Oostappen Groep wil Braakman niet kopen Het doden van haantjes is onnodig 261 zeeland Scholen hebben nauwelijks zicht op varende leerlingen School at Sea Winkelpersoneel vaak agressief bejegend Kandidaat-Statenleden PvdA hebben het te druk Studiefolder van HZ scoort goed in onderzoek vakbond LSVb woensdag 14 november 2012 s»«rasHKgsHKM Campinggasten zijn wanhoop nabij door Romain van Damme en Eugène Verstraeten HOEK - De Oostappen Groep Va kantieparken uit het Oostbrabant se Asten zegt totaal geen interesse te hebben in Vakantie-Eiland De Braakman in Hoek. Dat vakantie park zit in zwaar weer. „Wij hebben net vakantiepark Ri- vièra Beach in Biddinghuizen over genomen", zegt woordvoerder Jos Mennen. „Een miljoeneninveste ring, want er is veel achterstallig onderhoud. Daar hebben we onze handen vol aan. Er zijn absoluut geen plannen om De Braakman en zwembad Scheldorado over te nemen." Dat is opmerkelijk omdat Oostap- pen-directeur Peter Gillis volgens ooggetuigen regelmatig rondliep op De Braakman. Er zou zelfs al een handtekening van hem onder een koopcontract staan. Later werd gezegd dat de koop niet door ging, omdat er een aanzienlijk be ter bod uit België kwam. Bij die speculaties is het tot nu toe geble ven. Gillis zelf was niet bereikbaar voor commentaar. Inmiddels verkeren campinggas ten van De Braakman al dagen in grote onzekerheid. Ze hebben nog altijd elektriciteit en water omdat leverancier Delta nog niets heeft af gesloten. „Er is nog overleg, maar het ultimatum dat we gesteld heb ben, komt wel dichtbij", zegt een woordvoerster van Delta. De gastoevoer ligt al een tijdje stil. „Het is een schimmige en onduide lijke situatie", zegt wethouder Pim Broekhuysen van de gemeente Ter- neuzen. „We hebben er in het col- legeoverleg over gesproken, maar kunnen weinig doen. Dit is een privaatrechtelijke zaak. Wel heb- door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Zeeuwse middelbare scholen hebben nauwelijks zicht op de studievoortgang van leerlin gen die deelnemen aan het zes maanden durende zeil- en lespro gramma School at Sea. Of de leer lingen - allemaal uit vwo-4 - dit jaar overgaan, hangt af hun eigen zelfstandigheid en de begeleiding aan boord. Vier leerlingen van SSG Nehalen- nia in Middelburg, het Zwin Colle ge in Oostburg en SSG De Rede in Terneuzen, varen met zestig leef tijdgenoten naar de Caraïben en te rug. Ze vertrokken eind oktober. Uit een analyse van het ANP blijkt dat van de eerste lichting vorig schooljaar één op de zes scholie ren bleef zitten. Het ministerie van Onderwijs wil daarom meer grip op initiatieven als School at Sea, omdat de onderwijskwaliteit lastig te meten is, ook al zijn er op het schip vijf docenten aanwezig. De Zeeuwse scholen hebben wél duidelijke afspraken gemaakt met de leerlingen. „De docenten aan boord duidelijk geïnformeerd. Ze weten welke stof behandeld moet worden. Toetsen sturen we op", zegt afdelingsdirecteur Ralph Ep- ker van de Nehalennia. „De leerlingen hebben alle materia- door Frank Balkenende VLISSINGEN - Agressieve klanten. Bijna eenderde van het winkelper soneel in Zeeland heeft er regelma tig mee te maken. Dat meldt de Ka mer van Koophandel. Bedreigingen met lichamelijk en geestelijk geweld zijn dan ook een groot probleem voor ondernemers en hun medewerkers. Daarnaast wordt Zeeland getroffen door een toename van overvallen. Om ondernemers en hun perso neel goed voor te bereiden op een agressieve klant of een overval, houdt de Kamer van Koophandel 19 november in het stadhuis in Vlissingen