Rust keert weer terug in huize Lonink Zoektocht naar vermoorde man intratuin Nog ruimte voor twee paviljoens op strand 24 Goudmijn woensdag 14 november 2012 5mï®®ssssaffl®s»^ Exclusief pot. 7 499 Intratuin Koudekerke GaLgeweg 5, 0118-551623 Donderdag en vrijdag koopavond www.intratuin.nl Kunstkerstboom Ashley Spruce 180 cm. 0095 Nu slechts fc 7r m. 1 1 geeft aan groen Derde speurtocht levert weer geen lichaam op door Henk Boot PHILIPPINE - Om half zeven gister morgen stond de betonmolen al te draaien bij huize Lonink aan de Mosselpolderstraat in Philippine. En in de loop van de ochtend meldde zich ook het plaatselijke hovenier met nieuwe laurierstrui ken en graszoden. Zo werden op kosten van de Bel gische justitie vakkundig in natura de wonden geheeld die onderzoe kers van het Antwerpse parket de voorbije vijf dagen hadden aange richt. Ze braken de schuurvloer af en zetten de tuin van de burge meester van Terneuzen op zijn kop. „Met vijftien tot twintig man zijn ze vijf dagen en nachten in de weer geweest. Overigens netjes en in goed overleg met ons", aldus Lo nink. Die speurneuzen scanden met behulp van röntgenappara tuur het perceel van Lonink. Op zoek naar het lichaam van de in 1996 verdwenen Belgische Vera van Laer. (toen 30 jaar). Ze was de vriendin van de toenmalige bewo ner van het pand, de Belg Mare de Schutter. Hij werd deze zomer in Thailand opgepakt en uitgeleverd. Op verdenking van fraude en cor ruptie, waarbij ook Vlaamse poli tieagenten en een magistraat be trokken zouden zijn geweest. „En men houdt er rekening mee dat hij zijn toenmalige vriendin des tijds hier heeft vermoord." Een 'macabere' gedachte, aldus Lonink. Het spitwerk leverde uiteindelijk niks op. Voor de derde keer trou wens. Ook in 1996 en 1998 werd er tevergeefs op Loninks domein ge graven. „Maar ditmaal dachten ze betere aanwijzingen te hebben dat ze alsnog hier gevonden zou wor den." Noodgedwongen kiest het Belgisch parket nu een nieuwe denkpiste om de vermeende moord op Vera van Laer hard te maken. „Teleurstellend", om schrijft Lonink het resultaat. Zeker voor de twee dochters van die vrouw die toen vijf en zes jaar wa ren. „Die verkeren nog steeds in het ongewisse over hun moeder die veel van hen hield." Voor Lonink en zijn vrouw Ani- que Thomaes was het wel even wennen. Bezoek moest zich voor af melden. De straat werd afgeslo ten. „Maar het was voor de goede zaak, En gelukkig ontmoetten we overal veel begrip en begrepen mensen en de media dat wij zelf niets met de zaak van doen had den." Lonink en zijn vrouw hiel pen waar mogelijk de speurders. „We hebben maandag na afloop een Belgisch biertje met ze gedron ken." Het KRO-programma Goudmijn schenkt van avond aandacht aan de speurtocht van Daan Dronkers (foto) en Gerard Klaasen naar de lotgevallen van Klaasens grootvader; 19.20 uur, Nederland 2 door Theo Giele Daan Dronkers was als 8-jarige jongen op 12 mei 1940 getui ge van het neerschie ten van een man op de Markt in Middelburg. Zeventig jaar later ging hij op zoek naar de toedracht en de naam van het slachtoffer. Een lange speurtocht leidde naar de Amsterdamse fami lie Klaasen. Het KRO-programma Goudmijn maakte er een reporta ge over. „Er ging een schok door mij heen toen ik het portret van Gerard Klaasen zag. Even had ik een vaag gevoel van herkenning." Oud-Mid delburger Daan Dronkers wist na zijn speurtocht veel over de man die op eerste Pinksterdag 1940, on der zijn ogen werd neergeschoten op de hoek van de Markt en de Vlasmarkt. Maar precies 72 jaar later kreeg diens naam, Gerard Klaasen, letter lijk ook een gezicht. Dit