61 binnenland Geheime afspraken over prijs trombosemedicijnen Slachtoffer drie dagen onvindbaar Gezinnen verhuizen om zaak Robert M. ANWB in geweer tegen gratis hulp Badr Hari drie maanden vast na contact met getuige Handgranaat komt mee met aardappeloogst woensdag 14 november 2012 ARNHEM - De politie heeft een 40-jarige automobilist uit Deven ter die een ernstig ongeluk had ge had op de snelweg Ai bij Stroe da genlang niet kunnen vinden door misverstanden bij de meldkamer. Toen de man na drie dagen wel werd gevonden, was hij dood. De man had ernstig hoofdletsel en hing ondersteboven in zijn over de kop geslagen auto. Maar dat hij aan zijn verwondingen was bezwe ken, was volgens de politie ook te wijten aan het feit dat hulp zo lang was uitgebleven. Het ongeluk gebeurde in de nacht van 7 op 8 september op de snel weg van Apeldoorn richting Amersfoort. Een bestuurder belde de meldkamer dat hij een vonken regen aan de kant van de weg had gezien, kort nadat een auto hem met hoge snelheid was gepasseerd. De melder zei desgevraagd dat hij uiteraard aan de rechterkant van de Ai reed, maar in wegbeheer- derstermen voert de rechterbaan van de Ai juist de andere kant op, dus van Amersfoort richting Apel doorn. Dat misverstand bleek die nacht 'funest' voor de zoekactie van zes surveillancewagens, legt de politie uit Want daardoor zoch ten de agenten op de verkeerde weghelft bij een verkeerde hecto- meterpaal, op ruim vier kilometer van de plek van het ongeluk. Ook twee dagen later kon de poli tie door dezelfde misverstanden de verongelukte auto na een nieu we melding niet vinden. Pas toen een vrachtwagenchauffeur op 11 september belde met de juiste loca tie, vond de politie de verongeluk te man. De politie heeft de gang van zaken met de nabestaanden besproken. De werkwijze bij de meldkamer is aangepast door Hélène van Beek DEN HAAG - Minister Schippers van Volksgezondheid heeft geheime af spraken gemaakt over de prijs van de nieuwe anti-stollingsmedicij nen Pradaxa (dabigatran) van Boe- li ringer Ingelheim en Xarelto (ri- varoxaban) van Bayer. Patiënten met deze bloedverdunners hoeven niet meer voor controle naar de trombosedienst, waardoor ruim zestig trombosediensten groten deels overbodig raken. De fabrikanten leveren de medicij nen tot wel 'enkele tientallen mil joenen euro's' goedkoper. Nadere details maakt Schippers niet be kend vanwege concurrentieover- wegingen. De bedrijven wilden al leen prijsafspraken op die voor waarde. De patiënt komt er ook niet achter wat Pradaxa of Xarelto kost, aldus de woordvoerder van Schippers. „Op het doosje staat de aanvankelijk vastgestelde prijs. Aan het eind van het jaar kijkt de verzekeraar hoeveel Noac's (orale antistollingsmiddelen, red.) er zijn afgenomen. Dan is er een verreke ning tussen zorgverzekeraar en fa brikant." Voor het eigen risico maakt dit niet uit, zegt VWS: „Van de mensen die anti-stollingsmidde len slikken, verbruikt 98 procent het eigen risico nu ook al." Het is de eerste keer dat Volksge zondheid geheime afspraken maakt om de prijs te drukken van medicijnen die vrij verkrijgbaar zijn op de markt. Schippers vond de nieuwe Noac's te duur, maar wilde ze wel beschikbaar stellen. Zonder prijsdaling zouden ze mo gelijk tot 150 miljoen euro opslur pen van het farmaciebudget van 5 miljard euro per jaar. Ongeveer 450.000 patiënten in Nederland ge bruiken antistollingsmiddelen. In bijna alle gevallen gaat het om een middel waarvoor de mate van stol ling moet worden gecontroleerd. Voor de anders werkende NOAC's is dat niet meer nodig. AMSTERDAM - Negen Amsterdamse gezinnen met kinderen die slacht offer zijn van seksueel misbruik door Robert M. zijn als gevolg van de omvangrijke zedenzaak ver huisd naar een andere woning. Ze kregen een urgentieverklaring van de gemeente Amsterdam. „Het betreft gezinnen die wilden