Weinig 'Likes' voor Hermans Kapelse declaraties komen op internet Donkere Kamer 221 Nog veel hardrijders op Postweg Lewedorp Toeristenpas voor Noord-Beveland laat zien wat de mensen doen woensdag 14 november 2012 De Donkere Kamer van Damokles is een oorlogsroman van Willem Frederik Hermans over leven en teloorgang van een sigarenhandelaar die gaat moorden voor het verzet, onder invloed van de man die zijn uiterlijk evenbeeld en tevens 'mister Hyde' lijkt: Dorbeck. door Luc Oggel KAPELLE - Alle bonnetjes van het Kapelse college van burgemeester en wethouders worden vanaf vol gend jaar gepubliceerd op de ge meentelijke website. De WD-fractie diende dinsdaga vond tijdens de raadsvergadering over de begroting 2013 een motie in waarin om het overzicht wordt gevraagd. Die werd aangenomen. Volgens de WD is er op dit mo ment veel andacht voor integriteit en declaratiegedrag van bestuur ders. De burgemeester van de ge meente Lingewaard stapte vorige maand op, nadat de gemeente be gin dit jaar op de website een over zicht publiceerde van de bestuurs- kosten die over 2011 waren ge maakt. Dat gebeurde nadat het col lege in 2010 al op de vingers was getikt over de onkosten. De WD in Kapelle wantrouwt het college absoluut niet, zei raads lid Van Loon, maar de partij vindt dat 'in het kader van een open en transparant bestuur' het college elk. jaar een overzicht van gemaak te kosten moet publiceren. Dat gaat nu dus gebeuren, te beginnen in maart volgend jaar met een overzich over 2012. Tijdens de begrotingsraad regende door Frank van Cooten LEWEDORP - De dorpsraad van Le- wedorp hoopt dat door het treffen van een aantal maatregelen de snel heid uit de Postweg wordt ge haald. Veel weggebruikers rijden daar te hard. „De Postweg is nu nog een weg door het dorp. We hopen dat de Postweg een weg in het dorp zal worden", aldus voorzitter Ad Lijm- bach van de dorpsraad. De Postweg is zo'n drie jaar gele den gereconstrueerd. Inmiddels ligt een evaluatie op tafel over de ervaringen. Deze evaluatie wordt besproken tij- het moties en amendementen, vooral vanuit de PvdA-ffactie, die overigens als enige tegen de decla ratie-motie stemde. Eén van de moties van de PvdA die het niet haalde was om de hefFingskorting van 67 euro die er nu voor iedere burger is, alleen nog in stand te houden voor de echte minima. Dat zou 330.000 euro opleveren. Wethouder Jon Herselman raadde de motie af, ook omdat het om in komenspolitiek gaat en die mag een gemeente niet bedrijven. Een voorstel van de SGP om toch door te gaan met het project Hart- veilig Wonen (de aanschaf van hartmassageapparaten die in de he le gemeente worden opgehangen) haalde het wel, zij het nipt: acht stemmen voor, zeven tegen. Het college wilde het project schrap pen omdat er geen geld voor is. De vergadering kenmerkte zich verder door een aantal stevige bot singen tussen raadslid Peter Ganse man van Gemeentebelang en bur gemeester Anton Stapelkamp. Gan seman betichtte Stapelkamp on der meer van het zaaien van twee spalt binnen de raad. Andere frac ties distantieerden zich van zijn uitlatingen. Uiteindelijk stemde de raad in met de begroting, met uit zondering van Peter Ganseman. dens een informatieavond op 4 de cember in De Zandloper. „In het rapport staat een aantal maatregelen om de snelheid op de Postweg te verlagen. Zo is het voor stel van de twee voorrangskruisin gen gelijkwaardige kruisingen te maken." Op de informatieavond wordt ook het plan besproken bij het vereni gingsgebouw aan de Zandkreek- straat een mooier plein aan te leg gen. Daar heeft de school ook pro fijt van. Het terrein wordt momenteel als parking gebruikt. „Maar we willen daar een soort schoolzone van ma ken met een mooie aankleding." Een mysterieuze oorlogsro man uit 1958 kan middelba re scholieren wel boeien. Maar een twitter- en e-de- bat over een boek: nee. door Claudia Sondervan W.F Hermans had als facebooker weinig 'likes' gekregen: daar was hij te streng voor, zei schrijver/cabaretier Arjen Lubach gisteren. Hij deed het zelf