sport! 33 'De duivensport kent geen geheimen' Van Nieuwenhuijzen ook bij Oranje woensdag 14 november 2012 Met negen treffers was Daryl Rawidjan deze zomer topscorer van Oranje tijdens het WK-kwalificatietoernooi in Moskou. 'Ik zit met mijn been in een brace en ga drie keer per week naar de fysiotherapeut van Club Brugge. Daar ben ik dan twee uur bezig.' Daryl Rawidjan Daryl Rawidjan kampt met een knieblessure: „Ik voelde meteen dat het mis was. Ja, ik dacht ook meteen aan het Beach Soccerteam." binnen. De mondiale titelstrijd vindt pas over tien maanden plaats op Tahiti, van 18 tot 28 sep tember 2013. Rawidjan heeft dus nog voldoende tijd om te herstel len en zich weer in de kijker te spe- foto Willem Mieras len bij Niels Kokmeijer. „Ik heb de afgelopen tijd heel veel vragen over het Beach Soccerteam gekre- Naast Daryl Rawidjan lijkt ook nog een tweede Zeeuw kans te maken op deelname aan het WK Beach Soccer op Tahiti. Jörg van Nieuwen huijzen, voormalig doelman van onder meer RBC, Heracles en Hoek, gaat vanaf januari meetrai- nen met de selectie van bonds coach Niels Kokmeijer. „Daar was al eerder sprake van, maar toen kon ik het niet combine ren met het veldvoetbal", zegt de doelman uit Tholen, die aan zijn tweede seizoen bij topklasser FC Lienden bezig is. „Vanaf januari moet dat wel lukken." Tijdens de laatste toernooien was Frank van der Geest, eveneens een oud-prof, eerste keus bij Oranje. gen", vertelt Rawidjan. „Ik kan er weinig over zeggen. Ik zit met mijn been in een brace en ga drie keer per week naar de fysiothera peut van Club Brugge. Daar ben ik dan twee uur bezig. Niels Kokme ijer bood me aan om naar het Sportmedisch Centrum van de KNVB in Zeist te gaan, maar dit is makkelijker. Dan hoef ik niet zo lang in de auto te zitten." Bij het afscheuren van de achterste kruisband zijn er vier gradaties, weet Rawidjan inmiddels. „Ik heb gradatie twee", legt de snelle aan valler uit. „Het is dan niet nodig om te opereren. Ze kiezen voor een natuurlijk herstel, waarbij de spieren rond de knie het meeste werk moeten doen. Ik moet mijn been dus goed trainen. Nu ik die brace steeds draag, merk ik al dat de kracht in mijn been minder is geworden." Begin februari hoopt hij weer fit te zijn. Of Rawidjan dan weer op het veld gaat voetballen, voor het zand kiest of voor een combinatie van beide, is nog niet duidelijk. „Zoals ik al zei: eerst weer hele maal fit worden en dan eens na denken over wat het beste is." ZAWADA Ruime zege Kerkhave in eerste ronde Tennister Lesley Kerkhove, die 322e staat op de wereldranglijst, won dinsdag met groot gemak van de speelster die één plek lager staat, de Oekraïense Veronika Kap- shay. Het duel in de eerste ronde van het 25.000 dollartoernooi van Zawada (Polen) eindigde met 6-1 6-2 ruimschoots in het voordeel van de Zierikzeese. In de tweede ronde treft ze de nummer twee van de plaatsingslijst, de Tsjechi sche Karolina Pliskova. Zij staat exact tweehonderd plaatsen hoger op de ranking dan Kerkhove. MIDDELBURG Tour de France voor zeilers naar Zeeland De provincie doet een poging om de Franse zeilwedstrijd Tour de France a la Voile naar Breskens te halen. Er zijn onderhandeling gaan de met organisator ASO, die tevens verantwoordelijk is voor de Tour de France per koersfiets. Indien het zeilevenement naar Zeeland komt, wordt er in juni of juli 2013 een etappe gevaren tussen Duinkerke en Breskens. Een korte race hierna op Zeeuwse wateren behoort ook tot de mogelijkheden. De Tour de France a la Voile is een grote zeil wedstrijd met zo'n acht etappes die te vergelijken valt met de 'ech te' Tour de France. BIRMINGHAM Castelen op proef bij Birmingham City Romeo Castelen krijgt de kans om een contract te verdienen bij de En gelse voetbalclub Birmingham Ci ty. De 29-jarige buitenspeler is op proef bij de ploeg