'Binnenstad is niet veiliger geworden9 Dit is echt iets voor gevorderde puzzelaars iSl zeeland Buren: Geen last van anti-hagelkanon Pand Dorpsstraat Biggekerke verdwijnt uit monumentenregister donderdag 15 november 2012 Gemeente Vlissingen praat met burgers door Maurits Sep VLISSINGEN - Nee, het is de laatste vijf jaar niet veiliger geworden in de binnenstad van Vlissingen. „We houden alleen vaker onze mond", verklaart een bewoner. „We doen niet meer overal aangif te van. Dat heeft toch geen zin, de politie kan er zo weinig mee." Het is het begin van een stevige discussie over het gevoel van veilig heid onder binnenstadsbewoners, gisteravond in het Arsenaaltheater in Vlissingen. Gastheer is burge meester René Roep, die na een reeks incidenten in het centrum en berichtgeving daarover in deze krant besloot in gesprek te gaan met zijn inwoners. Om, zoals hij het formuleert, 'de thermometer te steken in de gevoelens van de bewoners van de binnenstad om aanwijzingen te vinden voor maat regelen om het veiligheidsgevoel te verhogen'. Heel veel bewoners zijn er niet; wel veel direct betrokkenen zoals politiemensen, ambtenaren en po litici. Die bewoner uit de buurt van de Prins Hendrikstraat die er wel is, weet wel waarom hij één van de weinigen is. „Omdat er al zo vaak gesprekken zijn gevoerd. We worden er een beetje moe van." Toch kan hij snel zaken doen met de burgemeester. De jarenlange wens om een binnenplaats achter de huizen in zijn straat af te slui ten, liep tot nu toe spaak door on enigheid tussen gemeente en wo ningcorporatie. „We hebben hier in gefaald", erkent Roep en hij be looft dat het hek er snel komt. Dat individuele probleem wordt dus snel opgelost; het algemene ge voel van onveiligheid is weerbarsti ger. Overlast van uitgaande jeugd 'hoort erbij', is de algemene con clusie. Maar net zo breed leeft het gevoel dat het onveiliger is gewor den. „Met name het geweld is schrikbarend toegenomen", zegt een ondernemer. Hij pleit voor een camera in de Walstraat en een horecatelefoon, zodat rechtstreeks contact met de politie mogelijk is. Die camera komt er, zegt Roep. „Maar ik ben wel teleurgesteld in de horeca. We proberen al een jaar een convenant te sluiten over aan pak van overlast, maar dat is nog niet gelukt. We hebben wel de me dewerking van iedereen nodig." Teamchef Erik Nagelkerke van de Vlissingse politie dringt erop aan gewoon ii2 te bellen als er iets ge beurt. „We willen de kans op he terdaadjes vergroten. Dus als je iets ziet gebeuren, bel 112." „En", benadrukt burgemeester Roep, „blijf wel aangifte doen van overlast en criminaliteit." Burgemeester Roep (staand) ging in het Arsenaaltheater in gesprek met Vlissingers over hun gevoel van veiligheid. foto Ruben Oreel door Annemarie Zevenbergen BIGGEKERKE - De voormalige boer derij met schuur aan de Dorps straat in Biggekerke wordt van de Rijksmonumentenlijst afgevoerd. Het in verval geraakte woonhuis werd jaren geleden al gesloopt en herbouwd met gebruik van zoveel mogelijk authentiek materiaal. Ook de verpauperde schuur kreeg een flinke opknapbeurt. De Rijks dienst voor Cultureel Erfgoed (RCE) constateerde bij een contro le in mei dit jaar echter 'dat van monumentale waarde van het woonhuis hoegenaamd geen spra ke meer is'. Ook die van de schuur schat de RCE 'als zeer beperkt' in, hoewel hoofdvorm, indeling en de taillering van dit gebouw zijn be houden. Na veel gesoebat gaf de ge meente in 20005 een sloopvergun ning voor het woonhuis. De eige naar van beide panden heeft in mei al aangeven niet langer be zwaar meer te maken tegen de in trekking van de status. De negen is een belangrijk getal bij sudoku's. Elke sudoku bestaat uit negen bij negen vakjes die gegroe peerd zijn als negen blokken van drie bij drie vakjes. In de vakjes moeten de cijfers 1 tot en met 9 of negen letters ingevuld worden op zo'n manier dat in elke horizontale lijn én in elke verticale kolom én in elk van de negen blokjes de cijfers 1 tot en met 9 of de letters één keer voorkomen. Louis Kesteloo uit Middelburg is denkpuzzelfanaat. Hij lost graag cryptogrammen op - liefst zo moeilijk mogelijk - maar nog lie ver ontwerpt hij ze zelf. Vandaag verschijnt zijn tiende sudoku- gram: een combinatie van een sudoku en een cryptogram. „Deze is volmaakt. Dit is echt iets bijzonders." door Carla van de Merbel Al zijn hele leven is Louis Kesteloo bezig met taal en taaipuz zels. Hij was veertig jaar onderwijzer op basisschool 't Klinket in Koudeker- ke; hij ontwierp tien jaar lang de grote