'Het zijn rotdingen' 'Eén keer in de week een auto over het fietspad is minder gevaarlijk donderdag 15 november 2012 dan een paal waar fietsers tegenaan botsten' 11 Joep Stortelder, gemeente Goes In Goes zijn ze voortvarend aan de slag gegaan met het verwijderen van fietspaaltjes. Tot groot plezier van omwo nenden én automobilisten. Onder het motto 'Op weg naar nul' wil Goes een eind maken aan alle ver mijdbare ernstige ongeval len in het verkeer. Maar de ambities van de gemeente gaan verder. „We willen tot de top drie van beste fiets- steden van Nederland horen", vertelt verkeerswethouder Loes Meeuwisse (WD). Genoeg redenen om mee te doen aan een proef om zo veel moge lijk hinderlijke fietspalen te verwijde ren. Afgelopen maand zijn de laatste obstakels weggehaald, veelal tot op luchting van aanwonenden. „Tegen die paal zijn verschillende mensen aan gereden. Ik heb een keer een man geholpen, die bleef na de botsing op straat liggen. Je schrikt ge weldig. Het zijn rotdingen", vindt Tonnie Rentmeester. Het fietspad naast haar huis aan de Valckeslotlaan is een veel gebruikte route tussen het centrum en de oostkant van Goes. De kans dat automobilisten het pad nu als sluiproute gebruiken acht Rent meester klein. „In de herfst en winter was de paal meestal weg om de blade ren op te ruimen en om te strooien. Ik heb er nog nooit een auto stiekem overheen zien rijden." In de wijk Goese Polder zijn de erva ringen anders. In de schaduw van de grootste paal van de stad, de 137 me ter hoge televisietoren, is een fietspaal- tje na twee weken alweer terugge plaatst omdat automobilisten het pad gingen gebruiken. Ongelukken heb ben zich voor zover bekend niet voor gedaan, maar de situatie op het smal le pad was volgens een aanwonende 'levensgevaarlijk'. Iets verderop op een ander stuk fietspad moet de paal nog teruggeplaatst worden. „Er rijden regelmatig auto's met aanhangers over het fietspad, naar de stortplaats. Het scheelt een flink eind omrijden", zegt Fanton Peci, die tegenover de in gang van het pad woont. „Ik denk dat je de meeste palen niet zo maar kunt weghalen", zegt de man, die zelf ook eens tegen een exemplaar is aangere den. Al met al verdwijnen er in Goes voor alsnog maar tien paaltjes definitief uit het straatbeeld. De rest van de top 25 blijft staan, maar wordt wel aange pakt. Zo komt er op het wegdek een witte gestileerde 's' om de paal, om fietsers te waarschuwen dat er een obstakel aan komt. De palen zelf worden ver vangen door exemplaren die beter re flecteren en waaraan fietsers zich niet meer kunnen bezeren aan uitwendi ge hangsloten. Aan de rand van de stad bij een spoor wegovergang, waar geen lantaarnpa len staan, pronkt de primeur van Goes: een paal met led-verlichting die wordt gevoed met zonne-energie. Geen goedkoop paaltje, maar wel goed zichtbaar in het donker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11