn realise ren. Friedman en Decavèle verwijzen nadrukkelijk naar architectuur. Door de toevoeging 'zonder te bouwen' geven ze aan dat het hier om een denkmodel gaat. Over architectuur: de constructie is te maken door iedereen, flexibel en kan uiteenlopende invullingen krijgen. Onze realiteit is anders. Er wordt voor ons gebouwd, wij heb ben daar meestal nauwelijks zeg genschap over, onze gebouwen en woningen zijn statisch en multi functionaliteit is een uitzonde ring. 'Kan dat anders?' is de vraag die van dit project uitgaat. Trek je de kenmerken van dit model door naar de samenleving, ook een ruimtelijk organisme, dan wijst het de weg naar improvisatie op vaste structuren, vrijheid en speels heid op een basis van veiligheid. Openheid in plaats van verbergen, ontmoeting in plaats van je afslui ten. Het filmpje dat Decavèle op een monitor in een van de vormen toont, sluit daarbij aan. Het laat de verwijdering uit de 'iconostase' zien van de 'Ville Spatiale', de ruimtelijke stad. Die is verbeeld door honderden kartonnen dozen die tijdelijk waren bevestigd in de constructie. De dozen gesloten en gemaakt om weg te gooien, de con- stuctie open en steeds opnieuw te gebruiken. T/m 16/12. Vleeshal, Markt, Middel burg. Di. t/m zo. 13.00-17.00 uur. Axel Reusch Axel Reusch neemt een eenvoudig voorwerp als start voor een com positie. Hij plakt stukken af en brengt - zonder een spoor van kwaststreken - kleur aan op zo'n afgebakend vlak. Hij bouwt zijn composities op uit vele lagen verf en hars en speelt subtiel met vorm, kleur en ruimte. Ook met Henric Borsten. T/m 1/12. Galerie van den Berge, Westwal 45, Goes. Do.-za. 12-17 uur. Kleintje Kunst In de Kunstuitleen Terneuzen ex poseren elf kunstenaars met één of meer grotere werken en vijf klei nere. Die laatste kosten niet meer dan 350 euro per stuk. Alle genres zijn aanwezig, van de afgebeelde aquarel van Kees Huijsen-tot speel se objecten van Cobi Boone en ver fijnde collages van Hans Overvliet. T/m 22/12. Kunstuitleen Terneuzen, Bellamystraat 26a, Terneuzen. Di t/m vr. 13-17 uur, za. 10-14 uur André Smits André Smits toont een duizeling wekkende hoeveelheid foto's van kunstenaars in hun atelier. Hij por tretteert hen steevast vanaf de rug gezien. Je ziet een wereld van con centratie, scheppingsdrang, creati viteit, waarin kunstenaars oog in oog staan met hun uitdaging: iets van waarde toevoegen aan de wer kelijkheid. T/m 30/12. deWillem3, Oranjestraat, Vlissingen. Do. t/m zo 13-17 uur. Yona Friedman o Architect, theoreticus en auteur Is een van de belangrijkste denkers binnen de architectuur van de 20e en 21e eeuw. c Hij bedacht visionaire concepten als 'mobiele architectuur' en 'uitvoerbare Utopia's'. Sinds enkele jaren werkt Friedman samen met fotograaf en filmmaker Jean-Baptiste Decavèle. Decavèle onderzoekt de relatie tussen de werkelijkheid en d die er deel van uitmaakt. Fran^oise van Ré Francoise van Ré vaart al haar hele leven en weet in haar maritieme aquarellen een mooi evenwicht te vinden tussen aanduiden en open houden, waarbij zij de eigenschap pen van verf en water optimaal uit buit. Ook met realistische 'portret ten' van zeeschepen door Pauline Bakker. T/m 2/1 2013. Gallery Maritime, Gortstraat 43, Middelburg. Do t/m za. 12-17 uur. VAN DONGEN Thuis in uw situatie uw notaris voor wonen en familie Dam 37, Middelburg 0118 629155 www.notaris-vandongen.nl Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. De constructie van Yona Friedman en Jean-Baptiste Decavèle maakt het bezoek aan de Vleeshal nog meer tot een belevenis dan normaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 49