die tegenwoor dig uitkomt in het Championship, het tweede profhiveau. Castelen speelde dinsdag mee in de wedstrijd van de beloften van Birmingham tegen die van Coven try City. De voormalig speler van Feyenoord en HSV opende zelfs de score in het met 2-1 verloren duel. De tienvoudig international was eerder dit seizoen op proef bij zijn oude dub ADO Den Haag. Daar kwam het vanwege een financieel geschil niet tot een contract. door Fred Rabout MIDDELBURG - Hij voetbalde tot z'n 31e. Gijs Baan begon op zijn zes tiende bij Middelburg, bleef daar tot zijn 27e en droeg daarna nog het shirt van Veere en dat van Oostkapelle. Daarna rolde hij in de duivensport. Gijs Baan is nu 53 en net geen kerstkind, omdat hij op 24 decem ber om vijf minuten voor twaalf werd geboren. Vorig jaar stond hij naast Herman Calon en de gebroe ders Scheele als derde op het gene rale Zeeuwse podium in De Zaete in Yerseke. Op die plek worden vol gens traditie jaarlijks de kampioe nen in de Zeeuwse duivensport ge huldigd. Op 1 december staat hij weer in De Zaete op het podium, maar dan op de hoogste trede. Baan is de Generaal van de Zeeuw se duivensport 2012. Hij is zelfs een dubbele generaal, want naast Generaal hok is hij ook Generaal duif, wat inhoudt dat zijn duif Su perboy de meeste punten bijeen heeft gesprokkeld. Hoe kwam hij als voetballer eigen lijk in de duivensport terecht? „In 1973 verhuisde ik met mijn ouders naar Nieuw Middelburg. Daar werd 's avonds een potje gevoet bald in de speeltuin. Op die plek kwam ik in contact met duiven melker Dick Beekman. Zo is het begonnen. Er kwamen duiven op de zolder bij mijn vader in een oud pakhuis. Ik speelde combina tie met Dick Beekman onder de naam Baan/Beekman. We deden het niet slecht, want we werden vierde van Zeeland, verenigings kampioen en Rayonkampioen. La ter ben ik voor mezelf begonnen." Voorafgaand aan het seizoen 2012 stak Gijs Baan niet onder stoelen of banken dat hij voor de Zeeuwse titel wilde gaan. „Dat was inder daad mijn doelstelling. Na de der de plaats van vorig jaar moest het maar een keer gebeuren. De basis daarvoor is eigenlijk drie jaar gele den gelegd. Toen heb ik goed 'ma teriaal' aangeschaft. Ik pakte de ti tel in de vereniging, werd tweede in het Samenspel en zesde van Zeeland. Vorig jaar werd ik op nieuw verenigingskampioen, kam pioen van het Samenspel en derde van Zeeland. En nu dus Generaal hok en Generaal duif." Met de oude duiven liep het naar wens, zegt Baan. „Ik pakte steeds mijn aangewezen duiven en daar gaat het om. Met de jonge duiven was de start goed, maar daarna kende ik een terugval door gezond heidsproblemen. Op een gegeven moment had ik drieduizend pun ten voorsprong, maar die slonk. Gelukkig kende ik op de 'Orlean- sen' een sterk slot." Eén van de toppers van Baan is een zesjarige blauwe doffer, die van de vitesse tot de marathon prijzen pakte. Superboy, een drieja rige kras doffer, steekt er nog bo venuit. „Die kwam vorig jaar van een concours thuis met drie gebro ken pennen", vertelt Baan. „Na drie weken vloog hij alweer prijs. Dit jaar pakte hij zeventien prij zen. Hij komt uit de stal van Peter Borremans uit Oost-Souburg. Dat is de duif die me de Generale titel duif heeft bezorgd." Baan vergeet zijn steunpilaren niet de bedanken. „Mijn vader komt ie dere dag wel een keer langs. Hij weet alleen dat een duif kan vlie gen, maar is altijd bereid een klus je te doen. Tijdens mijn vakantie verzorgt hij ze ook. Mijn vriendin Jacqueline wil altijd helpen, net als Wout de Vries, een collegamel ker." Wat is eigenlijk het geheim van de duivenmelker Gijs Baan? „Dat heb ik niet. Het is een zaak van goed 'materiaal' en je moet het zien. Dat laatste heb je of dat heb je niet. Het is geen geheim, maar een aangeboren eigenschap."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 73