'Tunnel kan 'Rijk moet helpen bij aanleg getijdecentrale' sneller goedkoper' commentaar Sociaal plan Kunstprijs wordt niet uitgereikt donderdag 15 november 2012 Twitter mee over de leraar van het jaar: #besteleraar Zalco, Neckermann, Thermphos: de Zeeuwse werkgele genheid krijgt de ene opdoffer na de andere. En het lijkt maar niet op te houden. Gisteren kreeg Middelburg een tik. Bij de Zeeuwse Bibliotheek en Scoop verdwijnen tientallen banen. De bezuinigingen gaan wel iets minder ver dan werd gevreesd, maar gedwongen ontslagen zijn niet uitgesloten. Dit plaatst het provinciebe stuur voor een dilemma. De provincie krimpt haar perso neelsbestand zelf ook flink in. Daar hoort een riante regeling voor 57-plussers bij. De provin cie is formeel niet de werkge ver van de mensen bij Scoop en de bibliotheek, maar deze in stellingen zijn wel nauw met de Abdij verbonden. Krijgen die mensen dus dezelfde rege ling? Als dat het geval is, komt er discussie of dit wel kan in de ze schrale tijden. Dan maar wat minder en pech voor de vertrek kers bij Scoop en de bieb? Dat is niet uit te leggen. Het zal moeite kosten een goede mid denweg te vinden. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Veel meer mensen dan nu zouden korting kunnen krijgen op de tol voor de Wester- scheldetunnel. Dat vindt de fractie Natuurlijk Zee land in Provinciale Staten. Dit jaar is de wegenbelasting voor Zeeuw en verhoogd, om mensen die vaak gebruik maken van de tunnel - bij voorbeeld omdat ze aan de over kant werken - een korting te kun nen geven. Uit berekeningen zou nu blijken dat daar 1,2 miljoen eu ro van over blijft. „Geld dat naar de burger terug moet", vindt Na tuurlijk Zeeland. De fractie stelt voor om veel meer mensen korting te geven. Iedereen die jaarlijks meer dan honderd keer door de tunnel rijdt zou daar voor in aanmerking moeten ko men. Volgens de fractie kan die extra korting nog uit het overschot worden betaald. Vorige week zei gedeputerde Kees van Beveren dat de toltarieven om laag kunnen omdat de Wester- scheldetunnel een voordeeltje had bij een aanbesteding. Gekozen kan worden voor een directe prijsverla ging of het eerder tolvrij maken van de tunnel. Natuurlijk Zeeland is een een mansfractie. Statenlid Ruud Muste is oorspronkelijk gekozen als PW-er. Hij stapte uit de fractie na dat hij PW-fractievoorzitter Peter van Dijk beschuldigde van gesjoe mel met de fractievergoeding. Andere bezuinigingen ^jjgg (fraait nil OITI keHltaken Patiëntenplaform Het Klaverblad (inclusief kindertelefoon raakt in 2016 de volledige 1,3 miljoen eu ro subsidie kwijt. Ingezet wordt op samenwerking met MEE-Zeeland. Sport Zeeland: -250.000 euro SCEZ: -175.00 euro CZW-bureau: -175.00 euro Terra Maris: -100.000 euro ZMF: -50.000 Zeeuws Museum: -50.000 euro IVN: -50.000 euro ROVZ: -50.000 euro COS Zeeland: -49.000 euro Dijk- en Kreekbehoud W-Zeeuws-Vlaanderen: -37.000 Scouting Zeeland: -25.000 euro Het totaal van alle bezuinigingen in 2016 is 4,4 miljoen euro, ruim 1,8 miljoen minder dan begin dit jaar nog de inzet was. Het heeft bijna iets symbo lisch. Gedeputeerde Ben de Reu (PvdA, Cultuur en Economie) hinkepinkt een beetje. Enkel overstrekt of iets dergelijks bij het autorijden. Symbolisch voor de manier waarop het dage lijks provinciebestuur op de rem heeft getrapt van de ombuigingska ravaan die begin dit jaar in gang werd gezet. In plaats van de eerder geraamde 6,2 miljoen euro, moeten de gesub sidieerde instellingen het vanaf 2016 gezamenlijk met 4,4 miljoen euro minder doen. De teruggang wordt in 2014 stapsgewijs ingezet. De mindere bezuiniging gaat ten koste