onschuldig aan Tanjamania' Catalogus aan misdragingen 55 Tientallen doden door gevechten bij Damascus 3 dagen aan het strand in Zeeland cheap.nl/dagactie| 0900-700 7004 woensdag 14 november 2012 Tanja Nijmeijer is bij de on derhandelingen tussen de Fare en de Colombiaanse re gering die volgende week be ginnen. Is ze een heldin of een terroriste? door Joost Sijtsma Wat kan de Fare zich beter wensen als pr-boegbeeld dan een vrouw als Tanja Nijmeijer? Mooi, jong en westers. De beweging maakt dankbaar ge bruik van haar om te laten zien dat de rebellen een rechtvaardige strijd voeren, die ook een jonge westerse vrouw er toe brengt haar luxe leven op te geven om - al tien jaar inmiddels - in de jungle te gaan leven. De 34-jarige Nijmeijer zegt dat ze strijdt voor een verheven doel. Ze vertelde vorige week na haar aan komst in Cuba, waar de onderhan delingen tussen de Fare en de rege ring volgende week beginnen: „Al le strijders hebben veel hoop dank zij dit nieuwe vredesproces dat hier begint. We willen zeggen dat vrede voor ons een vrede is van eten, een dak boven je hoofd, on derwijs, met recht op grond, en fin, vrede met sociale rechtvaardig heid." Bij al die aandacht voor Nijmeijer en haar boodschap van sociale ge rechtigheid wordt vaak vergeten dat ze een terroriste is. Ze is lid van een organisatie die handelt in drugs, politici en grootgrondbezit ters ontvoert, bedrijven afperst en bomaanslagen pleegt. Ook maakt de Fare gebruik van kindsoldaten. Die worden gedwongen een gevan gene of ontrouw lid van de bewe ging te vermoorden. Een niet zo frisse club dus, waar Nijmeijer lid van is. Zelf wordt ze door Interpol gezocht wegens ont voering en terrorisme. In het ka der van de vredesonderhandelin gen op Cuba werden de arrestatie bevelen tegen haar onlangs opge schort. Er lopen in Colombia twee arrestatiebevelen tegen Nijmeijer. Een vanwege rebellie tegen de Co lombiaanse staat en een vanwege een uitleveringsverzoek van de Verenigde Staten. Dat land ver denkt haar onder meer van het medegijzelen van drie Amerika nen. Tijdens een verkennings vlucht in 2003 met een Cessna om drugshandel in kaart te brengen, verongelukte hun toestel. De vijf inzittenden overleefden de crash, twee van hen - een Amerikaan en een Colombiaan - werden direct geëxecuteerd door de Fare. Drie Amerikanen werden ruim vijf jaar gevangen gehouden. Op filmbeel den is te zien dat Nijmeijer als tolk bij de gegijzelden aan tafel zit. In Trouw gaf Nijmeijer toe dat ze be trokken is geweest bij het plegen van aanslagen. Als voorbeeld noemde ze de aanslag op een bus, maar ze zei dat daarbij niemand gedood of gewond was geraakt. „Andere aanslagen, op bedrijven die geen revolutionaire belasting betaalden, gebeurden altijd mid den in de nacht. Ik ben er 100 pro cent zeker van dat daar nooit bur gers bij om zijn gekomen." Daarmee schetst ze een vrij roos kleurig beeld van de Fare: er wor den wel aanslagen gepleegd, maar niemand wordt getroffen. Het IKV Pax Christi, dat onder meer actief is in Colombia, stelt dat de Fare zich wel degelijk schuldig maakt aan het schenden van mensenrech ten. „Veel Colombianen hebben een hekel aan de Fare terwijl Tanja in Nederland een halve heldin lijkt te zijn", zegt Helma Maas, van IKV Pax Christi. „Er worden door de Fare mensen ontvoerd en be drijven afgeperst. De aandacht richt zich nu heel veel op Tanja, daarbij wordt vergeten hoe de ge wone mensen te lijden hebben. Ze zitten tussen twee vuren, tussen de Fare en het regeringsleger waar in ook harde jongens zitten. We vrezen een compromis in de on derhandelingen waarbij de Farc-le- den een stuk grond krijgen om te bebouwen. Dat kan dan ten koste gaan van de inheemse bevolking, van wie het land wordt afgeno men." De vraag is of Nijmeijer ook een stuk land krijgt, want de Amerika nen willen haar berechten. Ze heb ben tegen haar een lijst van zeven aanklachten opgesteld. Als ze schuldig wordt bevonden is dat goed voor zestig jaar in de cel. blicitaire meesterzet van de guerril la's is. „Het lijkt erop dat ze de ster van de Fare in het vredesproces wordt. Het beste middel om Euro pa te heroveren", aldus Andrés Candela, commentator van het ge zaghebbende dagblad El Tiempo. „Dat is een bittere pil die de Co lombiaanse regering heeft moeten slikken." De Colombiaanse wrevel baseert zich vooral op het gebrek aan kriti sche vragen over de Fare. Voor veel Colombianen is de Fare geen guerrilla-beweging, maar een terro ristische organisatie die aanslagen pleegt en onschuldige burgers heeft vermoord. Er is echter ook een keerzijde: een groot deel van de Colombianen