niet be ter met het gesprek dat hij via een livestream hield vanuit Amster dam over het boek van Nederland Leest 2012, De Donkere Kamer van Damokles. Hij sparde met schrij ver Ernest van der Kwast en havo leerlingen over het boek dat zij alle maal gelezen hadden. Via Twitter kon met de hashtag, het herken Jespers poster koppelt steekwoor den uit het boek als een kruiswoord puzzel met de beeltenis van Mona Lisa en haar schepper, Da Vinei. ningsteken #nllive, gevolgd wor den wat de leerlingen allemaal in te brengen hadden over het initia tief van Nederland Leest. Veel get- witterd: '...booooring'. De discussie van een uur kon de leerlingen, die in het hele land met beamers meekeken in onder meer de bibliotheken in Goes en Zierikzee, niet boeien. Enkel wan neer zij zelf hun inbreng konden laten zien, was er interesse. Geluk kig voor Zeeland waren er leerlin gen van twee scholen vertegen woordigd in de uitzending: het Goese Lyceum en het Pontes Pie- ter Zeeman in Zierikzee. Maarten van Sorge en Robbert Visser van het Pontes maakten voor een crea tieve opdracht een rap over Her mans' roman. Die werd door de ju ry als een van de meest originele inzendingen beoordeeld, waarbij „Ik ben geen lezer, maar eenmaal begonnen, vind ik het vaak leuk. Dat was ook bij dit boek". de jury in de rap ook een mooie onderstreping zag van de tijdsloos- heid van het romanthema, on danks het decor van de Tweede Wereldoorlog. Maarten en Rob bert brachten hun rap ten gehore in de studio in Amsterdam. Jesper Priester verscheen daar al leen virtueel, via een skypeverbin- ding vanuit de bibliotheek in Goes, waar hij met zijn havo4-klas de livestream bekeek. Hij dankte zijn inbreng aan een affiche dat hij ontwierp over het boek: een colla ge van een kruiswoordpuzzel van steekwoorden uit de roman, gepro jecteerd op de samengesmolten ge zichtshelften van de Mona Lisa en de maker van het schilderij: Leo nardo da Vinei. Daartussen staan zwarte vlakjes. „De mislukte foto's en de nietsziende blik van Ose- woudt op Dorbeck", verduidelijkt Jesper over de romanpersonen. „Ik denk dat Hermansnet als Da Vin ei, trekken van zichzelf in de ro man heeft gebruikt. Ik ben geen le zer, maar eenmaal begonnen, vind ik het vaak leuk. Ook dit boek." tig deelnemers aan de Noord-Beve- landexpress. Voor een deel zijn die ook lid van de stichting Dagattrac ties Zeeland, dat nu het platform is van twintig Zeeuwse recreatieve voorzieningen. „Maar ook de Amu se-restaurants lijken mee te willen doen, en zo zullen er meer zijn, zo als winkeliers. Het voordeel van de pas is dat je de ménsen kunt vol gen in hun bestedingen: je ziet pre cies wat ze ondernemen. Dat is be langrijke informatie." De pas wordt ook ontwikkeld voor Veere en moet op termijn aansluiten bij Zeeuws-Vlaanderen en Schou- wen-Duiveland, waar zo'n pas al werkL if!11 Grote Kade 40-42 Tel: 0113-32348 door Claudia Sondervan WISSENKERKE - Tussen Pasen en Pinksteren willen de ondernemers van de Noord-Bevelandexpress met de stichting Dagattracties Zee land en Impuls Zeeland een toeris tenpas lanceren. Met de pas, die de toerist aan schaft, kan die allerlei diensten of extraatjes gratis of met korting krij gen. Gebruik van de pas wordt aan trekkelijk gemaakt met arrange menten waarbij allerlei diensten op elkaar worden afgestemd: acco- modatie, entree voor dagattracties, vervoer met de gratis Noord-Beve- landexpressbus in de zeven weken hoogseizoen maar ook bijvoor beeld korting op de huur van elek trische fietsen. Zodat de amuse- tocht langs de twintig deelnemen de restaurants ook met korting kan worden afgelegd als de gratis bus niet rijdt. Hoeveel de pas gaat kosten en in welke vormen de toerist de pas krijgt aangeboden: als kaartje, op papier, of als app voor de smart- phone, wordt nog deze winter uit gewerkt. De groep ondernemers die aan het product werkt, is nog niet com pleet, denkt voortrekker Tatiana Booi van Impuls Zeeland. De basis voor de pas vormen de kleine der

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 76