Bezuonigiiig met traan en milde lach geïncasseerd BJM 21 zeeland Staat moet bruinvis helpen donderdag Opnieuw: prikpost Ji De krant 6 weken voor 18 euro! PZC Hernia Hofmeijer, Zeeuwse Bibliotheek donderdag 15 november 2012 door Willem van Dam Vanochtend moet ik weer. Of nee: vanoch tend mag ik weer. Want ik heb beslist geen he kel aan mijn periodieke gang naar het ouderenzorgcomplex, waarin prikpost J2 huist. Daar, in die prik post van de trombosedienst, ver schijnt elke donderdagmorgen een aardige mevrouw, met een kof fer vol naalden om mij en nog een aantal lotgenoten wat bloed af te tappen teneinde te controle ren of dat niet te dun of te dik is. Sinds mijn lijf een paar jaar gele den op enkele cruciale onderde len enige mankementen begon te vertonen, behoor ik tot de vaste clientèle van prikpost J2. Nooit ga ik er met grote tegenzin heen. De prikmevrouw verricht haar handelingen vlug, vaardig en - niet geheel onbelangrijk - vrij wel pijnloos. Bovendien heerst er gezelligheid. We, de veelal bejaar de klanten van de trombose dienst, bespreken er in de wacht ruimte tal van gewichtige zaken. We hebben het over het Jopje voor de jongeren; het slik op de weg; het grote aantal woningen dat in het dorp te koop staat; de stagnerende verkoop van de hui zen in het uitbreidingsplannetje op de plek waar niet zo heel lang geleden volkstuinders hun peen en juun lieten groeien. Ongeveer anderhalfjaar geleden dreigde prikpost J2 gesloten te worden. Personeelsgebrek, luidde het argument. Op deze plek schreef ik een vlammend protest. En jawel hoor, dat hielp, want prikpost J2 bestaat nog steeds. Wat lees ik nu echter in de couran ten? Farmaceuten hebben een pil ontwikkeld die de gang naar de trombosedienst overbodig maakt. De consequenties daarvan laten zich raden: de toekomst van onze prikpost wordt mogelijk - naar ik vrees althans - opnieuw bedreigd. Maar hoe moet dat dan met die aardige prikmevrouw? Waar moet ik dan terecht om de laatste dorpsnieuwtjes op te pik ken? Vandaar opnieuw een oproep aan mijn dorpsgenoten: Laten we onze prikpost verdedi gen. Tot onze laatste druppel bloed. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-maïl adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal <na28> een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal <na2s) D ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg, Bellen kan ook: 088-013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In liet colofon Ire „Er was berusting en acceptatie, want iedereen realiseert zich: de crisis kan ook jou raken. Tegelijk was er ook woede en strijdbaarheid, en vreugde dat de bezuinigingen minder erg zijn dan eerst werd gevreesd." De Zeeuwse Bibliotheek en het onderzoeksinstituut Scoop moeten samen 2 mil joen euro inleveren. Uit die bezuiniging volgt een ingrijpende reorganisatie. door Ondine van der Vleuten en Marcel Modde De vorige bezuinigings ronde was nog gaande, verzucht interim-direc teur Herma Hofmeijer, van de Zeeuwse Bibliotheek en nu komt de volgende er alweer over heen. Ze beschrijft de sfeer tijdens de personeelsbijeenkomst waarop de reorganisatie werd aangekondigd als 'gelaten'. „Er was berusting en acceptatie, want iedereen reali seert zich: de crisis kan ook jou ra ken. Tegelijk was er ook woede en strijdbaarheid, en vreugde dat de bezuinigingen minder erg zijn dan eerst werd gevreesd." Er zullen mensen weg moeten, uit eindelijk misschien zelfs gedwon gen ontslagen. Dat is zeker. Min der duidelijk is, wat de gevolgen zullen zijn voor de klanten van de Zeeuwse Bibliotheek en van Scoop. Welke franje wordt eraf ge knipt? Hofmeijer schiet in de lach. „Franje? Die hebben we niet meer." Zullen