Tanja, toch niet zo Colombianen ergeren zich 81 buitenland Maserati blijft dienstauto generaal woensdag 14 november 2012 JERUZALEM Israël overweegt leiders te liquideren Israël overweegt de omstreden praktijk van het liquideren van lei ders op de Gazastrook te hervatten. De hoop is dat daarmee raketaan- vallen op het zuiden van Israël van uit Gaza een halt worden toegeroe pen. Dat hebben anonieme bron nen bij het leger gisteren gezegd. De afgelopen dagen zijn meer dan honderd raketten afgevuurd vanuit de Gazastrook. LONDEN Britse oud-bisschop verdacht van misbruik De Britse politie heeft gisteren de anglicaanse oud-bisschop Peter Ball gearresteerd. Hij wordt ver dacht van seksueel misbruik van jongeren in de jaren '8o en '90. Ball (80) trad in 1993 af als bisschop van Gloucester, nadat hij had toegege ven dat hij zich ongepast had gedra gen jegens een 19-jarige man. Hij kwam er toen van af met een offi ciële waarschuwing van de politie. TORONTO 'Vegetatieve patiënt communiceert' Een patiënt die al meer dan 10 jaar in vegetatieve toestand verkeert, heeft laten weten dat hij geen pijn heeft. Wetenschappers konden dat zien op een zogeheten fMRI-scan aan de hersenactiviteit van de 39-ja- rige Canadees Scott Routley, toen ze hem vragen stelden. Volgens zijn behandelend arts 'moeten de medische leerboeken worden her schreven'. PARIJS Frankrijk: 'Geen luchtaanvallen in Mali' Noch Frankrijk noch Europa zal mi litair ingrijpen in Noord-Mali, zelfs niet vanuit de lucht. Dat heeft de Franse minister van Defensie Jean-Yves le Drian gisteren gezegd. Het West-Afrikaanse samenwer kingsverband Ecowas keurde zon dag een plan goed om 3.000 militai ren naar Mali te sturen om dat door radicale islamisten geleide land te stabiliseren. BRUSSEL Ruzie over kerstboom op Grote Markt Duizenden Brusselaren zijn verbol gen over de vervanging van de tra ditionele kerstboom op de Grote Markt door een modern kunst werk. Critici spreken zelfs over een buiging voor de moslims. Zij on dertekenden een petitie tegen het bannen van de 'echte' kerstboom. Burgemeester Freddy Thielemans ontkent religieuze motieven voor de abstracte kunstboom. BANGKOK 600 gesmokkelde cobra's onderschept De Thaise autoriteiten hebben zes honderd gesmokkelde cobra's in beslag genomen. De slangen waren waarschijnlijk afkomstig uit Malei sië en bedoeld voor medicinaal ge bruik of voor consumptie. De rep tielen zijn zo'n dertienduizend eu ro waard. De smokkelaar heeft be kend. Hij was van plan de slangen via het noordoosten naar Laos te brengen. door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Premier Mario Monti be loofde bij zijn aantreden de topsa larissen en de jungle van privileges in de Italiaanse publieke sector aan te pakken. Dat lukt niet echt met het Italiaanse leger, dat 2,5 mil jard moet bezuinigen. Aangekondigd is het ontslag van 8.500 man personeel in de komen de twee jaar en nog eens 20.000 voor 2024, waarna er nog 150.000 over zullen zijn. Slachtoffer zijn de slecht betaalde soldaten en admini stratieve krachten, terwijl officie ren en generaals buiten schot blij ven, evenals hun privileges. Aangetekend zij dat er in het leger meer commandanten zijn dan sol daten (94.000 om 83.400) - in Ita lië de 'omgekeerde piramide' ge noemd - en vooral een enorm aan tal 'hoge' generaals: 425, ofwel een op de 418 militairen. Ter vergelijking: het Amerikaanse leger heeft een generaal op elke 1.564 man. De denktank voor de fensievraagstukken Icsa schreef vo rig jaar in een rapport dat Italië makkelijk toe kan met 150 gene raals, een aanbeveling die ook door Monti wordt genegeerd. In een tijd waarin aan de Italianen een eindeloze reeks van offers wordt gevraagd, zijn de gehand haafde privileges nog pijnlijker. De hoogste generaals verdienen rond de 480.000 euro, en dat is 'Veel Colombianen hebben een hekel aan de Fare' bijna twee ton