van het investeringsprogram ma dat Gedeputeerde Staten had den opgesteld. De grootste klap pen vallen in de portefeuille van de PvdA-gedeputeerde. Scoop en de Zeeuwse Bibliotheek leveren fors in. Gezamenlijk weliswaar ook 1,2 miljoen euro minder dan aanvankelijk was aangekondigd, maar de gevolgen zijn ingrijpend, realiseert De Reu zich. Maar er moet op dat front dan ook serieus iets veranderen. Alles in het licht van de provinciale kemtakendis- cussie. „De Zeeuwse Bibliotheek heeft drie functies. In de eerste plaats is het de openbare bibliotheek voor Middelburg. Dat mag de gemeente betalen. Verder vormen ze een pro vinciale steunfunctie voor de ande re bibliotheken. Die taakstelling is wettelijk verankerd. En daarnaast hebben ze een sterk wetenschappe lijke functie. Alleen al aan dat on derdeel betalen we 3 miljoen euro per jaar. Dat kan dus wel wat min der. Zeker als je nagaat dat die functie een beperkte doelgroep be reikt en scholen als de HZ en Roos evelt Academie er gratis gebruik van maken." De provincie is bereid mee te wer ken aan een sociaal plan voor per soneel van de Zeeuwse Biblio theek en Scoop dat overbodig wordt, zegt De Reu. „Maar ze moe ten het eerst zelf proberen te rege len. Want ook dat zal dan weer ten koste gaan van investeringen in de samenleving." Hij juicht de fusie tussen beide instellingen toe. DEN HAAG - Het Rijk moet helpen om een getijdecentrale in de Brou- wersdam aan te leggen. Dat vindt D66 in de Tweede Ka mer. De partij is enthousiast over de economische kansen voor zonne-energie en een getijdecen trale op Goeree-Overflakkee. Ka merlid Stientje van Veldhoven wil tijdens een debat over de begro ting van het ministerie van Econo mische Zaken minister Henk Kamp (Energie) vragen of het Rijk een handje kan toesteken. Een getijdecentrale zou naar ver wachting evenveel duurzame ener gie kunnen leveren als de 33 wind molens die nu op het eiland staan, stelt D66. Ook is het herstel van het getij - en dus het toelaten van zout water - goed voor de wa terkwaliteit. De Grevelingen wordt daarmee aantrekkelijker voor dui kers en andere recreanten, vindt D66. Zowel Stientje van Veldho ven als Alexander Pechtold bezoe ken donderdag het zonnepark van Deltawind op Goeree-Overflakkee. Volgens Pechtold laat Goeree- Overflakkee zien wat er allemaal kan, als zon, zee en wind goed worden benut. Daar kan volgens hem het kabinet - met torenhoge ambities en landelijk nog maar vier procent duurzame energie - nog wat van leren. De Zeeuwse Bibliotheek vervult meerdere functies en organiseert uiteenlopende activiteiten, zoals de jaarlijkse taxatiedag. archieffoto Lex de Meester Nieuwe site Voortaan past www.pzc.nl zich aan aan uw computer, tablet of smart- phone. Overal is al ons nieuws. Leraar van het jaar Met vandaag onder meer: de start van een nieuwe verkiezing van de beste leraar. Bekijk de video. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl MIDDELBURG - De eerste SBKM/ De Vleeshal Kunstprijs wordt niet uitgereikt. Negen kunstenaars had den een projectvoorstel voor de prijs (10.000 euro) ingediend. Vol gens de beoordelende commissie (Marinus van Dijke, Wim Wael- put en Menno de Nooijer) waren er geen voorstellen 'die zodanig voldeden aan de eisen van de prijs dat de commissie er volledig ach ter zou kunnen staan'. De prijs is bedoeld voor een veel belovende kunstenaar. De SBKM en de commissie betreuren het dat de prijs niet uitgereikt wordt. Zij bekijken of de opzet wel voldoen de duidelijk is gemaakt. In april 2013 wordt de kunstprijs opnieuw uitgeschreven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3