verhuizen, omdat het misbruik in hun eigen huis heeft plaatsgevon den of omdat ze dichtbij de crèche woonden waar de kinderen zijn misbruikt. Ze werden dagelijks op weg naar huis met de nare geschie denis geconfronteerd. Om die be lasting te verkleinen, kregen de ge zinnen met urgentie een andere huurwoning aangeboden", zei een woordvoerder van de gemeente Amsterdam gisteren. De gemeente houdt normaal geen statistieken bij van gezinnen die door een seksueel misdrijf gedwon gen moeten verhuizen. Óm slacht offers te beschermen, oefent de ge meente" steeds vaker druk uit op de daders om te verhuizen. De gemeente Amsterdam pleit er voor dat rechters daders van sek sueel misbruik behalve een gevan genisstraf een verhuisplicht opleg gen. Dat gebeurt in de bestaande praktijk zelden of nooit. Kinderoppas Robert M. werd in mei van dit jaar veroordeeld tot achttien jaar celstraf en tbs met dwangverpleging vanwege het mis bruiken van 67 zeer jonge kinde ren. De rechtbank legde zijn echt genoot Richard van O. 6 jaar cel op. Beiden gingen in hoger be roep, waarna het Openbaar Minis terie dit ook deed. Het hoger be roep begint morgen. AMSTERDAM - Kickbokser Badr Ha- hij contact had met een getuige, Björn Martens. Volgens hem ri zit de komende 3 maanden vast. eer die verhoord was door de rech- mocht Hari tijdens de voorwaarde- Dat besloot de raadkamer van de ter-commissaris. „Getuigen moe- lijke vrijlating geen horeca bezoe- rechtbank in Amsterdam dinsdag, ten vrij en zonder beïnvloeding ken en geen getuigen spreken. Bei- Het wordt Hari aangerekend dat kunnen praten", zegt persrechter de voorwaarden zijn overtreden. 30 DEN HAAG - De ANWB bindt de strijd aan met aanbieders van goed kope of gratis pechhulp. Volgens de automobilistenbond is sprake van oneerlijke concurrentie en worden in advertenties ongefun deerde vergelijkingen gemaakt. De bond heeft net als concurrent Rou te Mobiel grote moeite het aantal pechhulpverzekeringen op peil te houden doordat automerken en ga ragehouders goedkope of zelfs gra tis hulp aanbieden. De in de ogen van de bond mislei dende reclame voor goedkope pechhulp concentreert zich altijd rond 15 november, omdat leden van de ANWB voor die dag hun lidmaatschap voor het nieuwe jaar moeten opzeggen, stelt ANWB-woordvoerder Ad Vonk. Meerdere aanbieders, vooral auto merken, hebben volgens Vonk een brief gekregen waarin de ANWB wijst op het overtreden van regels. Hij sluit juridische procedures niet uit. De bond stoort zich niet al leen aan de vergelijkende adverten ties, maar ook aan het in zijn ogen illegaal aanbieden van verzekerin gen. „Niet iedereen mag optreden als tussenpersoon voor verzekerin gen", redeneert Vonk. Volgens brancheorganisatie Bovag, die zelf ook pechhulp regelt, is het aanbie den van dergelijke verzekeringen echter volstrekt legaal. De ANWB is met 3,5 miljoen we genwachtleden veruit de grootste aanbieder van pechhulp in Neder land. Concurrent Route Mobiel heeft ongeveer 250.000 verzeker den. Hoeveel leden de ANWB ver liest door de gratis concurrentie, wil Vonk niet zeggen. Bij Route Mobiel geeft 30 procent van de afhakers als reden op dat ze goedkoop pechhulp via de eigen garage of verzekeraar aangeboden krijgen. DRONTEN - Bij een aardappelver werkingsbedrijf in Dronten kwam maandag tussen de aardappels een handgranaat tevoorschijn. Het pro jectiel zat onder een laag klei, maar duidelijk was te zien dat de pin en de beugel nog intact waren. Het betrof een 'pineapple', de stan daard fragmentatiehandgranaat die de Amerikanen tijdens de Tweede Wereldoorlog gebruikten en die het uiterlijk heeft van een dennenappel. Een explosievenver- kenner van de politie heeft de gra naat beoordeeld en overgedragen aan de Explosieven Opruimings dienst Defensie (EOD), zo maakte de politie dinsdag bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6