Grondcrisis kost meer geld beleid als levertraan Treinenloop ontregeld binnenland 15 woensdag 14 november 2012 SCHIPHOL - Het treinverkeer rond Schiphol is komend weekeinde ontregeld door werkzaamheden. Dat gaat gepaard met extra over stappen en vervangend busver voer. Bovendien worden vandaag problemen verwacht in België. Tussen Schiphol en Amsterdam Bijlmer ArenA, Schiphol en Dui- vendrecht en Schiphol en Amster dam Sloterdijk rijden komend weekeinde geen treinenmaar bus sen. De nachttreinen tussen Lei den en Schiphol rijden evenmin. De Thalys uit het zuiden gaat niet verder dan Rotterdam. Vanaf daar kunnen reizigers de Fyra zonder toeslag naar Schiphol of met de in tercity naar Leiden en daar over stappen. De intercity uit Brussel rijdt een andere route en stopt niet op Schiphol. De Nederlands Spoorwegen advi seren reizigers die woensdag met de trein naar België willen alterna tief vervoer achter de hand te hou den. Een Europese actiedag tegen bezuinigingen dreigt vooral in Bel gië het treinverkeer te verstoren. „Wat de acties precies voor gevol gen hebben, is nu nog niet te zeg gen. We adviseren mensen dan ook om geregeld teletekst en reis- planners te raadplegen", aldus een woordvoerster. De acties lijken zich te concentreren op het Fran stalige deel van België. „De Thalys rijdt woensdag in prin cipe gewoon naar Brussel maar of de reis ook kan worden voortgezet tot Parijs is nog onzeker. Het kan zijn dat reizigers dus voor alterna tief vervoer moeten kiezen." De vakbondsacties zijn gericht te gen „het verwoestende bezuini gingsbeleid" dat door Brussel wordt opgelegd en dat vooral in Zuid- en Oost-Europa „rampzalige gevolgen" heeft. Ook FNV-bonden doen mee aan de protesten tegen de Europese be zuinigingen. FNV Bondgenoten voert actie bij het hoofdkantoor van Unilever in Rotterdam, onder meer omdat dit concern een vesti ging sluit in Spanje waar niet ge noeg winst wordt gemaakt. FNV Bouw houdt bijeenkomsten over het thema 'Bouwen aan een duur zaam Europa'. de regeringsverklaring. foto Jerry Lampen/ANP lopen dagen bang was nieuwe ver wachtingen te wekken die zouden worden afgestraft. Het leek erop dat het kabinet begrip zocht bij de samenleving voor de zware maatre gelen, terwijl de samenleving de af gelopen dagen juist begrip van het kabinet zocht. Rutte trok gisteren uit de commo tie de conclusie dat het niet van zelfsprekend is dat de samenleving offers brengt. Het kabinet, zei hij, wil 'rust en vertrouwen' om draag vlak te verwerven. Dat is een ty pisch bestuurlijke houding, die eer der duidt op gebrek aan rust en vertrouwen bij het kabinet zelf De samenleving heeft juist behoef te aan politici die perspectief bie den. Dat het een zware tijd wordt, wisten de kiezers al wel. Dat zij daar niet zonder kleerscheuren af komen ook. Maar ze willen de ze kerheid, of in elk geval de hoop, dat het niet allemaal voor niets is. Ze willen een begin van een schets van het Nederland dat dit kabinet wil nalaten. PvdA-leider Diederik Samsom deed een poging, door oud-pre mier Willem Drees te citeren die na de Tweede Wereldoorlog moei lijke jaren aankondigde, maar het perspectief bood van 'een weder- opbloeiend land, van een volk dat zijn gezondheid en kracht herwint en zich geestelijk herstelt en van een stijgende welvaart, van een rij ker cultureel leven, in verscheiden heid en in eendracht'. Maar Rutte houdt niet van verge zichten. Hij verkoopt, zoals D66- leider Alexander Pechtold zei, het beleid als levertraan: het smaakt vies, maar is goed voor je. De eni ge visie die hij bood was 'solide en