Duik in donkere kamer inspireert 221 zeeland Uitbreiding haven biedt Brouw meer toekomstkansen Nederland Leest Maasvlaktegeld ingezet voor nieuwe fietsroutes Arthur Japin acteert veilig in het volle licht van de spots woensdag 14 november 2012 1 S De uitzending Nederland Leest Live is vanaf vandaag terug te zien op www.nederland- leestnl. De campagne duurt nog tot en met 30 november; zolang de voorraad strekt krijgen biebleden het boek van Willem Frederik Hermans cadeau. door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - Als Brouwersha ven - letterlijk - de boot niet wil missen moet er flink geïnvesteerd worden in de Brouwse haven. Dat is de boodschap van havenmeester Jan Gerrits. Hij heeft een plan ont wikkeld voor het creëren van stei gerruimte voor grotere schepen als riviercruisers. De schepen worden, zo betoogt Gerrits, met het jaar groter. Tegelij kertijd wordt de kans dat er het ge tij terugkeert in het Grevelingen- meer en er een getijcentrale in de Brouwersdam wordt aangelegd steeds groter. Dat heeft zo zijn con sequenties voor de toegankelijk heid van de Brouwse jachthaven. Gerrits: „Ter hoogte van de keer sluis zit onder water een drempel. Nu kunnen schepen met een diep gang tot twee meter de haven in. Als het getij terug is in het Greve- lingenmeer en het is laag water dan loopt de ruimte onder water terug tot zo'n i.8o meter. En dat maakt de haven dan ontoeganke lijk voor grotere schepen met meer diepgang. Daardoor wordt Brouwershaven een stuk minder aantrekkelijk voor waterrecrean ten." door Melita Lanting RENESSE - Wethouder Ad Verseput wil 1,3 miljoen euro lospeuteren uit het compensatiefonds aanleg Tweede Maasvlakte voor drie fiets routes op het eiland. Het meeste geld (900.000 euro) is bedoeld voor de aanleg van een fïetsverbin- ding tussen Renesse en de Plompe Toren. Onderdeel van deze verbin ding is een fietstunnel onder de N59 door, ter hoogte van de Schelphoek. Op initiatief van de WD-fractie Gerrits ziet een oplossing net bui ten de haven in de zogeheten 'voorhaven'. Door daar de vaar geul iets te verleggen ontstaat er ruimte voor aanleg van een - drij vende - steiger waar grotere sche pen tot en met de meer dan 100 meter lange riviercruisers terecht kunnen. Gerrits benadrukt het eco nomisch belang van de haven van Brouwershaven. Een haven die vol gens hem nu nog heel populair is bij waterrecreanten en dat wat hem betreft ook moet blijven. „In Brouwershaven werken zo'n 45 mensen in de watersportsector en vergeet niet dat de waterrecrean ten ook heel wat geld uitgeven. Dan praat je toch snel over zo'n 77 euro per dag per persoon. Reken maar uit. Maar als je niets doet zal het aantal bezoekers van de haven terug gaan lopen. Op verschillende plaatsen in Zeeland wordt flink geïnvesteerd in havens. Brouwers haven mag niet achterblijven, vind ik." Wat het uitvoeren van 'zijn plan precies kost, durft Gerrits niet te zeggen. „Je praat natuurlijk al snel over een paar miljoen. Maar de trein van de terugkeer van het getij en de aanleg van de getijcentrale rijdt en je moet zor gen datje meerijdt." heeft de gemeenteraad vorige week het college van B en W de opdracht gegeven om te onderzoe ken of daar een fietstunnel aange legd kan worden. De nu aange vraagde 900.000 euro is overigens maar de helft van de geschatte kos ten van de aanleg van de hele fiets verbinding. De rest van de 1,3 miljoen is be stemd voor een fietsroute tussen de Moolweg en de Adriaan van de Weijdeweg in Burgh-Haamstede en een fietsroute in het Groene- woudgebied in Burgh-Haamstede. Je kunt ervan houden of niet, maar één ding is zeker. De leer lingen die via de campagne Ne derland Leest in 'De donkere ka mer van Damokles' zijn gedo ken, vergeten dat boek van Wil lem Frederik Hermans hoogst waarschijnlijk nooit meer. door Esme Soesmaira Dat gaat in ieder geval op voor Maarten van Sorge en Rob bert Visser uit 5 ha vo B van Pontes Pie- ter Zeeman in Zierikzee. Het tweetal schreef een rap geïn spireerd op het voor dit jaar door Nederland Leest geselecteerde boek. Daarmee wonnen de rappen de scholieren een trip naar Amster dam, waar ze in de openbare bi bliotheek via de live- streamuitzending Nederland Leest Live de rap de wereld inslinger- den. „Hartstikke leuk om te doen", rea geert Maarten na afloop van het optreden. Na er met Robbert een keer 'serieus' voor te hebben geze ten, rolde er een rap uit waarmee het tweetal het boek prima wist te Neem de fotorol en wees niet bang duiden. „We zijn er best trots op dat we zijn uitgekozen. We voelen ons vereerd." Jesper Priester van Het Goese Lyceum viel als tweede Zeeuwse deelnemer in de prijzen. Zijn bijdrage werd door de jury van Bibliotheek Oosterschelde als beste beoordeeld, waardoor hij een vraag mocht stellen via skype aan de