voorjaar deed Dronkers in de PZC verslag van zijn speurtocht. De familie Klaasen nodigde hem uit om zijn verhaal te doen. De bijeenkomst was in het huis van de negentigja rige dochter van Gerard Klaasen in Amsterdam. „Het was buitengewoon emotio neel", herinnert de naar zijn groot vader vernoemde KRO-journalist Gerard Klaasen de ontmoeting tus sen Dronkers en de familie. Klaasen heeft zijn opa nooit ge kend, hij werd zes jaar na de oor log geboren. Door de ontmoeting tussen Dron kers en de familie is langzaam maar zeker de mist rond het dra ma opgetrokken. Zo had de doch ter van Gerard Klaasen nog zijn laatste brieven en telegrammen in haar bezit. De 55-jarige Klaasen was handelsreiziger in rookwaren. Op dinsdag 7 mei 1940, drie dagen voor de Duitse inval, schreef hij vanuit Terneuzen een brief naar huis: „Als het enigzins gaat kom ik vrijdagavond laat thuis. Anders weer tot zaterdagmiddag. Dus er maar niet vast op rekenen." Op zaterdagmiddag 11 mei, de oor log is dan uitgebroken, stuurde hij een telegram uit Middelburg: 'Mag niet verder kom als ik kan - Ge rard'. Het is het laatste teken van leven dat de familie van hem zou ont vangen. Pas op 31 mei 1940 kreeg de familie bericht van het overlij den. Van zijn bezittingen kwam al leen zijn hoed terug. Gerard Klaasen was praktisch doofj een gevolg van de Spaanse griep waardoor hij in 1918 was ge troffen. Hij kon wel normaal spre ken, maar dus niet horen. „Waar schijnlijk is de doofheid er de oor zaak van geweest dat de ondervra gende militair meende met een spion van doen te hebben", aldus Daan Dronkers. De familie Klaasen heeft na de oor log zelf nooit naspeuringen ge daan naar het lot van hun (groot-)vader. Voor zijn kleinkin- >j deren was Gerard Klaasen alleen een portret aan de muur in hun ouderlijk huis.' De ontmoeting met Dronkers, maakte veel los, zegt kleinzoon Gerard Klaasen. Zo gingen ze op zoek naar de plaats waar de handelsreiziger begraven ligt. Dat bleek op de katholieke be graafplaats aan de Walcherseweg in Middelburg te zijn. Nog lang niet alle vragen zijn nu beant woord. „We weten bijvoorbeeld niet of hij in het ziekenhuis is over leden, onder welke eenzame om standigheden hij werd begraven", zegt Klaasen. „Er is geen dag dat ik er niet aan de dood van mijn grootvader denk." Daan Dronkers heeft bij alle moge lijke (militaire) archieven navraag gedaan. Dronkers: „Er moet reke ning gehouden worden met de mogelijkheid dat dit drama in de ze dagen van paniek helemaal niet is vastgelegd." Met een aantal neven en nichten komt Gerard Klaasen binnenkort naar Middelburg om het graf van hun grootvader en de plek des on- heils te bezoeken: „Opmerkelijk is, dat nog altijd dezelfde tegels voor het pand Roode Toren liggen. De stoep waarop mijn grootvader lag nadat hij was neergeschoten. Onderzoek in de tuin van Jan Lonink. foto Camile Schelstraete OOSTBURG - Aan het West- Zeeuws-Vlaamse strand is voorlo pig plaats voor twee nieuwe strandpaviljoens: bij 't Killetje en op een nog onbekende bestem ming. Dat blijkt uit de aanpassing van het bestemmingsplan voor het strand, dat het Sluise college wil doorvoeren. B en W zouden ook graag zien dat bij Cadzand-Bad pa viljoens bij elkaar komen te staan, maar daar stak de gemeenteraad vorig jaar een stokje voor. Wel wordt de huidige minimum af stand van 600 meter deels losgela ten: bij 't Killetje (bij de Panorama- weg bij Breskens, waar straks Wa- terdunen komt) en op één andere plek mag een paviljoen komen. Daarmee zou het aantal Sluise pa viljoens op zeventien komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 78