Veere wil huizen aanpakken Brandweerauto's oefenen op Walcherse stranden WALCHEREN Runderen De Braakman toch in de verkoop PIM PRE-SALE almanak Marathon DONDERDAG 15 november 2012 17 Echt iets voor gevorderde puzzelaars 18 en 19 Veel belangstelling voor Engelse Wijk 20 en 21 Bestaande woningvoorraad moet toekomstbestendig en aantrekkelijker door Annemarie Zevenbergen DOMBURG - Veerenaren moeten zo lang mogelijk in hun eigen huis kunnen blijven wonen. Zowel de ouderen als de starters in de ge meente. Maar ook degene die an ders wil wonen, bijvoorbeeld in een leefgemeenschap, moet z'n plekje in de gemeente kunnen vin den. Om (toekomstige) huiseigena ren daarbij te helpen, zet de ge meente geld opzij in een herstruc tureringsfonds. Dat geld is er niet om simpelweg verbouwingen aan bestaande wo ningen te betalen. Iemand die zijn woning aan z'n leefomstandighe den wil aanpassen, kan samen met de gemeente de mogelijkhe den verkennen, al dan niet via dat nieuwe fonds. Maar ook het herge bruik van voormalige agrarische bedrijven en andere leegstaande gebouwen, kan mede uit dat potje gefinancierd worden. Een aantal bestaande fondsen, zo als Duurzaam bouwen en Particu liere Woningverbetering, wordt sa mengevoegd in dat herstructure ringsfonds, waardoor het van start gaat met éen 'startkapitaaltje' van 75.000 euro. Wethouder Chris Maas: „Het is niet zo dat we nu een grote pot geld hebben, waaruit we van alles en nog wat zullen betalen. Het is echt bedoeld om onze woning voorraad, 82 procent daarvan is in particuliere handen, aantrekkelij ker en toekomstbestendig te ma ken. We krijgen straks meer kleine re huishoudens, onder meer door de vergrijzing. Wij stimuleren dat ouderen zo lang mogelijk zelfstan dig wonen. Niet alle woningen zijn daar geschikt voor. Maar ook de directe leefomgeving heeft dan aanpassingen nodig." „Dit is slechts een begin. Het fonds moet straks 'gevoed' worden om daadwerkelijk wat te realise ren. Dat kan met de bijdragen van ontwikkelaars van bouwplannen aan de gemeente voor bijvoor beeld het aanleggen van voorzie ningen of ruimtelijke ontwikkelin gen. Daarnaast kan een deel van opbrengst per vierkante meter bouwgrond die de gemeente zelf verkoopt, naar het fonds vloeien." „Wij zullen als gemeente ook crea tieve middelen moeten vinden om die herstructurering van de grond te krijgen. Dus ook buiten de ge baande paden treden. We moeten goed kijken waar behoefte aan is. Niet alleen uitgaan van huidige woonvormen en gezinssamenstel lingen. Want die veranderen in de toekomst. En daar moeten we bij tijds op inspelen." HOEK - De dieren van de kinder boerderij op Vakantie-Eiland De Braakman en zeven Schotse Hoog landers moeten worden verkocht. De oerrunderen grazen in het noordoosten van De Braakman. „De opdracht om te verkopen, heb ik van de beheerder gekregen", zegt een teleurgestelde Marco Knipping, hoofd groenbeheer van het Vakan tie-Eiland dat al geruime tijd in gro te problemen zit. Knipping: „Eigen lijk wil ik niets verkopen, maar ik heb weinig te willen. Ik dacht: als ik nou wat hulp krijg van mensen die begaan zijn met de dieren, kun nen we het tot 1 januari uitzingen. Misschien is er dan een nieuwe ei genaar." Of er dan nog dieren zijn, is niet zeker. Vandaag komt een de legatie van De Schaapskooi bij Heinkenszand naar De Braakman. Knipping: „Ze willen eventueel wat dieren overnemen." Wat er met de Schotse Hooglanders moet gebeuren, is onduidelijk. „Een lasti ge zaak", erkent boswachter Marij ke Lieman van Staatsbosbeheer. „Ons is gevraagd of we die hooglan ders kunnen overnemen, maar dat is niet eenvoudig. In Zeeuws-Vlaan deren hebben we geen eigen vee lo pen. We werken samen met boe ren die grond van ons pachten. Het mooiste is dat een boer bijspringt." Paul KOOPZONDAG 18 NOV 12.00 UUR-17.00 UUR Jan Gielenplein 6 Oudenbosch www.PaulPim.nl VLISSINGEN - De brandweer oefent deze dagen op de Walcherse stran den met de vierwielaangedreven brandweerauto's. Woensdag kregen chauffeurs van de brandweer uit Vlissingen en Oostkapelle instructie van onder anderen Hans Haarbosch van rij school Jasperse. Vandaag krijgen weer andere brandweerchauffeurs rijles in het zand. Na een theorieles reden ze het Nollestrand op. In de middag werd geoefend bij Westkapelle. De moeilijkheid bij het rijden op het strand is de verradelijlce onder grond. Rul, los zand is nog vanuit de cabine te herkennen. Bij laag water kan het drooggevallen strand er zo solide uitzien als een betonnen landingsbaan. Maar in werkelijkheid heeft de ondergrond soms slechts de stevigheid van drijfzand. Gevolg, de brandweer auto zakt weg en rijdt zich vast Het verkennen van het strand is dus belangrijk. Wie met zijn wagen vast komt te zitten op het strand, heeft niet eeu wig de tijd om los te komen. Bij opkomend water is het zaak om snel weg te geraken.. Een brand weerauto die in het zoute water heeft gestaan, kan immers als ver loren worden beschouwd, aldus in structeur Haarbosch. De oefening is niet alleen nuttig voor rijden op het strand. De vier wielaangedreven Zeeuwse brand weerauto's moeten soms ook assis teren bij het blussen van bos- en heidebranden in Brabant. Ook daar is rul zand. Er is op de heide weliswaar geen gevaar van opko mend water, maar wel van nade rend vuur. En daar kan een brand weerwagen ook niet tegen. Bekijk de video op www.pzc.nl/video Tip? redactie@pzc.nl Het Middelburgse gezin besloot eens een bezoekje te brengen aan het Rijksmuseum. Onderweg werd op de radio gewaarschuwd dat toegangs wegen naar Amsterdam waren afge zet vanwege de marathon. De par ketplannen werden aangepast en na een ritje met de tram kwamen pa, ma en de twee tieners bij het mu seum aan. Het was wat saai, maar gelukkig lag nog een tochtje door de winkelstraat in het verschiet. De rou te werd echter geblokkeerd door de marathon. Met bewondering werd naar de deelnemers gekeken. „Als ik mee zou doen aan een marathon, dan zou het hier zijn", zei vader. Zijn dochter zou het niet van de plaats laten afhangen: „Ik zou voor de kortste kiezen." De twee brandweerauto's oefenen op het Nollestrand. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 17