deelnemers van de literaire talkshow Nederland Leest Live. Liesbeth van de Velde van Biblio theek Oosterschelde geniet van de creativiteit die leerlingen in de op dracht legden. Er werd onder meer gefilmd, een affiche gemaakt en lofredes geschreven. „Heel ver rassend wat er allemaal uitkomt. Zo veel creativiteit. Het mooie is dat leerlingen zo een stuk verder gaan in hun verwerking dan dat ze een boek alleen maar lezen. Juist omdat er eèn staartje aan zit." Het is betekenisvol onderwijs, om schrijft ook docent Nederlands An neke Flikweert van Pontes Pieter Zeeman de opzet. Aan de slag gaan met iets dat in je eigen ómge- 'Niet iedereen lust sushi. De één vindt dat lekker, de ander heeft liever een bord boerenkool' ving speelt, dat actueel is. „Waar je mensen om je heen over hoort praten. Dat is mooi. Dan doet het er wat toe, in plaats van dat er al leen iets stoffigs uit de kast wordt getrokken. Maar niet iedereen lust sushi, zo moet je het ook zien. De één vindt dat lekker, de ander heeft liever een bord boerenkool." Maarten noemt 'De donkere kamer van Damokles' een mooi boek. „Maar wel één waar je achteraf met veel vragen blijft zitten." Dennis Fonteine, eveneens 5 havoleerling van Pon tes Pieter Zeeman/noemt het'een moeilijk boek. „Het is pittig. Je moet goed blijven opletten om het te kunnen volgen. Maar het is ook wel een interessant boek, omdat je ziet wat mensen doen als er in oor logstijd gevaar dreigt." Dennis schreef een veelgeprezen lofrede in reactie op het boek. „Terwijl ik eigenlijk helemaal niet zo van le zen hou. Het gaat mij een beetje te langzaam." Met de campagne Nederland Leest wordt geprobeerd zoveel mogelijk mensen aan te zetten in dezelfde periode hetzelfde boek te lezen en daarover met elkaar in discussie te gaan. De winnende rap van Maarten van Sorge en Robbert Visser De donkere kamer van Damokles Rap Aw, yeh, mijn naam is Henri Osewoudt Maar op een dag kwam Oorbeek en allies ging fout Hij zei: 'hier neem dit geweer Ca mee en schiet de mensen neer" 'Doe wat ik zeg, vergeet je vrouw Ik ga nu weg maar blijf me trouw' Je moet nu werken voor het verzet Labare heeft je in een donkere kamer gezet Maar pas op, dit is van groot belang Je werd je van je taak steeds bewuster Je werd gezocht .en verkleedde je ais zuster De oorlog ging voorbij en je werd gevangen genomen En Oorbeek zag je enkel nog in je dromen Ze zagen je aan als verklikker 'Kijk, aardbeien met suiker, maar jij krijgt lekker niks vuile flikker!' (De laatste regel is een quote uit de film 'Als twee druppels water') Arthur Japin in Podium De Weverij in Zierikzee met een performance over zijn boek Maar buiten is het feest. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - 'Er zijn maar twee plek ken waar je niets kan overkomen. Wij hebben dat al jong geleerd. He lemaal veilig ben je óf weggebor gen in het donker, zodat geen mens je zien kan, óf in het volle licht van de schijnwerpers, waar niemand je kan missen'. Dat zijn de beginregels van M.aar buiten is het feest, het nieuwste boek van Arthur Japin. De auteur was gisteravond te gast van het Li terair Samenwerkingsverband (Bi bliotheek Zierikzee en Boekhan del De Vries). Voor zijn optreden in podium De Weverij koos Japin ervoor zelf in de felle spots te staan en het talrijk publiek in het donker te laten toehoren. De weg naar het licht is symbo lisch voor de strijd die Weijntje, hoofdpersonage in het boek, staps gewijs voert om te ontsnappen aan haar terroriserende stiefvader Sijmen. Hij misbruikt haar en haar zusje Laura jarenlang en weet hen op sluwe wijze in zijn macht te houden. Kwetsbare personages zijn kenmerkend in het werk van Japin, evenals opmerkelijke figu ren die te hulp schieten. Was dat mevrouw Renselaar in De Zwarte met het witte hart in Japins nieuw ste boek draaft mevrouw Verbeet op als de zanglerares die het pad naar roem én het licht effent voor Weijntje. In de loop van het ver haal gaat het meisje zichzelf Zon- ne noemen, de koosnaam die haar biologische vader haar ooit had ge geven. De auteur nam zijn pu bliek, dat op twee mannen na, vol ledig uit vrouwen bestond, bij de hand en leidde het vaardig act erend door het verhaal heen. Dat gaat Japin goed af. Voordat hij zijn eerste boek schreef, doorliep hij de theaterschool en vertolkte hij di verse rollen voor radio en televisie en op toneel. Japin bracht enkele hoofdrolspelers in Maar buiten is het feest treffend tot leven en wist het publiek daarmee te boeien. Hij leek zich een vis in het water te voelen in die bundel licht van goed gerichte spots, comfortabel ver verwijderd van kritische vra gen door een scherpe interviewer over schrijverschap en keuzes. Met veel charme signeerde hij in de pauze zijn boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66