meer dan de door Monti ingevoerde Italiaanse va riant op de balkenendenorm. Daar bij hebben de 44 hoogste gene raals een Maserati als dienstauto en wonen ze vrijwel gratis in ex treem luxe appartementen die ei gendom zijn van het ministerie van Defensie, dat alleen voor on derhoud ervan jaarlijks vier mil joen uitgeeft. De (2.342) generaals met minder sterren en andere officieren heb ben het ook niet slecht, want er zijn voor hen bijna 20.000 leuke woningen beschikbaar. Bovendiên is er een genereus automatisch be- vorderingssysteem - hoe kan het ook anders - met een toegift voor wie met pensioen gaat, want op dat moment treedt automatisch de overgang in naar een hogere rang en dito pensioen. Dat doet pijn in een land dat eerder de meest rigou reuze pensioenhervorming van Eu ropa heeft doorgevoerd. Uit de defensieruif blijken ook nog heel wat geestelijken te eten. Er zijn 182 kapelaans in dienst van het leger, allen met ofïïciersstatus, terwijl hun baas, monseigneur Vincenzo Pelvi, de rang heeft van een (lagere) generaal. Pikant is dat de huidige voorzitter van het Itali aanse episcopaat, de strenge Ange- lo Bagnasco, die slechts drie jaar als Teger-bisschop' de kapelaans aanvoerde, dankzij deze functie sinds zijn 63e geniet van een pen sioen van 4.000 euro per maand. Tanja Nijmeijer vorige week tijdens een persconferentie in Havana. foto Jorge Pérez/AP Idealistisch begin De Fare - de Fuerzas Armadas Revo- lucionarias de Colombia (Revolu tionaire Strijdkrachten van Colom bia) - is in 1964 begonnen als de mi litaire vleugel van de communisti sche partij. In de begintijd was de Fare een idealistische guerrillabe weging die onder meer streed voor landhervorming. In de jaren '80 raakte de groep betrokken bij illega le drugshandel. In de afgelopen 20 jaar zijn volgens gegevens van Am nesty International in Colombia meer dan 70.000 mensen ver moord, ruim 13.000 ontvoerd en vier miljoen ontheemd geraakt door de strijd tussen de Fare en re geringstroepen. door onze correspondent Jan-Albert Hootsen MEXICO-STAD - „In Nederland heb ben jullie niet gedwongen huis en haard moeten verlaten, massaslach tingen gezien of aanvallen op de burgerbevolking mee moeten ma ken", twittert de Colombiaanse jongeman. Hij wil niet bij naam ge noemd worden, uit angst voor re presailles. „Maar daar heeft zij het natuurlijk niet over." 'Zij' is Tanja Nijmeijer en ze is sinds enkele weken het middel punt van een niet te stoppen hy pe. Volgende week - aanvankelijk zou dat morgen zijn - beginnen in de Cubaanse hoofdstad Havana of ficieel de onderhandelingen tus sen de Colombiaanse regering en 'Aandacht stoort' De familie van Tanja Nijmeijer stoort zich aan alle aandacht voor de Farc-strijdster, maar begrijpen het wel. „Ze heeft een mooi koppie en ze heeft de gave van het woord. Ze is knap en intelligent, natuur lijk speelt dat een rol. Ze is voor de Fare een ideaal PR-instrument. De veelheid aan aandacht stoort ons echter", verklaarde haar oom giste ren. de guerrillero's om een einde te maken aan de burgeroorlog in Co lombia. Die duurt al bijna een hal ve eeuw en heeft tienduizenden mensen het leven heeft gekost. Tanja Nijmeijer is lid van de Farc-delegatie. Voor de Nederlandse media is die historische dag echter van onderge schikt belang. De bij de Fare als 'ka meraad Alexandra' bekend staan de Twentse zou in Havana een persconferentie gaan geven, zo wil het gerucht. Niemand die het ze ker weet, maar de spanning loopt zo hoog op dat beschouwingen over het vredesproces alleen maar gaan over Nijmeijer. In Colombia neemt de irritatie over de Nederlandse benadering met de dag toe. Beleidsmakers me nen dat er buiten hun land dank zij Nijmeijer een veel te positief beeld van de Fare ontstaat. Ze ge ven schoorvoetend toe dat het in zetten van de Denekampse een pu-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8