paas- en kerstkruiswoordpuz zels in de PZC en hij won in 1994 het Groot Dictee der Nederlandse taal. Tegenwoordig gaat hij een stap verder: Kesteloo ontwerpt nu taalpuzzels. Hij doet dat onder meer voor een niet-commerciële website voor puzzelliefhebbers, op gezet door Corry Gillissen uit Zwolle. De site is gemaakt door haar zoon Jasper en heet daarom www.jasperscryptogrammensi- te.com. Op de site worden taaipuz zels die elders" verschijnen verza meld en er zijn zo'n tien huiscryp- tografen die 'uit liefhebberij en be langeloos' speciaal voor de site cryptogrammen maken. Eén van hen is Louis Kesteloo. Twee keer per jaar verschijnt ook een sudokugram op de site: een kruising tussen een sudoku en een cryptogram. „De kampioen onder de cryptogrammen", aldus Keste loo. En dan gaat Kesteloo nog een stap verder: Kesteloo ontwerpt su- dokugrammen die nog moeilijker zijn dan de 'gewone'. Hij geeft na melijk geen letters cadeau. Makers die dat wel doen, gebruiken die manier om ervoor te zorgen dat de mensen die de puzzel maken op de juiste oplossing uitkomen. Doen ze dat niet, dan zijn er altijd meerdere oplossingen mogelijk. Ook bij het sudokugram van Keste loo is maar één oplossing moge lijk, maar hij 'dwingt dat af door negen hokjes geel te maken en de voorwaarde te stellen dat in al de ze gele vakjes verschillende letters staan. „Ik ben de enige ter wereld die het zo doet", zegt Kesteloo. „Dit is uniek, met omschrijvingen en zonder een letter cadeau te ge ven. Dit is echt iets voor gevorder de puzzelaars." Het ontwerpen van zo'n puzzel is dan ook, op z'n zachtst gezegd, monnikenwerk. „Dit is een lastige puzzel om te ontwerpen. Ik heb er zo'n twintig uur over gedaan. Dit kan niet met de computer; dit is handwerk. Het begint met het zoe ken van een negenletterwoord waar veel woorden mee te maken zijn. Vervolgens is het een enorm gepuzzel om alle letters in de juis te vakjes te krijgen." Kesteloo is tevreden met het resul taat. „Dit is het tiende sudoku gram dat ik ontworpen heb. Deze is volmaakt. Dit is echt iets bijzon ders. Een mooi in elkaar zittende puzzel. Het geeft me een kick te weten dat mensen plezier aan het sudokugram zullen hebben. Deze is wel voor de upperclass. Mensen moeten de tekst onder het sudo kugram goed lezen." Als tip geeft Louis Kesteloo nog mee dat op de site www.jaspers- cryptogrammensite.com hints te vinden zijn die puzzelaars elkaar geven. Zonder de oplossing te ver raden natuurlijk. door Nadia Berkelder NISSE - Omwonenden zeggen geen last te hebben van anti-hagelka- nonnen die de Bevelandse fniitte- lers gebruiken. De kanonnen knal len zodra er een hagelbui op komst is. De rechtbank in Middelburg be paalde onlangs dat hagelkanonnen in de gemeente Borsele niet meer gebruikt mogen worden omdat ze te veel geluid produceren. De zaak was aangespannen door de Stich ting Behoud de Zak van Zuid-Be veland. Vanaf januari moet iedere fruitteler een vergunning aanvra gen. „Op het moment dat het hageka- non aangaat, horen we een 'boef1.', zegt Marjoke Klaver uit Nisse. „Een dof geluid. Op dat moment zie je vaak een donkere lucht. Het is voor ons vaak een teken om naar binnen te gaan of de was bin nen te halen. Ik heb er geen enke le moeite mee, en ik kom niet uit de landbouwwereld, dus ik heb er geen belangen bij. Als dit een mo gelijkheid is om schade aan fruit te beperken, vind ik dat we niet zo moeilijk moeten doen. Het ge beurt misschien een keer of vijf per jaar." Bij de gemeente Borsele - de ge meente met de meeste hagelka nonnen in Zeeland - zijn in de af gelopen vier jaar twaalf klachten binnen gekomen over de negen ka nonnen, waarvan één dit jaar. Een enquete van vijfjaar geleden, uitge voerd door het CDA - inderdaad wel een pro-anti-hagelkanonclub - toonde brede steun aan voor de knalapparaten in de zak van Zuid-Beveland. De dorpsraad in Heinkenszand heeft zich ook eens voor het gebruik van het hagelka- non uitgesproken. Belinda Remkes woont in Vogel waarde, tussen twee fruitteeltbe- drijven in. Ze zegt juist blij te zijn met de kanonnen. „We weten daardoor precies wanneer er slecht weer op komst is. Toen vorig jaar bijna overal in de regio hagelscha- de aan auto's is ontstaan, hadden wij nergens last van. De eerste keer dat je een hagelkanon hoort, is het schrikken, maar het went snel. We hebben meer last van voorbij razend landbouwverkeer en vrachtwagens." Louis Kesteloo maakt als enige sudokugrammen waarbij geen letters ca deau worden gegeven. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 18