Mensenhanden helpen paling op verre reis 221 zeeland Palingstand Bouw huizen aan Haven Aardenburg aanstaande Eindelijk brug naar fort almanak Tip? redactie@pzc.nl Verkeerd verbonden woensdag 14 november 2012 Z door Marlijn de Koning In de rubriek 't Zit zo wordt een actueel onderwerp nader belicht Des kundigen, mensen die betrokken zijn of om een andere reden een me ning hebben over een kwestie, laten hun licht schijnen op het onder werp. In deze aflevering: de ophaalbrug bij fort Berchem Het heeft even geduurd, maar nu ligt-ïe er: de 'ophaalbrug' bij het nieuwe fort Berchem bij Retranchement. Wel zo han dig, want het fort is, doordat er een gracht rond ligt, anders echt niet te betreden. Het fort was in de zeventiende eeuw onderdeel van de Staats- Spaanse Linies, en lag op een toen strategische plaats aan de oever van Het Zwin. Van het fort was bijna niets meer over, voordag de Dienst Landelijk Gebied (DLG) het twee jaar geleden in de oude staat herstelde. De bedoeling was om het fort open te stellen voor publiek. DLG verwachtte daar veel van: niet al leen het fort zelf, maar ook de di recte omgeving nodigen uit voor verpozing. Zo is direct naast het bouwwerk een natuurgebied aan gelegd, waar onder meer de boom kikker een paradijselijk onderko men kan vinden. Tot voor kort kwamen potentiële bezoekers van een koude kermis thuis. Het pad rond het fort is niet verhard, waardoor het na enige re genval onbegaanbaar is. Het fort zelf stortte al twee keer gedeelte lijk in. En de brug, de enige toe gangsweg naar het fort, liet op zich wachten. Het komt nu allemaal goed, verze kert Joera de Moree van DLG. De brug ligt er. Het gaat om een mo dern exemplaar, dat door middel van een bovenstuk en kettingen de illusie van een ophaalbrug meekrijgt. Opvallend is dat de brug verstopt ligt aan de achter kant van het fort: niet echt uitno digend voor voorbijgangers om een kijkje te nemen in het verde digingswerk, waarin ook een oude waterput in ere is hersteld. De Moree beseft dat „Het gaat om een bewuste keuze. Uit oude teke ningen blijkt dat de brug vroeger aan deze zijde lag. Dat is ook lo gisch, want aan de andere kant liep Het Zwin." Er is bewust voor gekozen de historische situatie in ere te herstellen. „Dat is immers één van de ideeën achter het te rugbrengen van de Staats-Spaanse Linies." Het pad rond het fort wordt bin nenkort verbeterd en er komt een informatiepaneel, vertelt De Mo ree. Als het gebied dan goed toe gankelijk is, is het waarschijnlijk ook prima te gebruiken voor cul turele en recreatieve activiteiten. Fort en omgeving zouden zich bij voorbeeld mooi lenen voor histo rische spelen. „Volgens mij is het een prachtige locatie voor een voorstelling van het Zeeland Nazo mer Festival", geeft De Moree een voorzetje. Voor zulk alternatief ge bruik moet de nieuwe beheerder, Het Zeeuwse Landschap, echter toestemming geven. 'Volgens mij is het een mooie locatie voor het Zeeland Nazomer Festival' TWEELINGEN Drie tweelingen in een klas, ga daar als juf maar eens aan staan! Kijk naar de video op www.pzc.nl/video KLASSENWERK Waarom verlaten jongeren de streek? Wat is hun remedie tegen de krimp? Lees het op www.pzc.nl/klassenwerk STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Met het project Paling Over De Dijk wordt de groei van de palingstand in Nederland weer gestimuleerd. Met behulp van fuiken worden geslachtsrijpe palingen gevangen en over de dijk terug in zee gezet gen, goed voor 52 kilo. En er zaten flinke jongens bij, sommige beten zelfs naar oiis." Op de Otheense Kreek gaat het echter een stuk minder met de vangst. Daar werd vorige week slechts één paling aangetroffen. Volgens De Potter zijn daar ver schillende oorzaken voor. „Het was 'volle maan. Het is bekend dat palingen dan nauwelijks trekken en dus ook moeilijker te vangen zijn. Regen en donkere nachten met veel wind leveren veel betere resultaten op." Maar ook het gege ven dat de fuiken er inmiddels al een aantal weken staan, speelt mee. „De fuiken raken vervuild en de palingen merken dat snel op. Ze zwemmen er daardoor makke lijker langs. Deze week gaan we dan ook nieuwe fuiken plaatsen." Om ook inwoners en passerende mensen langs de kreken op de hoogte te stellen van het project, zijn er informatieborden geplaatst. De Potter: „Veel mensen kijken uit op de uitwatering. Het is daarom van belang dat ze weten wat er speelt