W uit 7 Balkanculinaire lappendeken donderdag 15 november 2012 Puck Kerkhoven is de gids voor lekkerbekken, die ook thuis bijzonder willen eten. grote variatie van kleine gerechten een complete maaltijd samenstellen. foto Ronald den Dekker at weet u van de Macedonische keu ken? Ik niet veel. Des te nieuwsgieri ger was ik toen ik een uitnodi ging kreeg om te komen eten bij de Macedonische Zaklina Temel- kovska en haar man Jan. Vijftien jaar geleden naar Nederland geko men, inderdaad, voor de liefde. Ik moet eerlijk bekennen dat ik vooraf even in de atlas heb opge zocht waar Macedonië precies ligt. Tegen Griekenland aan, dat wist ik. Dat Skopje de hoofdstad is, kon ik me nog herinneren van de topografie-overhoringen van De landen van voormalig Joegoslavië zingen deuntje mee op culinair gebied de kinderen. En dat er in de klas sieke Franse keuken een groenten- mix naar genoemd is - macédoine de légumes, bestaande uit piep kleine blokjes wortel en knolraap, doperwten, kleine witte boon tjes, stukjes sperzieboon, etc - wist ik ook. Hier te koop in blik. Weet u trouwens hoe ze deze sala de in Macedonië noemen? Franse salade! Grappig toch? De republiek Macedonië, niet te verwarren met de gelijknamige Griekse provincie, heeft geen kust en ligt ingeklemd tussen Albanië, Servië, Kosovo, Bulgarije en Grie kenland. Het heeft een echt land klimaat en er leven, behalve z mil joen mensen, nog wolven en brui ne beren. Steeds meer landen die samen ooit het voormalige Joegoslavië vormden, zoeken de schijnwer pers. Echt niet alleen tijdens het Eurovisie Songfestival; ook op cu linair gebied zingen ze hun deun tje mee. Nee, zeker niet vals. Kook boeken en foodblogs verschijnen er, met verrassende recepten uit Slovenië, Kroatië, Servië, Bosnië, Montenegro. Dan blijkt weer eens hoe divers die lappendeken van de Balkan is, ook in de keuken. Wat deze landen gemeen hebben, zijn de eerlijke basis-ingrediënten die mochten groeien onder een genadige en soms genadeloze zon. Tomaten, groene kruiden, komkommers, aubergines, okra, bonen, wortelen, sla en paprika's in alle kleuren, vormen en maten. Maar ook aardappels, maïs, rijst Ja, er komt uitstekende, rondkor relige rijst van de Balkan. Met die rijst van de Macedonische vlakte maakte Zaklina een heer lijk ovengerecht met kip. Lekker puur en rustiek, zoals haar moe der het thuis maakte. De bouillon trek je zelf, van de kippenpootjes. Er komt geen blokje of poedertje aan te pas. Risottorijst is een goed alternatief voor wie niet een- twee-drie aan Macedonische rond- korrelrijst kan komen. We aten er een kleurrijke salade van reepjes geroosterde paprika bij. Dessert? Heerlijke, diepdonke re chocoladetaart met sappige handpeer. buurvrouw eet sabayon, warme ei- ervla met drank, op koude zoete stoofpeer en ijs. „Een echt herfst- toetje", vindt ze. Zelf eet ik cheese cake, een reepje hartigzoetige taart met lekker ijs en rode vruchten saus en een takje rode bessen. De taart zou helemaal naar mijn zin zijn, als hij op de dag zelf was ge maakt. En dat is hij helaas niet. Terwijl we zaten te eten, is de zaak inmiddels wat voller gelopen: de nieuwe formule lijkt aan te slaan in Zierikzee en dat is eigenlijk wel logisch: met een gezelschap samen van verschillende borden en ge rechten prikken is een heerlijke manier van eten. Hotel Restaurant 't Poortuus, Havenplein 25, 4301 JD Zierikzee. 0111-413279 website: www.poortuus.nl, e-mail: info@poortuus.nl Van april tot oktober alle dagen geopend van 11.00 tot 21.30, in de winter gaat het restaurant een half uur eerder dicht Een tweepersoonskamer kost 85 euro per persoon, zonder ontbijt, 't Poortuus is minder geschikt voor mensen die slecht ter been zijn of in een rolstoel zitten. Rijst met kip uit de oven voor vier benodigdheden 4 (biologische) kippenpoten; 1 ui, in stukken; 2 laurier blaadjes; 8 jeneverbessen; 8 zwarte peperkorrels; 1 schijfje citroen; 3 eetlepels olijfolie; 1 ui, gesnipperd; 2 teentjes knoflook, fijngesne den; 1 grote wortel, geraspt; 400 gram risottorijst; 100 milliliter witte wijn; 1 bosje peterselie, blad en stelen; klontje boter; peper en zout. bereidingswijze Doe kippenpoten in ruime pan. Voeg stukken ui, peterse- liestelen, reststukje wortel, jeneverbessen, laurierbladen en peperkor rels toe. Zet net onder water en breng op klein vuur langzaam aan de kook. Laat trekken tot kipvlees gaar is. Laat citroenschijfje de laatste 5 minuten meekoken en verwijder weer. Haal poten uit bouillon en houd warm. Zeef bouillon, houd warm op fornuis. Verwarm oven voor op 220 graden. Verhit olie in wijde hapjespan en bak uisnippers glazig. Voeg knoflook toe en bak 1 minuut mee. Voeg rijst toe, roerbak tot korrels glanzen en bedekt zijn met uimengsel. Verdeel gelijkmatig over bodem, voeg witte wijn toe en laat rijstkorrels vocht opnemen, slechts een paar keer roeren. Voeg nu twee soeplepels hete bouillon toe. Roer door, laat rijst alle bouillon opnemen. Voeg steeds opnieuw lepel bouillon toe, laat rijstkorrels al roerend en schuddend met pan vocht opnemen. Voeg na 10 minuten geraspte wortel toe. Hak peter- selieblad en voeg na 5 minuten toe. Roer als rijstkorrels beetgaar en iets romig zijn (totale kooktijd circa 20 minuten), klontje boter er door. Breng op smaak met peper en zout. Doe rijst in ondiepe, oven vaste schaal. Leg kippenpoten er in waaiervorm op. Begiet met schep bouillon en bestrooi met versgemalen peper. Zet in hete oven en bak 5 a 10 minuten, tot knapperig korstje ontstaat. Serveer met witte koolsla. Lekker met lichte rode wijn, bijvoorbeeld pinot noir. tip Geef er reepjes geroosterde paprika bij, met olijfolie, balsamico-azijn, peper en zout aangemaakt. Bestrooi met fijngehakte knoflook.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43