de prijzen dan om hoog gaan, of de openingstijden korter worden? „De prijzen gaan wel iets omhoog, maar dat is regu lier beleid. We moeten laagdrem pelig blijven. Over de openingstij den is nog niet gesproken; wij zijn gewoon 50 uur per week open. Maar ik sluit niet uit dat daarover gesproken moet worden." Waar Hofmeijer het meest voor vreest, is datgene wat het publiek niet ziet: de provinciale taken. „Wij zijn verantwoordelijk voor de onderlinge samenwerking van bibliotheken in Zeeland. Daar naast hebben we een wetenschap pelijke taak. Landelijk zijn we een belangrijke speler. Wij beschikken over goede collecties op allerlei ge bieden, van geschiedenis tot rechts wetenschappen. Dat zullen we an ders moeten gaan aanpakken. En we zullen ook minder kunnen aan schaffen." Bij onderzoeksinstituut Scoop is hoe dan ook gelijk de bodem van het kunnen bereikt, zegt algemeen directeur Dick van den Bout. „We hebben de functie van sociaal cul tureel planbureau voor Zeeland. Dat onderzoek moet degelijk zijn. Op moment dat het prutswerk wordt door gebrek aan mens kracht en middelen^ moet je daar mee stoppen." Bijna de helft van zijn personeel moet er uit. Dat is even slikken. Inleveren wordt het volgens hem vooral op het vlak van de sociale agenda, zorg en wel zijn. Op cultureel gebied zal de on dersteuning aan diverse initiatie ven worden teruggeschroeft, blikt Van den Bout vooruit op de moge lijke uitwerking van de reorganisa tie. Als voorbeelden noemt hij de Kunstbende, de uitreiking van de Eddy Christiani Award en Pop aan Zee. Hij verwacht evenwel dat de fusie met de Zeeuwse Bibliotheek in 2014 perspectief biedt. f u jB 1y&v'i VjijflH Dick van den Bout DEN HAAG - De Nederlandse over heid zal zich meer moeten inspan nen om het leefgebied van de bruinvis op de Vlakte van Raan tussen Walcheren en Knok- ke-Heist te verbeteren. Dat is de belangrijkste conclusie uit een uitspraak van de Raad van State naar aanleiding van bezwa ren van Greenpeace en Stichting Noordzee. De natuurorganisaties vinden dat de overheid nog veel meer moet doen om het zeemilieu bij de Vlakte van Raan te verbete ren. Eerder wees de minister van Economische Zaken, Landbouw en Infrastructuur (ELI) de vlakte, een zandplatengebied voor de monding van de Westerschelde, aan als speciale Europese bescher mingszone (SBZ). Volgens Green peace en Noordzee schiet de aan wijzing tekort omdat alleen maat regelen worden genomen om de waarde van het gebied te behou den en niet verder te laten ver slechteren. Greenpeace en Noord zee eisen dat de minister meer geld uittrekt voor de verbetering van het zeemilieu. Dat kan alleen als de visserij wordt teruggedron gen. De Raad van State vindt een 'behouddoelstelling' in plaats van 'verbeterdoelstelling' voor de vlak te meer dan voldoende. Volgens de Raad maakt de vlakte slechts een klein deel uit van alle over stroomde zandbanken voor de kust. Veruit de meeste banken heb ben in een Natura 2000-aanwij- zing wel een verbeterdoelstelling gekregen. Alleen voor de bruinvis zullen meer maatregelen genomen moeten worden om de stand van die zeezoogdieren te verbeteren. Mogelijk zullen vissers meer maat regelen moeten nemen om te voor komen dat bruinvissen in hun net ten verstrikt raken en verdrinken. Veel bruinvissen leggen als bij vangst het loodje. Daarbij gaat het om maximaal 250 van de jaarlijks 500 dood aangespoelde bruinvis sen. Overigens had de minister van ELI al toegezegd met een aan gescherpt besluit te komen waarin maatregelen zullen worden aange kondigd om de bruinvis beter te beschermen. De Raad van State is het daar mee eens. Herma Hofmeijer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2