bewondert Nij meijer wel degelijk. Amerikaanse legertop in opspraak door schandaal Colombiaans weekblad 'Semana' ClA-baas en oud-commandant in Irak en Afghanistan, David Pe- traeus, is al weg. Generaal John Allen is ook in het nauw gedre ven. Amerika maakt zich zorgen om een serie schandalen rond hoge militairen, waarbij overspel nog het minste kwaad is. door onze correspondent Manneke Keultjes en Bob van Huët WASHINGTON - De tijd dat officie ren ook gentlemen waren lijkt voorbij. Nadat CIA-directeur en voormalig commandant van de coalitiestrijdkrachten in Irak en Af ghanistan, David Petraeus, vrijdag moest aftreden wegens een buiten echtelijke affaire, is nu zijn wapen broeder generaal John Allen in op spraak geraakt. De Amerikaanse commandant in Afghanistan zou 'ongepaste' e-mails hebben gestuurd naar Jill Kelley, een vriendin van de familie Petraeus. Zij bracht de affaire van Petraeus met zijn biograaf Paula Broadwell aan licht doordat ze had geklaagd over anonieme dreig- mails die aan haar waren gestuurd. Die mails kwamen van Paula Broadwell, ontdekte de FBI die de zaak oppakte vanwege veiligheids risico's in de entourage van de oud-generaal. Toen de FBI deze mailwisselingen verder onderzocht, werd de inmid dels beëindigde affaire van Broad well met Petraeus ontdekt. Naar verluidt wilde Broadwell Jill Kelly- bang .maken omdat ze in haar ogen te 'flirterig' zou zijn geweest met David Petraeus, haar minnaar. Maandag deed de FBI in Charlotte (North Carolina) een inval in het huis van de ex-minnares van Pe traeus. De rol van generaal Allen in dit BEIROET - Hevige gevechten in en bij Damascus hebben gisteren ze ker 41 mensen het leven gekost, voornamelijk burgers, zei het Ob servatorium voor de Mensenrech ten. In de stad Ain al-Fijeh ten westen van de hoofdstad ontplofte een au tobom, waardoor meerdere men sen gewond raakten. De aanslag veroorzaakte volgens de Syrische staatstelevisie ook grote materiële schade. Ten oosten van de hoofdstad in het Ghuta-district vielen rebellen openbare gebouwen aan. Het leger gebruikte tanks om verschillende steden ten oosten van Damascus aan te vallen, waaronder Harasta, Zabadani en Irbin. In de hoofd stad braken gevechten uit in het zuidelijke district Tadamun, dat al het toneel was van meerdere bot singen sinds de zomer. Jill Kelley verlaat haar huis. Zij kreeg e-mails van Paula Broadwell. foto AP spel is niet duidelijk. Een woord voerder van het ministerie van De fensie wilde niet ingaan op de in houd van de mails tussen Allen en Jül Kelly. De onderzoeken van de FBI rond Petraeus - vanwege het veiligheids risico dat een 'chantabele' CIA-chef zou vormen - zijn eigen lijk maar peanuts bij alle generaais- sterren die het afgelopen jaar al zijn gevallen in de Amerikaanse krijgsmacht. Onder het kopje 'Bezorgdheid groeit over de ethiek van topmili- tairen', deed de New York Times gisteren een opsomming waar het eerste de beste kolonelsregiem van een bananenrepubliek rood van zou worden. Een kleine bloemle zing: Brigadier-generaal Jeffrey A. Sin clair van de 82e Airborne Divisie in Afghanistan is voor de krijgs raad gedaagd wegens seksueel wan gedrag en gedwongen sodomie met vijf vrouwen. De voormalige commandant van de 173e Brigade Luchtlandingstroepen, James Jo hnson, werd uit het leger gezet en gedegradeerd wegens fraude en een dubbel huwelijk met een Iraak- se vrouw. Landmachtgeneraal 'Kip' Ward wordt verdacht van een fraude ter hoogte van vele tienduizenden dollars ten behoe ven van reisjes en hotels. De luchtmacht ten slotte zit nog steeds in de maag met de nasleep van het schandaal op Lackland Air- force Base, waar zes mannelijke in structeurs zijn beschuldigd van ver krachting van vrouwelijke rekru ten. De vraag die nu op ieders lippen ligt: deelde de vrijdag opgestapte Petraeus tussen de lakens ook staatsgeheimen met Broadwell. Tijdens een speech die zij eind ok tober gaf, leek Broadwell voor het publiek onbekende details te ge ven over de aanslagen op 11 sep tember 2012 in het Libische Ben ghazi, waarbij vier Amerikanen omkwamen. Over die kwestie zou Petraeus getuigen in het congres. Wellicht in een poging de geruch ten te ontkrachten, verwees de CIA de lezing van Broadwell naar het rijk der fabelen. 2 overnachtingen incl. ontbijt Gratis parkeren Wi-Fi 1/ Gratis gebruik sauna zwembad Op 50 m. van het strand m Golden Tulip Strandhotel Westduin van^ee^ per persoon, per arrangement "Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl. res.koslen C 15 per boeking. Voorwaarden zie website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9