de bijeenkomst 'Een overval of agressieve klant, het zal je maar overkomen'. De Kamer doet dat samen samen met ge meente Vlissingen, Regiopolitie Zeeland, Regionaal Platform Crimi naliteitsbestrijding, Vlissingse On dernemers Centrale en de Vlissing se Bedrijvenclub. Preventieve maatregelen blijken een prima wapen om overvallers buiten de deur te houden. Verder is het zinvol personeel te trainen hoe te handelen bij een overval. Dat verhoogt de kans op een goe de afloop. Tijdens de bijeenkomst zal een vertegenwoordiger van Al- bert Heijn vertellen welke impact een overval op de vestiging in Vlis singen heeft gehad. Trainer Fred Stuij en een acteur zullen dergelij ke hachelijke situaties naspelen. Be zoekers krijgen ook tips hoe ze moeten omgaan met lastige en op- dringere klanten. Na afloop kunnen bezoekers een kijkje nemen op de informatie markt 'Veilig ondernemen in Vlis singen'. Aanmelden kan via de Kamer van Koophandel: jan.bruurs@kvk.nl. Deelname is gratis. len meegekregen en ze weten wat ze moeten doen", zegt rector Frank Neefs van het Zwin College. „Ze maken ook precies dezelfde toetsen. Als het goed is, hebben ze geen achterstand als ze terug ko men." Hij geeft toe: „Er is beperkt con tact met de school. Ze zitten ver weg op zee. Als het niet goed gaat, kunnen we ze niet terughalen. Maar van vwo-scholieren mag je een zekere mate van zelfstandig heid verwachten." Epker: „We kunnen tussendoor niet bijsturen en hebben geen zicht op wat er aan boord gebeurt. We zijn heel benieuwd wat de ervaringen zijn." VLISSINGEN - De voorlichtingsfol ders van de HZ in Vlissingen ge ven, in tegenstelling tot die van veel andere hogescholen, uitgebrei de informatie over opleidingen. Dat blijkt uit een onderzoek van studentenvakbond LSVb. De vakbond nam folders van 31 ho gescholen onder de loep en conclu deerde dat de instellingen te wei nig gegevens verstrekken of mislei dende informatie geven. Het gaat dan bijvoorbeeld over 'topdocen- ten' of'fantastische faciliteiten', al dus de LSVb. De HZ staat echter bovenaan een ranglijst die de studentenvakbond maakte. De Zeeuwse hogeschool geeft vooral uitgebreide informatie over beroepsperspectief extra stu diekosten, stages, contact met do centen, faciliteiten en studiebege leiding. ben we als gemeente zorgplicht en daar zullen we ons zeker aanhou den. Als er een hulpvraag komt,-be kijken we wat we kunnen doen als gemeente." Duidelijk is wel dat er vanuit Arn hem, waar de Westermeijer Groep zetelt, geen hulp te verwachten is. Het monumentale hoofdkantoor (hypotheek van 4,8 miljoen euro) van Westermeijer wordt begin de cember geveild. Eerder gingen vijf bv's van de Westermeijergroep fail liet. Daar hoorde ook Lemonie In vestment BV bij. Onder Lemonie hangt weer de BV Hooge Paasch- berg en daaronder De Braakman en zwemparadijs Scheldorado. Hooge Paaschberg BV zou nog al tijd niet failliet zijn, maar dat lijkt een kwestie van tijd. Uit verslagen van de curator zou blijken dat Westermeijer een schuld heeft van maar liefst 158 miljoen euro. Wil Stutterheim en Wouter Bruins vormen het biotechbedrijf In Ovo. Ze zijn finalist van de Her man Wijffels Innovatieprijs. Ze kunnen het geslacht van het kui ken in het ei bepalen. De hand matige seksebepaling op kuikens wordt daarmee overbodig. door Edith Ramakers Op de lopende band rollen de eendags- kuikens voorbij in de broederij, terwijl geoefende handen de donzige kuikens sorteren. De hennetjes worden in de linker ko ker gegooid en de haantjes in de rechter. „En dat gaat er