Gezond leven beloond in balans 119 Zorgverzekeraars Toekomstagenda woensdag 14 november 2012 %SMS# £mm 1 I I V v/ I I k/ V/ 1 \m& Gezond leven, meer bewegen en afvallen zijn 'in'. Op allerlei manieren worden we gestimuleerd om te wandelen, hard te lopen of naar de sportschool te gaan, gezond te eten en te stoppen met roken. Dat is niet voor niets. Zo worden we steeds ouder, maar daarnaast neemt het aantal chronische aandoeningen zoals COPD, diabetes en hart- en vaatziekten toe. Die toename kan alleen worden doorbroken als mensen kiezen voor een gezondere levensstijl. Archieffoto door Harriët Verbeek Zorgverzekeraars zijn al jaren actief op het gebied van preventie en het stimuleren van een gezonde levensstijl. Zorgverzekeraar Menzis haalde in sep tember van dit jaar de publiciteit met het plan om klanten te gaan belonen als zij gezond leven. Verze kerden die sporten of stoppen met roken kunnen punten sparen, die in de webshop besteed kunnen worden. Het voordeel kan oplopen tot 250 euro. „Door als zorgverzekeraar sterker in te zetten op preventie, willen we de almaar stijgende zorgkos- ten het hoofd bieden", verklaarde bestuursvoorzit ter Roger van Boxtel het plan. Menzis is de eerste zorgverzekeraar van Neder land die klanten beloont voor een gezonde levens wijze. Zorgverzekeraars Nederland, de branche-or ganisatie waarbij alle zorgverzekeraars zijn aange sloten, staat achter het plan van Menzis om klan ten te belonen. "Mensen hebben uiteraard hun ei gen verantwoordelijkheid en kunnen niet verplicht worden tot gezond gedrag. Daarom is het beter om gezond gedrag te belonen", zegt woordvoer ster Elske Hijlkema. -Menzis gaat niet controleren of zijn klanten inder daad gezond leven; het uitgangspunt is vertrou wen. "Als verzekeraar moet je wegblijven uit de woonkamer van de burger", zegt Elske Hijlkema. De privacy van klanten is dus niet in het geding. Veel projecten Nederland telt veel projecten op het gebied van preventie en het stimuleren van gezond gedrag. Daarbij werken zorgverzekeraars, gemeenten en maatschappelijke organisaties vaak samen. Menzis bijvoorbeeld heeft sponsorcontracten afgesloten met de betaalde voetbalclubs FC Twente, Vitesse, NEC en PSV. Onderdeel van het contract is dat de profvoetballers meedoen aan activiteiten in wijken voor de jeugd. Door bekende voetballers als rol model in te zetten, moeten jongeren gestimuleerd worden aan sport te doen en meer te bewegen. Achmea timmert al jaren aan de weg met de Ach- mea Health Centers, sportscholen waar men te recht kan voor individuele fitness en groepslessen. Ook zijn er speciale programma's zoals Afvallen en Afblijven, speciaal voor vrouwen met overgewicht. In 10 weken kunnen de vrouwelijke deelnemers 10 kilo afvallen dankzij intensieve begeleiding door Een goed voorbeeld van die samenwerking is de 'Agenda voor de Zorg'. Veertien partijen uit de zorg schreven het plan omdat de gezond heidszorg in Nederland onder druk staat en on betaalbaar dreigt te worden. De samenwerken de partijen willen de kwaliteit van de zorg ver beteren en de kosten binnen de perken hou den. De 'Agenda voor de Zorg' bestaat uit negen punten. Het plan legt de nadruk op gezond heidsbevordering preventie en ondersteuning van een gezonde opvoeding en levensstijl. Zo wordt aanbevolen om "effectieve leefstijlinter venties" in het basispakket op te nemen. Voor een klein deel gebeurt dit al: in het basispakket 2013 worden dieetadvies en medicijnen voor het stoppen met roken weer (beperkt) vergoed. Maar de overheid zou ook een actieve rol kun nen spelen door regels te stellen die een gezon de levensstijl bevorderen. Daarbij kan worden gedacht aan een maximum aan het zout en vet in voedingswaren en een stevig ontmoedigings beleid van alcohol, nicotine en drugsgebruik een personal coach, belooft het programma. Voor de drukbezette klant die niet altijd tijd heeft om naar de sportschool te gaan, is er sinds kort het programma Fit at Home. De sporter krijgt een trai ningsprogramma met oefeningen die thuis gedaan kunnen worden. Ook de website wordt aangepast voor deze drukbezette sporters. Iedere zorgverzekeraar heeft zijn eigen sportieve stimuleringsplan. Zorg en Zekerheid vindt stoppen met roken heel belangrijk. "Stoppen met roken is de meest belangrijke interventie om de gezond heid van mensen te bevorderen", aldus zorginko- per Erik Kramer van Zorg en Zekerheid. De aanvul lende zorgverzekering biedt mensen die met ro ken willen stoppen daarom een speciale module met persoonlijke begeleiding, nicotinevervangers en (indien nodig) medicatie. Zorgverzekeraar De Friesland richt zich op de zorg voor kindergebitten, want de tijd is voorbij dat de gebitten van kinderen steeds gezonder worden. Er komen tegenwoordig steeds meer kinderen met ernstig tandbederf bij de tandarts. "De aandacht voor het gebit is verslapt", constateert de zorgver zekeraar. Het project begint op het consultatiebu reau als de kinderen 1 jaar en 9 maanden oud zijn. De ouders krijgen informatie over mondgezond- heid omdat de ervaring leert dat de gebitten al op jonge leeftijd worden aangetast door zure frisdran ken en producten met suiker. De meeste projecten van de zorgverzekeraars heb ben een langdurig karakter, zodat de resultaten over meerdere jaren gemeten kunnen worden. Suc cesvolle projecten krijgen een vervolg, want zorg verzekeraars kopen steeds meer in op resultaat. Partijen in de gezondheidszorg werken ook steeds meer samen: verzekeraars, rijksoverheid, gemeen ten, zorgaanbieders en patiëntenorganisaties pro beren om mensen te helpen bij het voorkomen van gezondheidsproblemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 59