Beter weten in balans Boeken Tips Koken met missie Angst voor ziekzijn Beter zelfbeeld woensdag 14 november 2012 Regelmatig en goed handen wassen is de belangrijkste manier om versprei ding van een griepvirus te voorkomen. Wetenschappers denken dat ongewas sen handen goed zijn voor 80 procent van alle voorkomende infecties. Door de handen te wassen, verwijder je een groot deel van de micro-organis men op de huid. Daar hoefje niet spe ciaal desinfecterende zeep voor te ge bruiken, elke soort zeep bindt zich aan de olieachtige stoffen op de huid. Je moet er vooral voor zorgen dat je handen goed met zeep worden inge smeerd en dat je wassende bewegin gen maakt met handen en vingers. Rei nig daarbij ook de nagels. Even snel handen wassen heeft niet zo veel zin, je smeert een deel van de mi cro-organismen van de hand aan de handdoek, die daardoor ook een be smettingsbron wordt. Goed handen wassen betekent min stens 20 seconden wassen, daarna grondig afspoelen en afdrogen. Ver vang handdoeken dagelijks en was ze op een zo hoog mogelijke tempera tuur. Het advies van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu is om de handen te wassen: voor het eten voor en na wondbehandeling en -verzorging s na elk toiletbezoek na het neussnuiten (in papieren weg- w gooizakdoek) e na hoesten of niezen Bron: dokterdokter.nl eHealth eHealth is het gebruik van nieuwe informatie- en communicatietechnologieën - met name internet- technologie - om gezondheid en gezondheidszorg te ondersteunen of verbeteren. In 'Gezondheid 2.0' van de RVZ wordt het belang van eHealth onderschreven. Er zijn aanbevelingen richting overheid, zorgaanbieders, zorgverzekeraars en patiëntenverenigingen de deur uitgegaan, .n (www.rvz.net) eHealt Academy (www.ehealthacademy.nl) liehaamshaar In veel culturen geldt een flink be haard mannenlijf als bijzonder aan trekkelijk. Een man met veel haar maakt veel testosteron aan en is dus seksueel rijp, vruchtbaar en sterk. Maar waarom staan tijdschrif ten en tv-programma's gericht op jonge vrouwen dan bol van de glad geschoren, gewaxte, gelaserde en geëpileerde mannen? Finse onder zoekers stelden vast dat de aantrek kingsfactor van beharing afhangt van de mate van vruchtbaarheid van vrouwen. Jonge vrouvyen in de on derzoeksgroep in de vruchtbare fa se van hun menstruele cyclus ervoe ren een goed zichtbare - lees: onbe haarde - gespierde torso als een sterk signaal van vruchtbaarheid. Jonge vrouwen die zwanger waren of die zich in een niet-vruchtbare fa se van hun cyclus bevonden, von den liehaamshaar al aantrekkelijker. Nog minder moeite met liehaams haar hadden vrouwen die de over gang achter de rug hadden en niet meer zwanger konden worden. Sportschoolblessures Er bestaan verschillende vormen van eHealth, waar onder: Telemonitoring: bewaken en meten van de .ge zondheidssituatievan de patiënt s> Telebehandeling: behandeling op afstand E-corisult: elektronisch consulteren van een arts door een patiënt Zelfdiagnose door patiënten middels informatie op het internet E-buy: aanschaf van geneesmiddelen etc. via inter net Bronnen:Raad voor de Volksgezondheid Zorg Of je nu als man of als vrouw aan bo- dybuilding doet, de kans op blessu- res is voor beide seksen even groot. De aard van die blessures is wel anders, volgens Amerikaans onderzoek. Mannen verrekken of scheu ren spieren en aanhechtingen aanmerkelijk vaker dan vrouwen. Vooral in de romp, zoals in de schou ders, borst of rug en waarschijnlijk omdat ze vaak met te zware gewichten trainen. Bij vrouwen zijn blessures nogal eens het gevolg van ongelukken, zo als het laten vallen van de gewichten. Om die reden blesseren vrouwen vaker dan mannen hun onderste ledematen. De oplossing volgens de onderzoekers: instructeurs moeten mannen beter adviseren over de optimale trainingsintensiteit, en vrouwen" meer basale trainingstechniek bijbrengen. José van Mil Christine Archer-Mackenzie Gezond eten rond chemo therapie 19,95 euro Een kookboek met een missie. Bedoeld om kanker patiënten en hun omge ving zo goed als het kan te V;- helpen bij eetproblemen die ontstaan ten gevolge van chemotherapie en bestraling. De problemen variëren van pijnlijke mond, smaakverlies, droge keel, problemen met slikken en een gevoelige spijsvertering, tot ge brek aan eetlust en misselijkheid. De methode van dit boek gaat uit van een hoofd stukindeling die de meeste patiënten in staat stelt te kiezen wat ze denken te kunnen eten. Daarmee is de kans groter dat ze het klaarge maakte gerecht ook echt eten en misschien zelfs lekker vinden. Gelet wordt vooral op textuur en temperatuur van een gerecht. ISBN: 9789066116481 Paloma Bourgonje Hypochonders 18,95 euro Helemaal gezond zijn en toch continu leven met de angst om een ziekte te hebben - hoe komt het dat meer dan een half miljoen Nederlanders zo bang zijn om ziek te worden dat ze hun leven erdoor laten bepalen? 'Hypochonders' is geen medisch boek. "Ik ben per slot van rekening geen arts," aldus de au teur. Het is evenmin een uiteenzetting van ma nieren waarop je hypochondrie de baas zou kun nen worden. „Daar is al zoveel over geschreven en bovendien ben ik geen psycholoog." Paloma Bourgonje portretteert in dit boek mensen die bang zijn een ziekte te hebben. Zij praten open hartig over hun angsten en zorgen, hun ideeën met betrekking tot het begrip gezondheid, over wat ze onder geluk verstaan, over hun beelden bij een zinvol bestaan en hun houding ten aan zien van de dood. ISBN 978 90 214 4144 3 Rosette Poletti en Barbara Dobbs Meer Zelfvertrouwen, een Feel Good Werkschrift 9,95 euro Veel mensen worstelen met een gebrek aan zelf vertrouwen. Dat kan uitslui tend het geval zijn in be paalde situaties, maar soms neemt het de vorm aan van een toestand die voortdurend het geestelijk welzijn van de be trokkene in de weg zit. Het beïnvloedt niet al leen het geluksgevoel maar saboteert ook de zelfontplooiing. Het goede nieuws is dat je zelf vertrouwen kunt ontwikkelen, of je nu jong bent of oud. In het Feel Good Werkschrift Meer Zelf vertrouwen vormen beproefde psychologische technieken en inspirerende oefeningen de rode draad. Zij ondersteunen lezers bij het ontwikke len van een beter zelfbeeld, meer levensgeluk en meer succes in hun leven. ISBN 10 904472813X ISBN 13 9789044728132

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 61