snel, dus niet zachtzinnig aan toe", zegt Wil Stutterheim. Als het aan Stutter heim en Wouter Bruins ligt, be hoort dit beeld snel tot de verle den tijd. „De bepaling van het ge slacht op deze manier is stressvol, onnodig en kan diervriendelijk ge beuren." In de leghennensector is de sekse bepaling een bekend probleem. Jaarlijks worden er in Nederland 45 miljoen kuikens gedood op de dag dat ze uit het ei komen. Dat zijn allemaal mannetjes. Haantjes leggen geen eieren en ze zijn daar om nutteloos voor de eiproductie. Ze worden vergast. In Nederland wordt rond 90 procent verwerkt in kattenvoer of dient als hapklare brok voor wilde dieren. „In het buitenland ligt dat percentage veel lager", zegt Stutterheim, die af komstig is uit Meliskerke en in Lei den is afgestudeerd in de biomedi sche wetenschap. Wouter Bruins is student biologie. Hij hoorde van kippenboeren dat ze er veel last van hadden dat de 'haantjes gewoon werden wegge gooid'. „Wij zijn toen aan de slag gegaan om een apparaat te ontwik kelen om de sekse te bepalen. „We maken als het ware slim gebruik van biotechnische ontwikkelin gen. We willen zo vroeg mogelijk de sekse bepalen." De broedtijd van een kip is 21 da gen. Een Amerikaanse onderzoe ker kan inmiddels op dag 17,18 het geslacht bepalen. „Maar dat is voor ons lang niet goed genoeg. Er zit dan al een echt beestje in het ei, met een volgroeid zenuwstelsel en dus met gevoel", zegt Stutterheim. Het duo kan op de negende dag beoordelen of er een haan of hen in het ei zit. „We zouden het liefst al op dag één uitsluitsel willen ge ven, maar dat is technisch niet mo gelijk. Dan bestaat er alleen nog maar een miniscuul klompje cel len." Op dag 9 is het zenuwstelsel nog niet volgroeid en reageert de em bryo nog nergens op. „Dat is voor ons het teken dat de embryo er niet onder lijdt als het dan vernie tigd wordt." Over de wijze waarop de sekse be paald wordt, wil Stutterheim nog niet veel zeggen. De kans bestaat dat het idee door anderen wordt weggekaapt. „Het prototype van het apparaat moet nog gebouwd worden, maar het zal er zo uit gaan zien, dat we binnen een paar seconden uitsluitsel kunnen ge ven." Hoogleraar Michael Richardson in Leiden is enthousiast over het pro ject van In Ovo. „Net als de pluim vee-industrie. We hebben ook de drie fokkers van legkippen bena derd. Er wordt met argusogen geke- door Marcel Modde MIDDELBURG - Frits de Kaart (66) uit Goes wordt opvolger van Gert- jan Bouterse in de Provinciale Sta tenfractie van de PvdA. Volgens de kieslijst was Eric Bak de eerste in rij, maar hij heeft net een nieuwe baan en moet het stokje daarom aan zich voorbij laten gaan. Vlak na de Statenverkiezingen maart vorig jaar moest de num mer drie op de lijst, Marcia Sme ding, ook al voor de eer bedanken omdat ze net als dansdocente aan het ROC was begonnen. Geweste lijk partijvoorzitter Aty Harwijne signaleert dat een taak in het poli tiek bestuur zich steeds lastiger laat combineren met een drukke baan. Met name omdat Provincia le Staten overdag vergaderen. „Je ziet ook dat de gemiddelde leeftijd in de Staten hoger wordt. Dus het is zeker een ontwikkeling waar voor de toekomst rekening mee moet worden gehouden." De Kaart zat van 1986 tot 2006 in de gemeenteraad van Goes. Bouter se heeft zijn zetel beschikbaar ge steld, omdat naar hem een onder zoek loopt wegens oneigenlijk ge bruik van fractiegeld in de periode (2009-2011) dat hij als eenmans fractie voor Sociaal Zeeland in de Staten zat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 80