sociaal uit de crisis komen'. Die formulering is tekenend voor dit kabinet, dat via uitruil van gro te onderwerpen tot stand is geko men. Het is tot dusver een som der delen en niet meer dan dat. In de regeringsverklaring zijn teksten met een weegschaaltje verdeeld tussen PvdA-achtige en WD-ach- tige formuleringen. De meerwaar de is niet zichtbaar. Door al vanaf de presentatie van het regeerakkoord de nadruk te leg gen op wat is binnengehaald en wat is weggegeven, is het beeld ontstaan dat er twee regeerakkoor den zijn: één van de WD en één van de PvdA. De regeringsverkla ring bood de kans om te laten zien dat het regeerakkoord van beide partijen is. Veel verder dan een zui nige omarming door de WD van het beginsel 'eerlijk delen' kwam het echter niet. Het gevaar van deze zakelijke bena dering is dat over enige tijd de echo klinkt van een andere D66- leider, Hans van Mierlo. Die zei na een paar jaar over het kabinet- Lubbers/Kok, dat hij aanvankelijk had gesteund: „Dit kabinet is van niemand." NIJMEGEN - De problemen voor ge meenten die in het bezit zijn van dure bouwgronden zijn groter dan gedacht Onderzoeksbureau Deloit- te voorspelt dat de Nederlandse ge meenten 3,9 tot 4,4 miljard euro verlies lijden op de grondexploita tie. Vorig jaar raamde Deloitte het verlies nog op 2,9 miljard. „Steeds meer gemeenten hebben geen vlees meer op de botten en teren in op de reserves", stelt Erwin van der Krabben, hoogleraar vastgoed in Nijmegen. „De bodem komt in zicht. Gemeentelijke subsidies voor bijvoorbeeld sportverenigin gen en bibliotheken lopen daar door gevaar." Uit het nieuwe onderzoek van De loitte blijkt dat het eigen vermo gen van de gemeenten vorig jaar voor het eerst fors daalde. In 2011 daalde de reserve met 16 procent tot 5,9 miljard euro. Hierdoor heb ben gemeenten een kleinere buf fer voor het opvangen van toekom stige financiële tegenvallers. „De onderzoekers van Deloitte gaan ervan uit dat de woning markt over twee jaar weer aan trekt", zegt Van der Krabben. „Maar het kan heel goed langer du ren. Als we iets van deze economi sche crisis hebben geleerd, is dat het wat prognoses betreft koffie dik kijken blijft. En dat is zorgwek kend, omdat gemeenten nog altijd rekenen op een winst van zo'n drie miljard op hun grondbezit." Door de ingezakte markt worden er amper huizen gebouwd. Ge meenten zitten met onverkochte bouwgronden in de maag, waar voor jaarlijks hoge rentes betaald moeten worden. Vrijwel alle ge meenten hebben te maken met de problemen. Tot het begin van de crisis in 2008 werd nog flink ver diend aan de grondexploitatie. „Lo kale overheden waren zich te wei nig bewust van de risico's", vindt Van der Krabben. Volgens Van der Krabben is het zaak dat gemeenten niet langer 'te optimistisch' zijn over de verwach te inkomsten. „Er zal vaker voor ge kozen moeten worden om grond te verkopen tegen agrarische waar de. Ook als we de crisis te boven komen, blijven we met structurele problemen zitten. Er is de komen de jaren minder behoefte aan nieu we Vinex-locaties, terwijl binnen stedelijke wijken aan vervanging toe zijn. Daarvoor is geen nieuwe bouwgrond nodig." Gemeenten opgescheept met dure percelen Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid DeAOW-leeftijd gaat omhoog. Wat betekent dat voor u? Nu krijgt u nog AOW op de dag dat u 65 wordt. Dit verandert volgend jaar. Vanaf dat moment gaat de AOW-leeftijd in stappen om hoog. DeAOW-leeftijd wordt dan voor iedereen anders. Check uw AOW-leeftijd op www.rijksoverheid.nl/aow

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5