in de omgeving en waar wij mee bezig zijn, namelijk het her stel van de aalstand." Het zijn echter niet alleen migratieproblemen die zorgen voor de sterke ach teruitgang van het aantal alen. Op nummer één staat nog altijd de commerciële palingvisserij. Maatre gelen die eerder zijn genomen om de paling er weer boven op te hel pen, zijn het meeneemverbod voor de sportvisser en de gesloten termijn voor beroepsvissers. In de maanden september, oktober en november - de periode waarin de palingtrek plaatsvindt - is er een al geheel verbod voor het vissen op paling. Het pilot-project krijgt, me de gezien de goede resultaten van dit jaar, waarschijnlijk komende ja ren een vervolg. Dankzij het nieuwe bruggetje is de binnenzijde van het fort, waar een wa terput staat, eindelijk te bezoeken. foto Mark Neelemans Het valtniet mee, voor die mede werkster op dat Goese kantoorbel len. Ze heeft ze heus wel op een rij tje, maar haar vingers toetsen soms zomaar iets wat haar hersens niet in gedachten hadden: een verkeerd num mer. Zoals laatst. - „Hallo!!!", schalde het door de hoorn. - „Dag, ik ben op zoek naar me vrouw die - en - die", begon ze. - „Ik versta u niet!!!", brulde de man aan de andere kant. - „Ik zoek mevrouw die - en -die!!!", schreeuwde de medewerkster in de te lefoon. - „Ik kan u niet verstaan!!!" bulderde de opnemer verontwaardigd. „Want ik ben doof!!! - tuut, tuut, tuut..... door Martijn de Koning AARDENBURG - De langverwachte bouw van woningen in 'collectief opdrachtgeverschap' aan de Haven in Aardenburg begint volgend jaar. Dat zegt Catrinus Tuinstra van Collectief Particulier Opdrachtge verschap Zeeland, dat de bouw van de huizen begeleidt. De gemeente Sluis wil de Haven in Aardenburg opknappen en kocht daarom een flink aantal wo ningen aan die straat op. Een deel ervan werd vier jaar geleden ge sloopt om plaats te maken voor een project waarbij huizen in col lectief opdrachtgeverschap ge bouwd zouden worden. Daarbij maken meerdere bewoners geza menlijk gebruik van de diensten van, onder anderen, één architect, waardoor de kosten worden ge drukt. Volgens Tuinstra zijn er nu vier belangstellenden voor de koop van een eensgezinswoning (kosten zo'n 180.000 euro) volgens die constructie. De bouw ervan be gint binnen enkele maanden; de huizen zijn over een jaar ldaar. Mo gelijk worden er vijf huizen ge bouwd; de aannemer zet de vijfde woning nog in de verkoop. Er is aan de Haven ook plek voor twee starterswoningen, maar daarvoor is nog te weinig belangstelling. Op enkele kreken in Zeeuws- Vlaanderen loopt een proefpro ject om geslachtsrijpe palingen terug in zee te zetten. Stuwen en gemalen vormen grote obsta kels voor de palingen op hun verre reis naar de paaigronden in de Sargassozee. door Paul Begijn Ruim 5000 kilometer lang is de reis die palingen moeten afleggen om hun paaigronden in het Caribisch gebied te bereiken, het broedgebied van de Europese pa ling. Een reis van ruim een half jaar waarop niet meer gegeten wordt. Op die reis komen ze heel wat gevaren tegen, weet Eddy de' Potter, controleur bij het project Paling Over De Dijk. „Maar de eer ste hindernis komen ze al vlakbij huis tegen. Gemalen, stuwen en waterkrachtcentrales vormen na melijk een groot obstakel. Omdat palingen altijd een weg naar zee proberen te vinden, worden ze vaak vermalen in de draaiende pompen van de stuwen, gemalen en waterkrachtcentrales." Door de grote afname van het aan tal alen doen overheden - zowel op nationaal als Europees niveau - er alles aan om projecten in het le ven te roepen om de stand van de aal të verbeteren. Zo worden vistrappen en aalgoten aangelegd zodat de palingen weer vrij van en naar zee kunnen zwemmen. Een andere maatregel, en veel goedko per, is het met mensenhanden te rugzetten van de paling in zee. Dat gebeurt onder meer in de uitwate ring van de Otheense Kreek in Ter- neuzen en in de Hoekse Kreek. In beide kreken staan vier fuiken, die wekelijks worden geleegd door be roepsvisser Bout uit Tholen. Het project duurt drie maanden, van september tot en met november. In deze periode vindt de paling trek plaats. Eddy de Potter van hengelaarsvereniging ONI houdt de verrichtingen nauwgezet bij in een logboek. „Vorige week hadden we op de Hoekse Kreek 25 palin- Eddy de Potter zet de gevangen paling terug in de uitwatreringssluis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 82