Waarom dr je er niets mee doet? uit 15 donderdag 15 november 2012 podium www.pzc.nl/uit Vorige week bij U bent mijn moeder zat er een overwegend grijs pu bliek in de zaal. Overwe gend al wat ouder dus. Dat is niet ongewoon voor toneel, maar toch riep dat deze keer twee vragen op die er anders niet zijn. De eerste ('Komen die om zich te 'verbin den' met de sfeer van teloorgang, of juist om zich er tegen te verzet ten?) is wel de meest spannende, en toch laat ik die hier onbeant woord. De tweede zou met een en quête simpel te beantwoorden zijn. Hoeveel van deze mensen hebben indertijd (in 1981; volgens mij later nog eens hernomen) Joop Admiraal zelf aan het werk gezien? Is zo'n voorstelling be doeld als een 'twice in your lifeti- me'-ervaring? Of is hij bedoeld om een nieuwe generatie te laten kennismaken met een onbetwiste klassieker? Diezelfde vraag kan je stellen bij Shirley Valentine (29 november in Goes en 1 december in Roosen daal). Een toneelhit sinds 1986 (vooral na 1988, toen op Broad way), en een filmhit in 1989. Het verhaal van 'an extraordinary wo man trapped in an ordinary life'. Een huisvrouw van middelbare leeftijd uit Liverpool slooft dag na dag binnen vier muren voor haar kinderen en haar man en vraagt zich plots af wat er eigenlijk van haar leven geworden is. „Waarom krijg je zoveel dromen, als je daar niets mee doet? Waarom?" Als haar beste vriendin een all-in- reis voor twee naar Griekenland wint, vertrekt ze. Daar ziet ze de wereld en zichzelf in een ander licht, met veel humor en zelfrelati- Fureys The Fureys and Davey Arthur zijn terug in Zeeland, met Songs through the Years. Ze vormen een van de bekendste folkgroepen uit Ierland, eind jaren zeventig opge richt door de broers en Davey Ar thur. Ze spelen voor volle zalen in de hele wereld. Vrijdag 16 novemberLedeltheater, Oostburg, 20.15 uur. Zaterdag 17 november, Luctor et Emergo, Rilland, 20.00 uur (u/tv.) vering. Uiteindelijk zal zij zich los maken van alles wat haar jaren lang verstikte. Een romantische feelgoodkomedie. Euterpe Het Euterpe Baroque Consort, on der leiding van Bart Rodyns, is een vocaal en een instrumentaal ensemble, dat speelt op authen tieke barokinstrumenten. Het pro gramma van deze avond is sterk Italiaans getint, met motetten en madrigalen van onder anderen. Claudio Monteverdi en Giacomo Carissimi. Zaterdag 17 november, St Jacobskerk, Vlissingen, 20.00 uur. Ik herinner mij de film en ik herin ner mij een paar toneelvertolkin gen. Haar gesprekken met de muur Hello, wall!'), haar roman- Lydia Loveless De 22-jarige Amerikaanse Lydia Lo veless kreeg country met de paple pel ingegoten. Met een vette knip oog naar de punk brengt ze een to taal eigen sound. Haar muziek gaat van cowpunk naar klassieke country. In het voorprogramma speelt de Zeeuwse band The Blue Clay akoestische blues en folkmu ziek met een flinke dosis energie Zaterdag 11 november, De Spot, Middelburg, 21.00 uur (zaal open). ce in Griekenland ('Boat is boat. And fuck is fuck'), de schlemielige zoektocht van haar man. (Niet in de toneelversie natuurlijk, want Lustrumfestival De Zeeuwse Concertzaal viert haar vijfjarig bestaan met een vier daags 'LuisterLustrum Festival'. Dat begint met een concert van de Italiaanse componist en pianist Francesco Di Fiore. Hij speelt werk van zichzelf, aangevuld met mu ziek van Sakamoto, Glass, David Lang en Michael Nyman. Woensdag 21 november, Zeeuwse Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur (om 15.30 uur 'instore' in Drvkkery). dat was en is een solo-voorstelling. Tegelijk de kracht en de zwakte er van.) Ieder van ons voelt zich 'extraordi nary' (en is dat waarschijnlijk ook), en bijna allemaal leven we een heel erg 'ordinary' leven. Het thema, inclusief de angst voor ver andering en voor het loslaten van het vertrouwde, is dus heel herken baar. Te zien, dat iemand die moed wél heeft, en waar dat alle maal toe kan leiden, dat werkt heel bevrijdend en stimulerend. Geen wonder dus, dat Shirley Va lentine indertijd zo'n succes had. En ook geen wonder, dat zoiets re gelmatig opnieuw vertoond kan worden. Voor de meeste mensen kan zo'n boodschap wel een paar keer herhaald worden (op een website las ik van iemand, dat hij de film honderd keer gezien had). En voor een nieuwe generatie to- neelgangers is het een unieke ken nismaking. Want zo heel veel stuk ken die met zo'n kracht en een voud die boodschap over het waar maken van je dromen brengen, zijn er nu ook weer niet. In die zin is Shirley Valentine absoluut een klassieker van het positivisme te noemen. Deze 'Shirley Valentine' wordt ge speeld door Ellen Pieters. Voor het eerst in haar carrière staat ze al leen op het toneel. Vorig jaar speel de ze de vedgeprezen titelrol in de muzikale voorstelling De Zangeres Zonder Naam. Voordien had ze rol len in musicals als Wat zien ik!?, Lichtjes in de ogen en Op Hoop van Zegen. Drie keer al werd ze geno mineerd voor een John Kraaij- kamp Musical Award. Een klas se-actrice. Maar nog nooit zonder collega's op de speelvloer. Voor deze voor stelling gooit ze zich echt in het diepe. En dat is uiteraard ook het thema van het verhaal. Dat kan dus iets heel uitzonderlijks opleve ren. 'Shirley Valentine, do. 29 november in De Mythe in Goes, za. december in De Kring in Roosendaal, 20.00 uur. Introdans Introdans biedt een avond met on der meer werken van de Spaanse choreografen Nacho Duato en Cayetano Soto. Soto maakte Fugaz als eerbetoon aan zijn overleden vader. Het slotballet is een premiè re voor Nederland en Introdans: Boléro van de Franse choreograaf Thierry Malandain, op de gelijkna mige muziek van Ravel. Woensdag 21 november, Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur. Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod. Ellen Pieter in Shirley Valentine.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 41